Styl i elegancja

Drewno jest chyba najstarszym surowcem naturalnym wykorzystywanym przez człowieka. Szeroko dostępne, trwałe, łatwe w obróbce a przy tym całkowicie odnawialne, od tysiącleci znajduje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale również w wielu innych dziedzinach naszego życia. Gdy, wraz z postępem technologicznym, pojawiły się nowe tworzywa oraz materiały, drewno zeszło na dalszy plan. W przeszłości stosowane do budowy praktycznie wszystkiego (od podnóżków po palisady oraz wojskowe forty), stało się materiałem wykończeniowym, podnoszącym jakość oraz komfort pomieszczeń. Mimo to wciąż służy do produkcji mebli oraz, nieco rzadziej, do budowy domów. Drewno, niegdyś najtańszy i najbardziej powszechny surowiec budowlany, jest obecnie dobrem luksusowym.

Kosztowny design

Jak pisaliśmy we wstępie, drewno jest dziś przede wszystkim wykorzystywane jako materiał wykończeniowy oraz dekoracyjny. Nie tylko podkreśla charakter wnętrz, ale również nadaje im wyjątkowy i elegancki design. Drewniane boazerie, panele oraz żaluzje sprawią, że nawet najbardziej niegościnne betonowe wnętrze stanie się przytulne i wygodne. Ze względu na unikalne właściwości drewna, wykonane z tego szlachetnego surowca elementy mogą służyć do przyozdobienia każdego pomieszczenia, również łazienki oraz kuchni.

Główną przeszkodą na drodze do wykończonego drewnem wnętrza jest, jakże by inaczej, cena. Decydując się na udekorowanie mieszkania przy pomocy elementów drewnianych, musimy liczyć się z dużymi kosztami. Zdarza się, że koszt takiej inwestycji przekracza nasze możliwości finansowe. Wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na zmianę projektu lub zastąpienie drewna (w całości lub częściowo) materiałami drewnopodobnymi. Znacząco zmniejsza to koszt aranżacji, pozwalając jednak zachować jej spójność i funkcjonalność.

Wysokie koszty elementów drewnianych sprawiają, że są wykorzystywane przede wszystkim do dekorowania apartamentów, hoteli oraz innych luksusowo urządzonych miejsc użyteczności publicznej. Przykładowo, w większych miastach (takich jak Warszawa), żaluzje drewniane oraz boazerie wykorzystywane są częściej niż w małych miejscowościach, co ma związek z podniesieniem standardu lokali.

Meble drewniane i nie tylko

Mimo iż, w naszej świadomości, drewno wciąż pozostaje głównym materiałem służącym do produkcji mebli, duża dostępność nowych materiałów przeczy temu poglądowi. W dzisiejszych czasach większość mebli produkowana jest masowo, a więc przy wykorzystaniu płyt paździerzowych imitujących drewno. Wykorzystuje się również stal oraz szkoło – elementy cenione za swoją prostotę i stosowane zwłaszcza w surowych wnętrzach.

Meble drewniane, mimo iż znacznie droższe niż ich wykonane z innych materiałów odpowiedniki, dostępne są w równie szerokiej gamie stylów. Od ciężkich, masywnych komód po niewielkie ażurowe szafeczki. Krzesła i stoły charakteryzują się zarówno prostymi kształtami, jak fantazyjnymi wykonaniami, przywodzącymi na myśl style dawnych epok. Meble takie nie muszą wcale być nowe – na rynku znajdziemy wiele zachowanych w dobrym stanie antyków, które wymagają jedynie drobnych zabiegów renowacyjnych.

Ponadczasowe piękno

Drewno to elegancja. Wykorzystywane już w starożytności, wciąż może cieszyć swoim pięknem. Bez względu na to czy z jego pomocą nadamy wnętrzu styl szykowny czy styl surowy, znacząco podniesie komfort naszego mieszkania. Nawet pojedynczy drewniany element potrafi stać się centralnym punktem pomieszczenia.

Z drewna wykonuje się obecnie praktycznie wszystkie elementy wykończeniowe oraz dekoracyjne, jednak, ze względu na ich cenę, częściej decydujemy się na wykonane z tańszych materiałów zamienniki. Czasami warto jednak ponieść większy koszt, decydując się na jakość, którą będziemy się cieszyć przez długie lata.

Tags: