Rodzaje tapet

Tapety ścienne to nie tylko wielość materiałów, z których mogą być wykonane. To także podział ze względu na miejsce ich przeznaczenia. Dzięki temu, że materiał i wykonanie tapet są w ten sposób dostosowane, można cieszyć się większą ich trwałością oraz jak najlepszym stosunkiem jakości do ceny. W związku z tym dzielą się one na: pokojowe, kuchenne oraz łazienkowe. W każdym z tych pomieszczeń tapety mają nieco inną strukturę, różnią się również odpornością na uszkodzenia mechaniczne i zmywalnością.

Pierwsze z wymienionych rodzajów tapet, czyli pokojowe są najbardziej powszechne. Tutaj wybór jest szeroki, ponieważ pomieszczenie to nie zapewnia „ekstremalnych” warunków dla zachowania w nienaruszonym stanie tapety. Można bez obaw zdecydować się na materiał papierowy, który nie będzie szybko się niszczył, gdyż pokój nie jest miejscem wilgotnym i często brudzącym się. Oprócz papieru, możliwe jest wykorzystanie tu każdego innego, bardziej wytrzymałego rodzaju tapet, jak na przykład winylowe, tekstylne, fizelinowe czy fototapety. Oczywiście określenie rodzaju produktu jako „pokojowy” nie oznacza, że jest to jedyny obszar przeznaczenia. Z powodzeniem do grupy tej można zaliczyć również wszelkie gabinety, pomieszczenia hotelowe, korytarze. Kryterium jest tutaj ryzyko powstawania zniszczeń.

Kolejnym rodzajem tapet są te z gatunku kuchennych. Tutaj wachlarz możliwości jest nieco mniejszy, ponieważ kuchnia jest pomieszczeniem, które często ulega zabrudzeniom i wymaga czyszczenia nie tylko szafek czy stołu, ale także ścian. Wycieranie naklejonego materiału mokrą ściereczką może powodować jego odbarwianie i odklejanie się. Wykorzystanie tapety w kuchni jest świetnym pomysłem na jej urozmaicenie, szczególnie z racji tego, że spędzamy w niej dużo czasu w ciągu dnia i chcemy, by było to przyjemne nie tylko ze względu na funkcjonalność, ale również na estetykę. Sprawia to, że rezygnacja z tapety ściennej w tym miejscu wyłącznie ze względu na ryzyko jej zniszczenia jest nonsensem, dlatego też w naszej ofercie znajdują się produkty, które nie tylko pięknie wyglądają, ale także są wytrzymałe. Tapety te musza być przede wszystkim łatwe do umycia, trwałe oraz odporne na wilgoć. Kryteria te spełniają tapety winylowe. Świetnie sprawdzą się one w kuchni, ponieważ nie tylko nie niszczą się podczas ich czyszczenia, ale dodatkowo pozwalają ścianom oddychać, co jest niezwykle ważne w pomieszczeniach wilgotnych. Ogromny wybór wzorów tego rodzaju tapet to atut, który przyczyni się do osiągnięcia fenomenalnego efektu końcowego w naszym mieszkaniu.

Najbardziej wymagającym miejscem jest łazienka. To tam znajduje się najwięcej wilgotnego powietrzna, występuje duża amplituda temperatur oraz często pojawiają się trudno zmywalne plamy, jak na przykład te z kosmetyków. Jest to więc pomieszczenie, które wymaga naprawdę trwałego wyposażenia. W łazience coraz częściej zamienia się kafelki i płytki na łatwiejsze w montażu i ewentualnej zmianie tapety ścienne. Poza tym to właśnie od tej strefy domowej oczekujemy, że będzie ona dla nas relaksująca, dlatego tapety łazienkowe, których wybór jest tak duży, są doskonałym rozwiązaniem. Możemy wybrać dowolny, najbardziej interesujący nas model i cieszyć się pięknem naszej łazienki. Do tego pomieszczenia dedykowane są tapety winylowe, pokryte powłoką PCV. Są one niesamowicie wytrzymałe zarówno na wilgoć, jak i na zmieniające się temperatury. Ten rodzaj tapet świetnie radzi sobie z przepuszczaniem powietrza i z racji tego nie musimy obawiać się zatrzymywania wody na ścianie.