Dekoracja okien – rolety czy żaluzje?

A może warto w najbliższym czasie zdecydować się na zupełnie nowe dekoracje okienne? Trzeba wiedzieć, że obecnie wyboru nie brakuje. Decydując się na rolety albo żaluzje można zapewnić sobie zaś mnóstwo korzyści. Jakich konkretnie? Które artykuły tego typu wybrać do swojego domu lub mieszkania? Dowiedz się tego z naszego wpisu!

Dlaczego warto zdecydować się na rolety albo żaluzje?

To obecnie coraz popularniejsze dekoracje okienne. Co powoduje, że nie brakuje Polaków, którzy się na nie decydują? Okazuje się, że możemy liczyć na szereg zalet. Przede wszystkim te artykuły są kupowane po to, by zapewnić sobie efektywną ochronę przed nadmiarem promieni słonecznych. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim. Wtedy to nie brakuje wysokich temperatur i słońca. Brak zastosowania odpowiednich elementów wyposażenia tego typu przyczynia się do wielu niekorzystnych zjawisk. Chodzi m.in. o szybkie nagrzewanie się pomieszczeń. Domownicy nie mogą w spokoju pracować, a nawet wypoczywać. W danym miejscu po prostu… trudno jest wytrzymać. Poza tym rolety i żaluzje poprawiają walory wizualne. Sprawiają, że odbiór całego pomieszczenia jest zdecydowanie lepszy, niż miało to miejsce wcześniej. Aktualnie można zdecydować się na rozmaite elementy wyposażenia (pod względem gabarytów, kolorystyki, sposobu wykończenia itp.). Dzięki temu cała kompozycja może być modna i jednocześnie spójna. Dlaczego jeszcze Polacy tak chętnie nabywają rolety lub żaluzje? Trzeba zauważyć, że te artykuły chronią naszą prywatność. Przy okazji – w pewnym stopniu – zmniejszają poziom decybeli dochodzących z zewnątrz. Dzięki temu jesteśmy mniej podatni na hałas. To wszystko wpływa na komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Rolety czy żaluzje – czym się różnią?

Warto wiedzieć, by nie stosować tych pojęć zamiennie. Oczywiście, rolety i żaluzje spełniają podobne zadania. Trzeba jednak zaznaczyć, że mają pewne różnice. Rolety to tkaniny, które są nawijane na specjalne wałki. Co jeszcze jest istotne? Należy podkreślić, że wałek może być albo schowany, albo odsłonięty. Kluczowe są tutaj również prowadnice. Odpowiadają one bowiem za utrzymanie materiału w odpowiedniej pozycji. Czym charakteryzują się zaś żaluzje? To system poziomych lameli. Takie elementy mogą być swobodnie ustawiane przez domowników (nic nie stoi na przeszkodzie, by były opuszczane albo przesuwane na konkretną wysokość itp.) w zależności od ich preferencji oraz aktualnej sytuacji panującej na dworze. Czasami chcemy całkowicie wyeliminować promienie z naszych nieruchomości. Czasami warto jednak wpuścić trochę światła naturalnego (kiedy jest stosunkowo pochmurno). Pod tym względem żaluzje wykazują się większą uniwersalnością niż rolety.

Na co się zdecydować?

Kupując dekoracje okienne, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Jest to m.in. dopasowanie do danej lokalizacji pod kątem gabarytów, wybór odpowiedniej metody montażu, czy sposobu sterowania. Warto również dobrać takie artykuły pod względem aranżacyjnym. Bardziej uniwersalne w tej materii są rolety. Takie elementy wyposażenia pasują do każdego stylu. Warto korzystać z tego, że w sklepach (z tym asortymentem) nie brakuje wyboru. Jeśli chodzi o żaluzje, to tutaj pole do manewru jest mniejsze, chociaż poszerza się z roku na rok. Takie dekoracje świetnie odnajdują się przede wszystkim w kuchniach, salonach (urządzonych w stylu rustykalnym), czy pałacowych wnętrzach. Zależy Ci na produktach, które stosunkowo łatwo się czyści? W takim razie zdecyduj się na rolety. To nie oznacza, że żaluzje powodują spore problemy na tym polu. Po prostu ich czyszczenie jest nieco bardziej czasochłonne.

Tags: