Karnisze elektryczne – co należy wiedzieć?

Karnisze są podstawowymi elementami wyposażenia okiennego. Odpowiednio dobrane pozwalają na cisze i bezproblemowe odsłanianie oraz zasuwania firan czy zasłon. Aktualnie dostępnych jest wiele modeli, z których najchętniej wybierane są te metalowe. Producenci oferują pojedyncze, jak i podwójne wersje. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na coraz popularniejsze karnisze elektryczne, które gwarantują najwyższą wygodę użytkowania.

Czym są karnisze elektryczne?

Ardeko Warszawa – Karnisze elektryczne to propozycja niezwykle funkcjonalna, która znacząco podnosi prestiż wnętrza. Jak sama nazwa mówi, są one sterowane elektrycznie, a więc mają napęd, dzięki któremu ich obsługa jest wyjątkowo prosta i przyjemna. Są one ciekawą alternatywą dla klasycznych karniszy, która stanowi efektowny element dekoracyjny. Modele karniszy elektryczne są przede wszystkim praktyczne, ale również odznaczają się estetycznym designem. Często wykonuje się je z aluminiowych rurek, dostępnych w różnych wersjach kolorystycznych (czarny, chrom, satyna, aluminium). Można je montować na wspornikach ściennych albo sufitowych.

Karnisze elektryczne są doskonałym rozwiązaniem zarówno w domu, jak i w firmie. Ich główną zaletą jest możliwość automatycznego sterowania. W sprzedaży znajdują się między innymi modele sterowane przy pomocy smartphona, pilota, jak i nawet przez ruch ręki przed panelem wykrywającym ruch. To innowacyjne rozwiązania, które doskonale wkomponują się nie tylko w nowoczesne wnętrza. Karniszem elektrycznym można wygodnie sterować, często z dowolnego miejsca w domu, jak i poza nim. Umożliwia komfortową regulację nasłonecznienia, zapewniając przy tym również pełną prywatność.

karnisze elektryczne

Jakie są rodzaje karniszy elektrycznych?

W sprzedaży znajduje się wiele wersji karniszy elektrycznych. Mogą się one różnić nie tylko wyglądem, ale również zastosowanymi rozwiązaniami technologicznymi. Niektóre steruje się za pomocą przycisku umieszczonego na ścianie, inne przy pomocy pilota, a jeszcze inne umożliwiają sterowanie smartphonem czy smartwatchem. Dostępne są również modele z ekranem dotykowym.

Karnisze elektryczne mogą też różnić się rodzajem zastosowanego silnika i jego mocą, jak i możliwością zamocowania. Oprócz tego klienci mogą też sami zadecydować o tym, czy zasłony mają przesuwać się tylko w jedną stronę, czy kurtynowo. Wybór jest ogromny, a każdy bez trudu znajdzie coś, co trafi w jego gusta.

rodzaje karniszy elektrycznych

Jakie jest zastosowanie karniszy elektrycznych?

Karnisze elektryczne sprawdzą się w wielu miejscach. Można je zastosować w budynkach użyteczności publicznej, w firmach, biurach, domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach. W szczególności sprawdzają się w przypadku:

  • Dużych i szerokich okien- wtedy sterowanie zasłonami poprzez użycie pilota czy telefonu będzie  wiele łatwiejsze, aniżeli ręczne ich rozsuwanie i zasłanianie.
  • Sporej ilości okien- elektryczne sterowanie pozwala na zaoszczędzenie czasu, ponadto można zaprogramować karnisz tak, aby zasłony rozsuwały się wszystkie na raz.
  • Okien trudnodostępnych na dużej wysokości- korzystanie z zasłon przy oknach panoramicznych jest bardzo kłopotliwe. W tym wypadku najlepszą opcją będą właśnie systemy zautomatyzowane. Przy pomocy pilota można bez trudu obsługiwać zasłanianie firan czy zasłon, czy też dokonywać tego poprzez użycie smartphona.
  • Silnie nasłonecznionych okien- czujnik słoneczny znajdujący się na elewacji budynku może aktywować zasłony, przeciwdziałając tym samym nagrzaniu się pomieszczenia. Można samodzielnie ustalić godzinę zasłonienia okien czy też dokonać tego poprzez specjalną aplikację na urządzeniu przenośnym. Poprzez aplikację można sterować zarówno roletami, firanami, jak i zasłonami oraz całym domem. Jeśli dojdzie do braku zasilania, zawsze istnieje możliwość sterowania ręcznego.
karnisze elektryczne

Karnisze elektryczne na wymiar.

Karnisze elektryczne są często montowane we wnękach pomiędzy ścianą a sufitem. Poprzez odpowiednie ich dopasowanie, karnisze będą działały bez żadnych awarii przez długie lata. Minimalna szerokość wnęki dla pojedynczego karnisze elektrycznego wynosi 10 cm, natomiast dla podwójnego jest to 20 cm. Wiele zależy też od sposobu szycia, jak i grubości danej tkaniny. Jeśli w miejscu planowanego przesuwu zasłon będą zamontowane grzejniki, klamki, klimatyzatory czy inne elementy doprowadzające do utrudnionego przesuwu, wówczas wnęka musi zostać prawidłowo poszerzona.

W trakcie montażu karniszy elektrycznych od ściany do ściany niezwykle ważne jest przewidzenie wielkości odstępów, które pozwolą na zamieszczenie haków na końcach karniszy. Służą one do zawieszenia zasłony, która zakryje napęd. Po każdej ze stron należy zachować odstęp min 1,5 cm. Zamówiony na wymiar karnisz musi więc posiadać długość mniejszą o 3 cm od długości wnęki, w której ma się znaleźć.

Na co zwrócić uwagę wybierając karnisze elektryczne?

Podczas wyboru karniszy elektrycznych należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wysoką wartość udźwigu. Musi ona pozwolić na montaż wybranych zasłon, czasem wykonanych z bardzo ciężkich materiałów. Kolejną ważną kwestią jest cicha praca karniszy, jak i estetycznie wykonany i dobrze ukryty napęd, który nie powinien zbytnio rzucać się w oczy.

Dobrze, jeśli wybrany model został też wyposażony w parę poziomów prędkości przesuwu zasłony i miękki start i stop. Dzięki niemu, zasłony nie będą bujały się podczas hamowania i startowania. W przypadku braku zasilania ważna jest możliwość sterowania ręcznego i tak zwany system touch-motion. Opiera się on automatycznym przesuwaniu się zasłony poprzez pociągnięcie tkaniny. Możliwość gięcia szyn pozwoli dopasować karnisz nawet do bardzo niestandardowej i problematycznej przestrzeni.

Jakie są sposoby sterowania karniszami?

Karniszami elektrycznymi można sterować w sposób bezprzewodowy. W sprzedaży dostępne są modele do sterowania przy użyciu pilota jedno albo wielokanałowego, przełączników ściennych, jak i systemów mieszanych (pilot i przełącznik). Co ważne, wiele rozwiązań dostępnych na rynku jest w pełni kompatybilnych z popularnymi systemami sterować inteligentnych budynków. Taki karnisz jest wówczas idealnym uzupełnieniem funkcjonalnego systemu.

Dla wielu osób najwygodniejszym sposobem sterowania karniszami jest aplikacja na telefonie. Z niej można dogodnie obsługiwać ustawienie zasłon i to będąc nawet poza domem. Karniszem elektrycznym można też sterować ręcznie. Jest to ważne, zwłaszcza przypadku braku zasilania.

Tags: