Nowoczesne firany do salonu, jak dobrać odpowiednie?

Salon jest miejscem, gdzie spotykają się wszyscy członkowie rodziny. Śmiało można stwierdzić, że jest to centrum ogniska domowego.

Wystrój salonu może być powiązany z różnymi stylami np. skandynawskim czy rustykalnym.

Jednym z ważniejszych elementów wystroju salonu są okna i znajdujące się w nim firany. Firany pełnią wiele funkcji np. dekoracyjną czy też bardziej praktyczną – ograniczając nasłonecznienie pomieszczenia.

Nowoczesne firany do salonu muszą być kompatybilne ze stylem salonu. Dobrze dobrane firany stanowią doskonałe uzupełnienie wystroju wnętrza. Jednak  czy wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze firan? Jeżeli nie, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Po pierwsze – materiał, wzór, kolor

Dobra jakość materiału z jakiego wykonane są firany jest kluczowym aspektem. Zazwyczaj jest to element dekoracji wnętrza, który nie zmieniamy zbyt często. Oczywiście właściwa pielęgnacja również jest tutaj bardzo istotna, ale materiał wysokiej klasy pielęgnuje się o wiele łatwiej, bez obawy, że po jednym praniu materiał ulegnie nieestetycznej deformacji.

Rodzaj materiału również musi być kompatybilny z całym wystrojem wnętrza. Biorąc pod uwagę styl klasyczny dobrze sprawdzi się woal czy organtyna. Wzornictwo oraz struktura materiału również ma duże znaczenie. Dla przykładu w salonie urządzonym w duchu minimalistycznym fajnie sprawdzą się gładkie tkaniny lub ewentualnie ozdobione geometrycznymi wzorami.

We wnętrzu bardziej sielskim, czyli ocierającym się o styl rustykalny, fajnie sprawdzą się tradycyjne firany, ale też lekkie i gładkie. Z racji tego, że w takim charakterze wnętrza mamy obecność drewna, więc fajnie sprawdzą się tutaj delikatne kolory ziemi – beż, krem, brąz itp.

Mając salon w stylu retro śmiało można wybrać firany tradycyjne „jak u babci” – klasyczne wzornictwo, czasami z dodatkiem marszczeń, haftu czy koronki. W takim pomieszczeniu króluje głównie biel.

Styl glamour ocieka przepychem i blaskiem. Świecidełka, diamenty, szlachetne kamienie – tak właśnie wygląda styl glamour. Do takiego wnętrza sprawdzi się klasyczna biel i w zasadzie można pokusić się o firanki z dodatkowymi zdobieniami, które dodadzą jeszcze więcej blasku, ale też można trochę przystopować i pozostać przy gładkich i klasycznych firankach.

Styl skandynawski – prosty, z elementami drewna, bez szaleństw kolorystycznych. W takim wnętrzu można zastosować najzwyklejsze firanki o różnym wzornictwie. Kolor firanek właściwie jest tutaj dowolny, gdyż sprawdzi się tutaj klasyczna biel, ale również bardziej odważne kolory, które trochę ożywią wnętrze.

Na koniec styl prowansalski, który kojarzy się z kwiatami i piękną Francją, W takim wnętrzu nowoczesne firanki mogą posiadać kolorowe zdobienia kwiatowe, ale koniecznie muszą być białe.

Po drugie  – odpowiednia długość

Wybór odpowiednich firanek do salonu wiąże się również z wykonaniem dokładnych pomiarów. Na początku należy wspomnieć, że mamy trzy standardowe długości – krótka do parapetu, nieco dłuższa sięgająca za linię parapetu oraz długą niemalże sięgającą do podłogi. Jeżeli twój salon nie jest zbyt okazały możesz pokusić się o krótkie firanki, które nadadzą swoistej lekkości pomieszczeniu. Firanki długie optycznie zmniejszają pomieszczenie, więc w niewielkim salonie mogą wyglądać zwyczajnie źle. W salonach o okazałym metrażu, który jest jasny i przestronny, długie firanki będą wyglądały bardzo efektownie.

Pamiętaj jednak, żeby pomiaru dokonywać od miejsca upięcia a nie od miejsca zamocowania karnisza. Jest to bardzo istotne przy długich firanach, gdzie ich nieodpowiednia długość, może zaburzyć efekt dekoracyjny i spowodować nieestetyczne ułożenie. Szerokość również ma ogromne znaczenie, należy wybrać firanki około 2 razy szersze od szerokości karnisza, aby po założeniu stworzyć piękną falistą kompozycję.

 

 

 

Tags: