Tapeta nadaje się do każdego wnętrza

Tapeta to jeden z najpopularniejszych sposobów na wykończenie ścian w domach i mieszkaniach. Doskonale komponują się z każdym pokojem, salonem kuchnią czy łazienką. Mogą dowolnie modelować ich styl i charakter. Dodają luksusu i przestrzeni. Poza tym wygładzają i wyrównują ściany, pomagają utrzymać ciepło i wygłuszają. Jest ich obecnie tyle typów, rodzajów i wzorów, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można wybrać tapety papierowe, winylowe lub fototapety. Wszystkie mają wiele zalet.

Tapety dynamiczne lub stonowane

Bez względu na typ tapety, do salonów polecane są wzorzyste tekstury jak na przykład bambus, geometryczne kształty, imitacje kamienia, czy różnego rodzaju panoramy. Tapety o wyrazistej kompozycji kształtów i kolorów dodają wnętrzu dynamiki i charakteru i mogą uczynić je awangardowym. Do sypialni czy łazienki lepiej wybrać spokojne, przyjemne dla oka kształty lub ciepłe, pastelowe kolory, które pomagają się wyciszyć. Nadają się one również do dziecięcych pokoików. W nich także sprawdzają się te z bajkowymi motywami lub z motywami kotków, piesków, misiów czy samochodów. Droższe oczywiście będą zawsze tapety z elementami przestrzennymi.

Klasyka gatunku

Tapety papierowe to klasyka gatunku. Jedna z ich najważniejszych zalet jest niewielka cena. Wada dla niektórych może niska trwałość, ale inni będą to uważać za zaletę, ponieważ z powodu niezbyt dużych kosztów, można często zmieniać wystrój domu czy mieszkania.

Papierowe tapety stosuje się najczęściej sypialniach lub salonach, ponieważ nie są zbyt odporne na zabrudzenia i wilgoć i dlatego lepiej nie kłaść ich w łazienkach czy kuchniach. Ale z drugiej strony są ekologiczne, łatwo je zutylizować oraz nie przyciągają kurzu z tego powodu są dobre dla alergików. Oddychają i regulują z ten sposób poziom wilgoci.

Tapety 3D

Tapety winylowe są o wiele bardziej trwałe od papierowych i bardzo dobrze przepuszczają powietrze. Dlatego można je stosować w łazience i kuchni.

Ten rodzaj tapet ma tę zaletę, że może mieć wersje 3D idealnie imitujące kamień naturalną cegłę lub mur. To sprawi , iż pomieszczenie, w którym się znajdą nabiorą ciekawego, przestrzennego i nowoczesnego wyglądu. Do wyboru jest oczywiście także szeroka gama wzorów i odcieni. Dostępne są również tapety winylowe na fizelinie. Mogą maskować nawet największe nierówności ścian oraz charakteryzują się się najlepszym tłumieniem hałasów.

Niebo nad głową

Nie maleje również popularność fototapet. Zmienia się tylko technika ich tworzenia sprawiająca, iż są coraz bardziej doskonałe i lepiej się prezentują.

Fototapety mogą dopełnić wygląd wnętrza lub nadać mu zupełnie inny charakter. Wszystko zależy od tego, na co się zdecydujemy. Znaczenie ma to co na niej się znajduje, wielkość i miejsce jej położenia. Można też za ich pomocą powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie bez przeróbek budowlanych, ponieważ na przykład otwarte widoki sprawią, że będzie wydawać się większe. Natomiast ciemne i mało przestrzenne motywy z dużymi elementami optycznie je zmniejszą.

Fototapety coraz częściej można także spotkać w dość nietypowych miejscach, na przykład na suficie. Na przykład obraz nieba otwiera przestrzeń w górę, ale to tylko jedna z możliwości. Wiele zależy od inwencji mieszkańców.

Tapety można też wykorzystać w mniej tradycyjny sposób. Najłatwiejszym sposobem dekoracji innego typu jest oprawienie kawałka oryginalnej tapety w ramkę i powieszenie go na ścianie. Tapety nadają się także do dekorowania lub odświeżenia mebli. Oklejenie ich płaskich powierzchni może dać im „drugie życie”.

Tags: