Dywany ekskluzywne – wełniane, indyjskie, tureckie, bambusowe, marokańskie

Dywan może być prawdziwą ozdobą wnętrza. Jeśli poszukujemy czegoś jedynego w swoim rodzaju, warto postawić na dywany ekskluzywne. Na jakie modele warto zwrócić szczególną uwagę?

 

Przy doborze dywanów wielu z nas kieruje się przystępnymi cenami. W niskiej cenie kupimy najczęściej dywany wykonane z tworzyw sztucznych, na przykład polipropylenu czy z akrylu. Chociaż także mogą wyglądać bardzo elegancko, to jednak pod względem prestiżu nie dorównują dywanom wykonanym z naturalnych materiałów.

Wełna, jedwab czy bambus to jedne z najbardziej cenionych surowców, z których produkuje się dywany ekskluzywne. Jakie są ich właściwości? Gdzie możemy kupić takie wyjątkowe dywany i ile będziemy musieli za nie zapłacić?

Wełna – ciepła i trwała

Wełna jest od wieków używana w produkcji dywanów – najczęściej wykonuje się z niej tureckie dywany, które określane są również perskimi, ale również wytwarzane są one w innych krajach na świecie. Warto wskazać między innymi na luksusowe dywany wełniane indyjskie, które zachwycają swoimi nieprzeciętnymi wzorami.

Wykorzystywana do produkcji dywanów wełna ma wiele zalet – warto wskazać, że jest ona wytrzymała, zapewnia dobrą izolację cieplną i akustyczna, ma właściwości antyelektrostatyczne, jest odporna na przecieranie oraz na zabrudzenia. Ponadto potrafi chłonąć wilgoć z otoczenia i oddawać ją do powietrza wtedy, gdy jest zbyt suche, dlatego wspiera zdrowy mikroklimat we wnętrzach.

Z wełny wykonuje się dywany o wzorach klasycznych i nowoczesnych. Klasyczne, tradycyjne dywany najczęściej zachwycają bogatymi ornamentami w kolorze bordo – to doskonały wybór nie tylko do wnętrz urządzonych klasycznie, ale również do tych nowoczesnych, w których chcemy dodać szczyptę tradycji, na przykład świetnie współgrają z aranżacjami loftowymi. Z kolei wśród wzorów nowoczesnych warto wskazać na dywan wzór marokański czy etniczny w czerni i bieli.

Jedwab – luksusowy, ale wymagający

Drugim materiałem używanym na dywany ekskluzywne jest jedwab. To materiał pochodzenia naturalnego, który jest bardzo ceniony i używany do produkcji odzieży i dodatków do domu.

Jedwab jest delikatny w dotyku, miękki, wykonane z niego dywany wyglądają dzięki temu prestiżowo i luksusowo – najczęściej mają też delikatny połysk. Jedwab jednak jest bardzo drogi – droższy od wełny, a także mniej od niej wytrzymały.

Bambus – naturalne włókno roślinne

Ciekawą propozycją są także dywan wykonane z bambusa – dywan bambusowy jest podobny do jedwabnego, ponieważ jego włókna również są delikatne, miękkie i mają połysk. Jednocześnie są bardziej wytrzymałe i przewiewne, dlatego pod tym względem bambus przypomina bawełnę. Właśnie dlatego często możemy spotkać się z określeniem jedwabiu bambusowego.

Ekskluzywne dywany bambusowe są dostępne w cenach podobnych do cen dywanów wełnianych, dlatego przy poszukiwaniach interesujących dywanów warto także wziąć je pod uwagę. Możemy znaleźć je w sklepach w wielu unikatowych wzorach – tradycyjnych oraz nowoczesnych, dlatego będą pasowały do każdej aranżacji wnętrza.

Tags: