Jak dobrze wybrać rolety rzymskie?

Rzymskie rolety do wielu lat cieszą się coraz większą popularnością. Wybór na rynku jest w tym zakresie coraz większy. Jednak bogactwo wzorów i modeli sprawia, że wiele osób ma problem z wybraniem konkretnego rodzaju do swojego mieszkania czy domu. Na co więc warto zwrócić uwagę podczas zakupu rolet rzymskich? Co warto na ten temat wiedzieć?

Przede wszystkim warto pamiętać, że dobrze wybrana roleta okienna powinna nie tylko skutecznie przysłaniać okno, ale i estetycznie wyglądać. W czasie podejmowania decyzji trzeba więc pomyśleć nad tym, w którym pomieszczeniu będzie zamontowana. Inne modele sprawdzają się bowiem w sypialni czy salonie, a inne w kuchni.

Generalnie rolety można podzielić z uwagi na sposób ich montażu. Montuje się je na ramie okna, karniszu, suficie czy ścianie. Modele montowane na skrzydle okna nie wymagają wiercenia kolejnych otworów, a więc są zarazem najłatwiejsze w montażu. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w przypadku okien, które są często otwierane czy uchylane.

Rolety rzymskie są obecnie jednymi z popularniejszych modeli rolet i nie ma w tym nic dziwnego. Doskonale prezentują się zarówno w aranżacjach klasycznych, jak i tych nieco bardziej nowoczesnych. Podnosi się je za pomocą specjalnego mechanizmu sterowanego sznurkiem czy łańcuszkiem. Wybór w tym zakresie w sklepach jest coraz większy. Rolety tego rodzaju szyte są bowiem z różnego rodzaju tkanin. W pokoju dziennym świetnie sprawdzają się na przykład rolety rzymskie wykonane z tkaniny transparentnej, która nie zaciemnia w 100% pomieszczenia, ale jedynie ogranicza do niego dopływ promieniowania słonecznego. To dobry sposób na uchronienie pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem w lecie.

Z kolei w sypialni dużo lepszym rozwiązaniem są rolety rzymskie uszyte z tkaniny zaciemniającej. Taki materiał skutecznie odbija promieniowanie słoneczne i nie dopuszcza do jego przedostania się do środka pokoju. W ten sposób domownicy mogą spokojnie odpoczywać. Rolety przeznaczone do kuchni zwykle wykonywane są natomiast z tkanin łatwych w czyszczeniu. Kuchnia to specyficzne pomieszczenie w domu, gdzie nietrudno o dużą ilość oparów. Znajdująca się tam roleta jest narażona więc na częste zabrudzenia. Dlatego tak ważne jest to, aby można ją było szybko zdjąć i wyprać w pralce automatycznej. Warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem.

We wnętrzach utrzymanych w stylistyce nowoczesnej sprawdzają się proste modele rolet rzymskich np. z geometrycznymi deseniami. Z kolei w pomieszczeniach urządzonych klasycznie można sobie pozwolić na tradycyjne tkaniny pokryte modnym motywem florystycznym.  Dobrym pomysłem są rolety wykonane z naturalnej bawełny czy płótna.

Obecnie wielu producentów sprzedaje rolety rzymskie w klasycznym wymiarach oraz szyje je na zamówienie klienta. W zależności od potrzeb można więc zamówić rolety na okno o nietypowych wymiarach. Do wyboru są różnego rodzaju tkaniny z różnymi motywami i deseniami. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku w zasadzie tylko wyobraźnia.

.

Tags: