Jak zaaranżować mieszkanie z tapetą papierową w roli głównej?

Wbrew pozorom tapety papierowe nie są passe. Bardzo często używane są przez architektów wnętrz, aby dokonać jednej, ale efektownej zmiany w mieszkaniu albo też stanowić dyskretne tło, gdy meble mają być główną dekoracją mieszkania. Tapetami można pokryć zarówno duże powierzchnie ścian jak i tylko jedną. Można też kupić tapety z powłoką tablicową do przyklejenia na drzwiach. Jednak wszystko zależy od tego jaki styl nam się podoba, albo czego właściwie od tapety oczekujemy.

Od czego zacząć?

Mimo, że tapety są bardzo modne i proste w położeniu wiele osób i tak boi się je użyć. Wcale nie trzeba tapetować całego mieszkania jednym wzorem. Można na przykład położyć jasną tapetę z kwiecistym wzorem w korytarzu przy przedpokoju, aby wprowadzić gości do pomieszczeń urządzonych w stylu glamour i barwach różu, beżu czy szarości. Ale można także w pokoju dziennym łączonym z kuchnią położyć tapetę na jednej ścianie, która jest wspólna dla kuchni i salonu, aby nawiązać do tego połączenia. Ciekawym pomysłem jest też położenie wzorzystej np. w paski, tapety na ścianie, na której zawisną półki czy pojawi się regał na książki. Ponadto wcale nie trzeba się ograniczać do pomieszczeń „suchych”. Niektóre rodzaje tapet świetnie sprawdzą się także jako dekoracja w łazience.

Tapeta, która zastępuje inne materiały

Warto powiedzieć wprost, że tapety papierowe są jednym z tańszych materiałów wykończenia wnętrz. Dlatego osoby, które chcą mieć na przykład fakturę betonu, cegieł czy metalu na ścianach, ale jednocześnie nie chcą ponosić wysokich kosztów remontu mogą wybrać tapetę z odpowiednim wzorem. Najbardziej popularne są te imitujące deski oraz cegły – klinkier. Najczęściej kładzie się tapetę na jednej ścianie, w salonie albo sypialni, a resztę maluje pasującą kolorem do wnętrza farbą. W ten sposób w bardzo szybki czasie można uzyskać niesamowity i luksusowo wyglądający efekt.

Popularne są też fototapety, które mają pokazywać ciekawy krajobraz czy scenę z ulubionego filmu. Najczęściej wybierane są fototapety pokazujące otwarte okno a za nim plażę, las czy uliczki miasta, które same w sobie są piękne, ale mają też jeszcze jedną zaletę: powiększają optycznie pomieszczenie, w którym zostały położone.

Jak urządzić nowoczesne wnętrze przy użyciu tapety?

Być może papierowe tapety nie pasują nam do wizji nowoczesnego wnętrza, ale to nie oznacza, że nie da się takiego zaaranżować z wykorzystaniem tapety. Bez trudu można znaleźć matowe szarości czy biele, które są tak popularne do nowoczesnych wnętrz. Tapeta może być też błyszcząca i czerwona albo czarna, co także znajdzie zastosowanie w stylu modernistycznym. Używając tapety ważne jest, aby harmonizowała ona z innymi dodatkami i meblami. Można wybrać po prostu jednokolorową tapetę, która podkreśli nowoczesne meble i będzie dla nich bazą. Z powodzeniem można zastosować też wzorzystą tapetę np. czarną ze złotymi elementami, które świetnie sprawdzi się w salonie ekletycznym. Najczęściej jednak wybiera się tylko elementy ścian do ozdobienia tapetą, a nie całe pomieszczenia, aby zachować równowagę i nowoczesność.

Tags: