Karnisz biały czy karnisz czarny?

Biel czy czerń? To jedno z często stawianych pytań w związku z aranżacją wnętrz. Możemy też zadać je sobie przy wyborze karniszy. Czym kierować się wtedy w poszukiwaniach najlepszej odpowiedzi?

 

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie bardzo dużo rodzajów karniszy – są one wykonane z takich materiałów jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. W zależności od zastosowanych materiałów karnisze mogą mieć też określone kolory.

Przykładowo, jeśli zależy nam na kolorze bukowym albo wenge, najlepszy będzie karnisz ze 100% naturalnego drewna. Gdy jednak poszukujemy karniszy monochromatycznych – białych albo czarnych, możemy zasadniczo wybrać każdy model, ponieważ to kolory najbardziej uniwersalne i również najczęściej spotykane.

Karnisz w jednym kolorze – metalowy, drewniany czy z tworzywa?

Zatem zanim przejdziemy do tego, czy lepszy będzie biały karnisz czy też ten czarny, warto przypatrzeć się różnicom pomiędzy różnymi materiałami i konstrukcjami karniszy dostępnych obecnie na sprzedaż. Dzięki temu uda nam się wybrać najkorzystniejszą ofertę – karnisz przystępny cenowo, wytrzymały oraz zapewniający komfortowe użytkowanie.

Obecnie największym powodzeniem cieszą się karnisze metalowe – wykonane są najczęściej jako rurowe, czyli posiadają drążek z metalu, głównie lekkiego aluminium, ale możemy też wybrać modele apartamentowe, czyli szynowe – w tym przypadku profil karnisza jest prostokątny. Karnisze metalowe są wytrzymałe, dobrze radzą sobie nawet z ciężkimi zasłonami, ale musimy zwrócić uwagę na ich nośność. Nie wymagają też szczególnej pielęgnacji – jednie przetarcia od czasu do czasu ściereczką. Jeśli chodzi o ceny, za karnisze metalowe zapłacimy najwięcej.

Druga propozycja to karnisze wykonane z drewna naturalnego. Najczęściej mamy do czynienia z modelami rurowymi, czyli z drążkiem wykonanym z gładkiego drewna. Na drążku umieszcza się wtedy kółka z żabkami. Karnisze drewniane mają większą średnicę od metalowych, by zapewnić taką samą wytrzymałość. Są także dość lekkie oraz niedrogie. Gdy nie będą odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, mogą niszczeć. Najczęściej chronione są zewnętrznymi warstwami z bejcy oraz wosku.

Trzecia oferta to karnisze z tworzywa sztucznego – są najtańsze, ale też najmniej funkcjonalne, ponieważ przeznaczone tylko do lżejszych zasłon i firanek, dlatego znajdziemy je głównie w krótszych wariantach.

Wszystkie z tych rodzajów karniszy możemy znaleźć w wariantach pojedynczych oraz podwójnych. Karnisze pojedyncze mają jeden drążek, natomiast podwójne dwa drążki. Karnisze podwójne są rekomendowane wtedy, gdy chcemy zawiesić na nich zasłony i firanki i chcemy korzystać z opcji przesuwania zasłon przed firanki.

Oprócz tego karnisze możemy zakupić również jako montowane sufitowo albo ściennie. Montaż sufitowy daje nam opcję wyboru odległości zasłon i firanek od ściany i wnęki okiennej. Przy montażu ściennym zwróćmy uwagę na głębokość parapetu oraz grzejnika.

Wszystkie z tych karniszy także mogą być zakupione jako karnisze białe albo karnisze czarne. Zatem, na co warto się zdecydować?

Karnisze białe – niemalże niewidoczne na tle białej ściany

Gdy chcemy zdecydować się we wnętrzu na białe ściany, wtedy świetnym wyborem będzie także karnisz biały. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać elegancki, jednolity efekt kolorystyczny. Biała ściana oraz biały karnisz będą też dobrym tłem do zawieszenia niemalże każdego typu zasłon i firanek pod względem koloru, ale najlepiej będą pasować do jasnych kolorów.

Białe karnisze jednak nie prezentują się zbyt dobrze we wnętrzach z ciemniejszymi ścianami – wtedy mogą nadmiernie wyróżniać się na tle ściany, dając niekorzystny kontrast.

Karnisze w kolorze bieli będą najlepiej prezentowały się w wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym, skandynawskim czy minimalistycznym, a także w innych pomieszczeniach, w których kolory są dość oszczędne.

Karnisze czarne – przyciągają wzrok

Bardziej wszechstronne są z kolei czarne karnisze, które pozwalają na uzyskanie efektu stylowego kontrastu. Czarny karnisz może być wtedy podobny do karnisza z ciemnego, kutego metalu.

Karnisz czarny dobrze będzie wyglądał we wnętrzach w różnych stylach – klasycznym oraz nowoczesnym. Możemy dopasować go do przestrzeni, w której znajduje się wiele kolorów, ale również do tych monochromatycznych – na tle białej ściany czarny karnisz również będzie prezentował się bardzo elegancko.

Czarny kolor karnisza będzie również dobrze wyglądał z różnymi kolorami zasłon i firanek, także z tymi wielokolorowymi. Dobrze będzie prezentował się również na tle ciemniejszych ścian, dlatego w porównaniu z białymi karniszami te czarne są bardziej uniwersalne. Jeśli nie wiemy, jaki kolor karnisza wybrać do wnętrza, warto właśnie postawić na karnisz czarny.

Porównaj kolory i zostaw ten pasujący

Oczywiście, jeśli mamy taką możliwość, najlepiej porównać różne oferty bezpośrednio w swoim domu – niektóre firmy pozwalają na dokonanie zwrotu zakupionych produktów, dlatego możemy przymierzyć, który karnisz będzie pasował lepiej – biały czy czarny.

Pamiętajmy o tym, że produkt przeznaczony do zwrotu powinien być dostarczony do sprzedającego w takim samym stanie, w jakim go otrzymaliśmy. Zwrotu możemy dokonać przy zakupach on-line od sklepów w terminie 14 dni. W przypadku zakupów stacjonarnych warto sprawdzić politykę sklepów w zakresie zwrotu – nie zawsze istnieje możliwość ich dokonania.

Podsumowując, zarówno karnisze białe, jak i czarne mają swoje zalety i wady i możemy dopasować je do różnych aranżacji wnętrz. Warto zatem pomyśleć o tym, jaki kolor będzie pasował do naszego domu lub mieszkania – życzymy udanych zakupów!

Tags: