Ładne małe i duże dywany pokojowe – modne wzory i kolory fioletowe, kwadratowe i inne

Ładne małe i duże dywany pokojowe – modne wzory i kolory fioletowe, kwadratowe i inne

Dywan nie musi być bardzo duży, aby nadać wnętrzu przytulności i bardziej luksusowego charakteru. Obecnie w sklepach znajdziemy wiele ciekawych modeli dywanów małych i dużych, które doskonale sprawdzają się w salonach, sypialniach, nawet na korytarzach. Jak znaleźć ładny i modny dywan pokojowy? Zapraszamy do sprawdzenia razem z nami!

 

Przy poszukiwaniach odpowiedniego dywanu musimy zwrócić uwagę na kilka różnych kwestii. Zaliczają się do nich przede wszystkim rozmiar dywanu oraz jego kształt, materiał, z którego dywan jest wykonany, w tym jego właściwości, typ runa, a także estetyka.

Nie powinniśmy kupować dywanu przed zapoznaniem się z różnymi propozycjami producentów oraz przed zmierzeniem pomieszczenia czy miejsca, w którym mamy go ułożyć. W ten sposób unikniemy przykrych niespodzianek, na przykład wtedy, gdy dywan będzie za mały albo za duży lub nie będzie miał odpowiadającego naszym oczekiwaniom koloru.

Niezależnie od tego, czy interesują cię dywany małe czy duże dywany, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

  1. Rozmiar i kształt dywanu

Zacznijmy od kwestii praktycznych, czyli od rozmiaru oraz od kształtu dywanu. Rozmiar powinniśmy zmierzyć miarą, ale musimy też pamiętać, aby zdecydować, jaka powierzchnia dywanu będzie prezentowała się najlepiej.

Przykładowo, gdy poszukujemy dywanu do strefy wypoczynkowej w salonie, czyli pod kanapę i fotele lub narożnik oraz stolik, możemy obrać dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to małe dywany, które nie będą wchodziły pod kanapę czy narożnik, ale znajdą się tylko pod stolikiem. Druga propozycja to duży dywan, który sięgnie także poza komplet wypoczynkowy – ciekawy efekt osiągniemy wtedy zwłaszcza przy wolnostojących meblach wypoczynkowych. Wtedy najlepsze będą dywany sporych rozmiarów, na przykład dywany pokojowe 300×400 lub innym.

Z rozmiarem związany jest też kształt – możemy wybrać dywan kwadratowy, prostokątny, ale też owalny czy okrągły. Tutaj wybór zależy już od naszego gustu i przestrzeni do dyspozycji.

  1. Materiał na dywan

Materiały używane do produkcji dywanów możemy podzielić na dwie kategorie, a mianowicie na naturalne oraz na sztuczne. Do grupy materiałów naturalnych zaliczają się między innymi wełna, bawełna, jedwab, wiskoza czy skóra. Do tych sztucznych takie tworzywa jak nylon, akryl czy polipropylen.

Dywany naturalne są uznawane za lepszej jakości – są szlachetniejsze, bardziej luksusowe, ale także wyglądają we wnętrzach bardziej efektownie. Z kolei te z materiałów sztucznych są najczęściej bardziej wytrzymałe i tańsze, a także łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Wśród dywanów z naturalnych włókien najbardziej popularne są te wełniane, które są ciepłe, przyjemne w dotyku, a także trwałe. Ich sztucznym odpowiednikiem są dywany akrylowe. Z kolei dywany wiskozowe są podobne do jedwabnych. Wśród naturalnych materiałów spotykamy się też z dywanami bambusowymi, które są także piękne jak jedwab, ale trwalsze.

Warto więc zapoznać się z właściwościami poszczególnych materiałów używanych do produkcji dywanów – dzięki temu możemy dobrać najlepszy produkt do swojego domu.

  1. Runo dywanu

Runo to widoczna część dywanu, czyli włókna, po których chodzimy. Ich wygląd oraz wytrzymałość zależne są od rodzaju wybranych surowców do produkcji, o czym wspominaliśmy powyżej.

Skupmy się zatem na wysokości i gęstości runa, a mianowicie na tym, co wpływa na komfort korzystania z dywanu. Możemy zdecydować się na dywan puchaty, który będzie miał gęste i grube runo z długim włosiem, ale możemy też wybrać dywany o niskim runie albo plecione na płasko – mogą być także miękkie i przyjemne w dotyku, ale nie są tak przytulne jak dywany z runem wysokim, które określane są także jako shaggy.

Rodzaj runa wpływa nie tylko na komfort korzystania z dywanu, ale również na jego utrzymanie w czystości. Dywany z dłuższym runem są bardziej narażone na zabrudzenia i wymagają dłuższego odkurzania niż te z runem krótszym.

  1. Estetyka

Każdy z nas ma swój gustu, dlatego jeśli chodzi o ładne dywany, trudno wskazać jednoznacznie, czym powinny się one wyróżniać. Do wyboru mamy modele ze wzorami nowoczesnymi oraz tradycyjnymi, które możemy dopasować praktycznie do każdej aranżacji wnętrza – klasycznej, skandynawskiej, loft, glamour, rustykalnej, francuskiej, nowojorskiej, aby wspomnieć tylko o paru z nich.

Zatem żeby wybrać najładniejszy dywan do swojego domu, warto zapoznać się wcześniej z różnymi propozycjami producentów. Jeśli nie mamy pomysłu, czego poszukiwać, możemy też zainspirować się dostępnymi w internecie fotografiami z aranżacjami wnętrz – znajdziemy je w licznych serwisach wnętrzarskich, na blogach, w serwisach takich jak Pinterest czy Instagram. Możemy wtedy dowiedzieć się, jakie wzory dywanów będą pasowały najbardziej do naszego pomysłu na wnętrze.

Jeśli chodzi o klasyczne wzory, widzimy powrót do korzeni, czyli większe zainteresowanie tradycyjnymi wydaniami perskimi – tureckimi. Ich misterne, florystyczne ornamenty pasują doskonale nie tylko do wnętrz klasycznie urządzonych, ale też tych industrialnych czy minimalistycznych. Ciekawą alternatywą są również dywany z wzorami klasycznymi, ale w wyblakłych kolorach, które możemy zastosować również w aranżacjach nowoczesnych.

W grupie dywanów nowoczesnych dominują te jednokolorowe, na przykład możemy wybrać fioletowy dywan albo dywan w kolorze modnej szarości. Dobieramy go najczęściej do koloru innych tekstyliów w pomieszczeniu – zasłon, poduszek. Popularne są też nowoczesne dywany ze wzorami etnicznymi i geometrycznymi, na przykład z koniczyną marokańską albo z wzorami azteckimi w czerni i bieli.

Zatem jeśli chcemy zakupić dobry dywan do domu, warto pamiętać o tych właśnie poradach – dzięki nim będzie można dobrać go idealnie nie tylko pod względem wyglądu, ale również jego właściwości. Dobrze dopasowany dywan będzie inwestycją na lata – nie tylko będzie prezentował się estetycznie w salonie, sypialni czy w pokoju dziecka, ale również będzie dawał maksymalny komfort na co dzień. Niezależnie od tego, na jaki rozmiar dywanu chcemy się zdecydować, warto postawić na wysoką jakość!

Tags: