Rolety czy żaluzje – którą opcję wybrać?

Dekoracja okna jest czynnikiem mającym ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. To jakich ozdób użyjemy pomoże zachować styl obecny w mieszkaniu, narzuci nowy lub przeciwnie, zburzy to nad czym pracowaliśmy by osiągnąć pożądany efekt. Dlatego kupując firanki, zasłony czy żaluzje należy robić to z głową i mieć na uwadze, że zbyt pochopny, nieprzemyślany wybór negatywnie wpłynie na odbiór całości wystroju.

Poza firankami, najpopularniejszymi ozdobami okna są rolety i żaluzje. Wykwintnie wykończone, dostępne w rozmaitych kolorach, wykonane w różnych stylach pomagają nie tylko zadbać o wygląd okna, ale również chronią naszą prywatność oraz zapewniają komfort mieszkania – stanowią barierę przed nadmiernym nasłonecznieniem, gwarantując zaciemnienie pomieszczenia w każdej chwili. Niestety nie możemy ich używać jednocześnie, należy wybrać konkretny artykuł. Na co się zdecydować, postawić na rolety czy żaluzje?

Modne rolety czy stylowe żaluzje?

Wielokolorowe, dostępne w atrakcyjnych cenach rolety, szturmem podbiły polski rynek. Doskonałe do praktycznie każdych wnętrz – klasycznych oraz nowoczesnych – pełnią funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również praktyczną. Dzięki temu, że dostępne są w wielu wymiarach, wzorach i barwach można je dopasować do każdej aranżacji. Nic nie stoi na przeszkodzie by użyć ich w domach pamiętających dawne czasy oraz modernistycznych, jeszcze pachnących nowością mieszkaniach. Sprawdzą się w przypadku małych okien, np. w łazience oraz przy dużych okiennicach w salonach czy kuchniach.

Jeśli chodzi o rolety, na szczególną uwagę zasługuje przebój ostatnich lat – odmiana rzymska. Charakteryzująca się powstałą harmonijką po złożeniu, daje wiele możliwości wyboru w związku z bogactwem tkanin z których może być wykonana. Dzięki temu każdy będzie mógł wybrać roletę taką, o jakiej marzy. Nie można przy okazji nie wspomnieć o różnych fakturach rolet rzymskich – mogą być cienkie, grubsze, zaciemniane, marszczone, jednorodne, cieniowane – wybór jest naprawdę ogromny.

W przypadku żaluzji wybór niestety nie jest tak duży. Nie oznacza to jednak, że ich zakup będzie wpadką. Odmiany drewniane, bambusowe czy skórzane mogą wnieść do pomieszczenia mnóstwo indywidualnego stylu, pozytywnie wpłynąć na jego wystrój, być kropką nad i aranżacji. Są wizualnie cieplejsze od minimalistycznych rolet, dlatego doskonale sprawdzą się w pałacowych wnętrzach, kuchniach czy rustykalnych salonach. Ich zakup uzasadniony jest również z praktycznego punktu widzenia – perfekcyjnie ochronią przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Nie zapomnij o dodatkach!

Wybór konkretnego produktu z pary – rolety i żaluzje – nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Mając na uwadze fakt, iż decyzja o zakupie któregoś z nich w sporym stopniu wpłynie na dekorację pomieszczenia, warto kilkukrotnie przemyśleć inwestycję uwzględniając jej wszystkie wady i zalety. Jednak cokolwiek wybierzemy, nie powinniśmy zapominać o dodatkach. Dopiero roleta lub żaluzja wzbogacona eleganckim karniszem, kwiatkiem doniczkowym stojącym na parapecie i innymi stylowymi dodatkami pokaże pełnię piękna aranżacji okiennej.

Tags: