Wygląd okna decyduje o atrakcyjności wnętrza

Delikatne i zwiewne zasłony zastosowane w ciężkich, ciemnych wnętrzach nadadzą im lekkości, ciemne odmiany wniosą monumentalność i powagę, zaś kolorowe, nowoczesne dodatki uczynią pomieszczenia radośniejszymi i otwartymi na nowe doznania. Jak widzimy na powyższych przykładach, to jak ozdobimy okno w znacznym stopniu wpłynie nie tylko na nie, lecz na całe wnętrze. Dlatego projektując wystrój pokoju nie możemy pominąć okna, które w znacznym stopniu zadecyduje o jego odbiorze.

Projektanci zdając sobie sprawę z faktu, iż dekoracja okna jest znacząca dla całego wystroju pomieszczenia, z przyjemnością wykorzystują różnego rodzaju firanki, rolety, zasłony, żaluzje, a nawet karnisze. To które produkty zostaną wybrane powinno być podyktowane gustem właściciela, obraną drogą stylistyczną i zasobnością portfela. Przyjrzyjmy się możliwościom, jakie oferują sklepy z dekoracjami okiennymi.

Kolor, forma i charakter

Odwiedzając sklepy oferujące dekoracje okienne, naszym oczom ukaże się mnóstwo rodzajów ozdób. Wymyślne firanki, kolorowe rolety gotowe nie tylko ładnie wyglądać, lecz również chronić wnętrza przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, zasłony mogące zmienić charakter pomieszczeń czy tradycyjne żaluzje, idealne nie tylko dla zwolenników tradycyjnych upiększeń – możliwości jest naprawdę sporo. Wybór odpowiedniego produktu uzależniony powinien być od wielu czynników. Grunt to mieć pomysł i szukać konkretnych rozwiązań.

W przypadku rolet czy żaluzji sprawa jest prosta – przede wszystkim muszą chronić mieszkanie przed słońcem bądź ciekawskim wzrokiem sąsiadów, jednocześnie ozdabiając okno, a tym samym wnętrze. Dopasowane stylistycznie do reszty pomieszczenia stworzą jednolitą i zgraną całość. Sprawa komplikuje się w przypadku firanek i zasłon. W tym przypadku przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – w jakim celu, poza dekoracją, chcemy ich użyć. Jeśli przy ich pomocy pragniemy chronić nasza prywatność lekkie, przeźroczyste tkaniny nie będą dobrym pomysłem.

Gdy ustalimy zasadność ich zakupu możemy skupić się na wyglądzie. Wszelkie kontrasty nie należą do bezpiecznych, obciążone są zdecydowanie większym ryzykiem niż tradycyjne formy i jedynie w mocno uzasadnionych przypadkach warto z nich korzystać. Firany, zasłony czy rolety niekoniecznie muszą wtapiać się w kolor ścian, lecz nie powinny również pochodzić z innej bajki. W takich sytuacjach albo będą niezauważonymi, albo zdominują wnętrze, co nie zawsze jest korzystne. Obecne w sklepach bogactwo tkanin i wzorów pozwala dobrać materiał tak, by idealnie komponował się z obranym stylem i nie odstawał jakościowo od pozostałych elementów wystroju.

Dobierając dekoracje okienne nie można również pominąć aspektu wielkościowego. Obszerne pomieszczenia pozwalają na względne szaleństwo – w ich przypadku ciężkie, monumentalne zasłony będą strzałem w dziesiątkę czyniąc wnętrza wyrazistymi i konkretnymi. Inaczej sprawa wygląda przy niewielkich pokojach, gdzie zaleca się umiar. Jasne, pastelowe barwy, zwiewne tkaniny, nieprzytłaczające wzory są mile widziane.

Dekoracja okna to prosty sposób na odmianę wnętrza

To jakie firanki, zasłony czy rolety wybierzemy do naszego mieszkania w znacznym stopniu zaważy na całej aranżacji. Jak udowodniliśmy na przykładach, błędny wybór może popsuć odbiór nawet przemyślanych i konsultowanych z uznanymi projektantami wystrojów. Działa to również w drugą stronę – dekoracje okienne są w stanie wnieść do pokoju świeżość, gust i styl. Dlatego w trakcie aranżacji mieszkań nie można lekceważyć ich siły i dobierać poszczególne produkty z pomysłem i rozwagą.

Tags: