Zastosowanie tapet

apeta to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych elementów wykończenia wnętrz, jaki stosujemy na ścianach. Szeroka gama rodzajów pod względem tekstury, kolorów czy wzorów umożliwia zastosowanie ich niemal w każdym pomieszczeniu. Najchętniej wykorzystywane to oczywiście te papierowe – ze względu na niską cenę wybierane są najczęściej. Dostępne są jednak również tapety winylowe – umożliwiające zastosowanie tekstury 3D (cegła, mur lub kamień), odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Tapetami zdobimy głównie ściany, gdyż właśnie do tego zostały przeznaczone, ale często nakleja się je również na sufity i meble.

Idealnie komponują się z każdym pokojem, salonem kuchnią czy łazienką, zmieniając je w luksusowe, przestrzenne, pełne stylu wnętrze. Do salonów polecane są wzorzyste tekstury jak na przykład bambus, geometryczne kształty, kamień czy wszelkiego rodzaju panoramy.  W sypialni czy łazience warto zdecydować się na spokojne, przyjemne dla oka kształty lub ciepłe, pastelowe kolory. Dzięki tak wielkiej dostępności prawie nieograniczonych wzorów tapety dają nam wręcz nieograniczone pole do popisu. Oczywistą zaletą jest ich niesamowity wygląd, aczkolwiek łączą w sobie też inne cechy. Wygładzają i wyrównują ściany, pomagają utrzymać ciepło i wygłuszają. Warto jednak zauważyć, że możemy je wykorzystać do stworzenia dekoracji innego typu.  Najłatwiejszym z takich rozwiązań jest po prostu oprawienie kawałka tapety w ramkę i powieszenie go na ścianie. Obraz zawieszamy oczywiście w miejscu, w którym tego wzoru nie używaliśmy wcześniej. Dodatkowo materiał ten idealnie nadaje się do oryginalnego dekorowania mebli lub po prostu  ich zwykłego odświeżenia.

Przy jednolitej, gładkiej powierzchni tapet papierowych zabieg ten może przywrócić naszym sprzętom nowoczesny, ciekawy wygląd. Zastosowanie tapety w roli okładziny meblowej to świetny i bardzo niekonwencjonalny pomysł. Wybraną szafkę czy komodę możemy po prostu okleić, oczywiście uprzednio mierząc i dopasowując do jej wielkości wybrany fragment tapety. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest udekorowanie tapetą parawanów, zagłówków łóżka czy tylnich ścian regałów. W tym celu można użyć pozostałości po naszej tapecie. Łącząc kilka innych, różnych od siebie wzorów można zyskać niesamowity i zaskakujący efekt, szczególnie gdy nasze regały są przedzielone półkami. 

Stołowy blat to również idealna powierzchnia na której tapeta sprawdzi się doskonale. Jeśli stół jest wykonany z drewna lub płyty wiórowej nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaryzykować i dać się ponieść fantazji.  Możemy zrobić to na dwa sposoby – dekorując całość, równomiernie obklejając tapetą lub wycinając tylko poszczególne fragmenty – jak na przykład kwiaty. Tapeta posłuży również przy elementach wykonanych ze szkła, wystarczy podkleić ją od wewnętrznej strony. Uzyskamy w ten sposób ciekawy efekt, a nasz wzór będzie dodatkowo zabezpieczony z zewnątrz co uniemożliwi jego zniszczenie. Nietuzinkowym pomysłem jest również użycie materiału do ozdobienia talerzy, podkładek na stół czy nawet abażurów.