Rodzaje karniszy

Karnisze to z pozoru niepozorny produkt, który w rzeczywistości stanowi bardzo ważną część dekoracji okiennej. To od karniszy w dużej mierze zależy sposób mocowania firan i zasłon, a także sposób ich upięcia. Jakie rodzaje karniszy możemy wyróżnić?

Karnisze ścienne oraz sufitowe

Jednym z najważniejszych kryteriów różnicujących karnisze jest sposób ich mocowania. Najpopularniejsze rodzaje to obecnie karnisze ścienne oraz sufitowe, z których pierwsze są przymocowywane tuż nad ramą okienną, bezpośrednio do ściany. W tej kategorii możemy wyróżnić karnisze ścienne metalowe oraz drewniane, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane.  Z kolei karnisze sufitowe mocowane są do sufitu tuż nad oknem. Wybór sposobu mocowania powinien być uzależniony przede wszystkim od możliwości aranżacyjnych, w tym od wielkości przestrzeni pomiędzy górną ramą okienną a sufitem oraz tego, jakie karnisze będą pasowały do planowanej dekoracji okna.

Karnisze drążkowe

Kolejnym kryterium na podstawie którego wyróżniamy kategorie karniszy, jest sposób w jaki mocujemy na nich zasłony i firany. Jednym z najczęściej wybieranych, tradycyjnych rodzajów są karnisze drążkowe, na których zasłony są mocowane za pomocą specjalnych taśm lub oczek. W katalogach producentów mamy obecnie duży wybór karniszy drążkowych drewnianych, metalowych oraz wykonanych z postarzanego mosiądzu, o różnych kształtach i wielkościach, dzięki czemu można z łatwością wybrać produkt pasujący praktycznie do każdej aranżacji wnętrza, od rustykalnej po nowoczesną.

Karnisze szynowe oraz linkowe

Nieco mniej popularne, ale równie praktyczne, są karnisze szynowe, na których mocujemy firany za pomocą żabek lub specjalnych uchwytów. Ten rodzaj karniszy doskonale sprawdza się do dużych okien, ponieważ szyna jest drożna na całej długości, dzięki czemu możemy jednym ruchem zasłonić całe okno. Zaletą karniszy szynowych jest także możliwość dostosowania ich kształtu do pomieszczeni, dzięki czemu dobrze sprawdzają się przy oknach narożnych i wykuszowych, gdzie karnisze drążkowe nie zawsze sobie radzą.

Ostatni rodzaj to karnisze linkowe, w których zasłony i firany są umieszczane na cienkiej lince. To bardzo nowoczesny typ karniszy, który dobrze pasuje do wnętrz w stylu minimalistycznym, ponieważ delikatna i z reguły nie rzucająca się w oczy linka nie dominuje dekoracji okna.

Karnisze elektryczne

Jednym z nowoczesnych i wygodnych w użyciu typów są karnisze elektryczne, umożliwiające sterowanie zasłoną lub firanką bez konieczności wstawania z kanapy. Karniszetego rodzaju wyposażone są w silniczek, który napędza cały mechanizm. W zależności od rodzaju karnisze mogą być sterowane za pośrednictwem pilota lub za pomocą przycisku umieszczonego w ścianie, ten produkt dobrze sprawdza się w przestrzeni biurowej, między innymi w salach konferencyjnych, a także w pokojach dziennych o dużej powierzchni, w których tradycyjne karnisze mogą być stosunkowo uciążliwe w obsłudze.

Karnisze podwójne i pojedyncze

Karnisze podwójne to produkt, który umożliwia zamocowanie zasłonki oraz firanki. To praktyczne rozwiązanie w pomieszczeniach o tradycyjnym oraz rustykalnym wystroju, w których dekoracja okna składa się z delikatnej firany oraz nieco cięższej, nie przepuszczającej światła zasłony. Z kolei karnisze pojedyncze są często wybierane w aranżacjach nowoczesnych oraz inspirowanych trendem skandynawskim, w których stosuje się tylko firanę lub tylko zasłonkę.