Zastosowanie karniszy

Karnisze znajdują zastosowanie we wszystkich rodzajach pomieszczeń, w których planujemy dekoracje okna. Duża dostępność karniszy wykonanych z drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych, zaprojektowanych w zgodzie z popularnymi trendami aranżacji wnętrz sprawia, że karnisze mogą być stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu, zarówno w domu jak i w biurze.

Karnisze do pokoju dziennego

Dekoracja okna w dużej mierze decyduje o charakterze pomieszczenia, nadając mu przytulny lub bardziej oficjalny charakter. Decydując się na karnisze do salonu, warto mieć na uwadze zarówno rodzinna atmosferę jak i reprezentacyjny charakter tego miejsca, a także funkcjonalność. W pokoju dziennym, który zazwyczaj służy jako przestrzeń rodzinna, w której domownicy spędzają wspólnie czas na oglądaniu telewizji, grach planszowych oraz rozmowach, sprawdzają się klasyczne karnisze, które podkreślają intymny charakter wnętrza. Idealnym rozwiązaniem będą karnisze ścienne lub sufitowe z drewna w ciepłych odcieniach, również ozdobione delikatnymi żłobieniami. Jeżeli salon służy nam głównie do przyjmowania gości, warto postawić na eleganckie karnisze, np. wykonane ze szczotkowanego aluminium lub mosiądzu, które podkreślą oficjalny charakter spotkań z bliższymi i dalszymi przyjaciółmi.

Karnisze do kuchni

Karnisze do kuchni to funkcjonalny sposób na prostą i zarazem elegancką dekorację okna. W otwartej kuchni z reguły zależy nam na uzyskaniu jak największej ilości światła dziennego, dlatego też karnisze w tym pomieszczeniu często służą do zawieszenia krótkich firanek. Warto dobrać karnisze do kuchni, które nie przytłoczą aranżacji okna, zostawiając dekoracyjne, bogato zdobione wersje do bardziej reprezentacyjnych pomieszczeń. W kuchni sprawdzą się karnisze drewniane, metalowe oraz z tworzyw sztucznych, które można łatwo utrzymać w czystości.

Karnisze w przestrzeni biurowej

Biura oraz sale konferencyjne to miejsca, w których często zależy nam na zapewnieniu prywatności i osłonięciu przebiegu spotkań biznesowych przed wzrokiem przechodniów. Ze względu na specyficzny charakter przestrzeni biurowej, dekoracje okna powinny być stonowane i eleganckie, raczej utrzymane w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym niż rustykalnym. Kluczem do sukcesu jest tutaj zachowanie umiaru oraz stworzenie eleganckiej dekoracji okna, która będzie stanowiła tło dla ważnych spotkań firmowych. W tym samym tonie powinny być utrzymane karnisze. Dobrze sprawdzają się wykonane z tworzyw sztucznych karnisze szynowe, które mogą być stosowane także do okien dużych i narożnych, z którymi często mamy do czynienia w biurach. Zastosowanie takiego produktu umożliwi dostosowanie kształtu np. poprzez wygięcie karnisza pod kątem prostym, a jednocześnie pozwoli zasłonić całe okno jednym ruchem dłoni. W pomieszczeniach biurowych warto zastosować karnisze elektryczne, wyposażone w silnik napędzający mechanizm sterujący ruchem zasłon. To wygodny sposób na zapewnienie prywatności, a możliwość zasłonięcia okna w trakcie spotkania, bez konieczności wstawania od stołu obrad, za pośrednictwem jednego przycisku na pilocie, jest bardzo komfortowe.

Karnisze są tak samo często stosowane w mieszkaniach prywatnych jak i w biurach. Inne zastosowania to między innymi sale teatralne oraz ośrodki kultury, w których karnisze są wykorzystywane do podtrzymywania kurtyn oddzielających publiczność od sceny.