Inspiracje z roletami rzymskimi

Rolety rzymskie często są kojarzone ze stylem aranżacji wnętrz klasycznym oraz rustykalnym, jednak ze względu na dużą dostępność różnorodnych tkanin, ich wzorów oraz kolorów, a także właściwości, mogą być wykorzystywane w wielu różnych pomieszczeniach oraz stylach. Warto być na bieżąco z najnowszymi trendami i wykorzystać je do urządzenia własnego mieszkania.

Nowoczesne firany- rolety rzymskie

Rolety rzymskie są obecnie wykorzystywane jako nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych firan. Rolety mogą być szyte z delikatnych materiałów, takich jak tiul oraz woal, które tradycyjnie są wykorzystywane do produkcji firan, dzięki czemu z powodzeniem zastępują je w nowoczesnych aranżacjach okiennych. Wybór rolet transparentnych, które tak samo jak firany przepuszczają dużą ilość promieni słonecznych, to rozwiązanie idealne do salonu, jadalni, a także do kuchni. Warto pamiętać, że zastosowanie rolet rzymskich w zastępstwie firan dobrze sprawdzi się jako element minimalistycznych aranżacji w stylu skandynawskim, w których oszczędna w kroju roleta spisuje się znacznie lepiej niż fantazyjnie upięta firana.

Rolety rzymskie weneckie

Rolety rzymskie w stylu weneckim to ekskluzywny sposób dekoracji okna. Podobnie jak inne typyrolet rzymskich szyte są z tkanin, najczęściej jednak do ich tworzenia wykorzystuje się eleganckie i subtelne materiały lekko marszczone lub pofałdowane, takie jak organza, oraz woal dobrej jakości. Rolety weneckie po rozłożeniu przypominają klasyczne zasłony, a po ich podciągnięciu do góry delikatnie marszczą się w pionie, tworząc na całej powierzchni charakterystyczne bufy. Taka aranżacja daje niezwykle ciekawe efekty wizualne i może być stosowana w salonach, sypialniach, a także w eleganckich salach konferencyjnych.

Rolety austriackie

Rolety austriackie to jedna z odmian rolet rzymskich, charakteryzująca się sposobem ich ułożenia. Rolety austriackie są szyte w taki sposób, że na ich górnej krawędzi tworzy się dekoracyjna fałda. Opuszczone rolety są gładkie i przypominają zwykłe zasłony, jednak w trakcie podnoszenia marszczą się w pionie, tworząc fałdy o kształcie półksiężyców. Tego typu rolety są bardzo eleganckie i zarazem dekoracyjne, dzięki czemu dobrze sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i salonie oraz biurowych pomieszczeniach reprezentacyjnych.

Rolety rzymskie zaciemniające

Rolety rzymskie zaciemniające to inspiracja dla osób, które cenią sobie wysoki komfort wypoczynku. Rolety tego typu nie przepuszczają praktycznie w ogóle promieni słońca, chroniąc pomieszczenie przed ciekawskimi spojrzeniami przechodniów, ale także przed słońcem. To idealne rozwiązanie dla osób, które ze względu np. na tryb wykonywanej pracy są zmuszone odsypiać w dzień i zależy im na takiej dekoracji okna, która nie będzie przepuszczała promieni światła. Rolety zaciemniające są z reguły szyte z grubych tkanin o bardzo niskim stopniu transparentności, często wykorzystywane są także podszewki zaciemniające typu black out.

Rolety rzymskie inspirują dekoratorów wnętrze do tworzenia coraz to nowych typów aranżacji, a hasło „rolety rzymskie Warszawa” jest obecnie jednym z najczęściej wyszukiwanych w popularnych wyszukiwarkach internetowych. Warto zapoznać się z aktualnymi trendami i poszukać inspiracji na zastosowanie rolet rzymskich we własnym mieszkaniu.