Drążkowe karnisze kwadratowe i linkowe – pomysł na oryginalne karnisze ścienne, także podwójne

Drążkowe karnisze kwadratowe i linkowe – pomysł na oryginalne karnisze ścienne, także podwójne

Najczęściej karnisze kojarzymy z rurowymi albo z szynowymi konstrukcjami. Jednak w sklepach czekają na nas również inne modele. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej dwóm z nich – karniszom kwadratowym oraz karniszom linkowym. Jakie są ich właściwości, zalety i wady?

 

Karnisz we wnętrzu pełni nie tylko funkcję praktyczną, pozwalając na zamontowanie na nim zasłon oraz firanek, ale również może być ozdobą. Dzisiaj w sklepach znajdziemy wiele interesujących modeli karniszy, które możemy dopasować praktycznie do każdej aranżacji – tej nowoczesnej albo klasycznej.

Wśród popularnych karniszy znajdują się przede wszystkim karnisze drążkowe w kształcie walca – mogą być wykonane z metalu, tworzywa sztucznego albo z naturalnego drewna. Możemy też wybrać karnisze szynowe, które określane są również jako apartamentowe. W konstrukcji tych karniszy stosuje się spłaszczone, prostokątne profile.

Warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedne karnisze ścienne oraz sufitowe, a mianowicie te wykonane z drążków w kształcie kwadratowym oraz z metalowych linek. To interesująca alternatywa, która sprawdzi się również w wielu typach wnętrz.

Karnisze kwadratowe

Jak nietrudno się domyśleć, karnisz kwadratowy w porównaniu do rurowego ma inny przekrój – mamy tutaj do czynienia z przekrojem kwadratowym, czyli karnisz najczęściej ma prosty, wręcz minimalistyczny kształt. Takie karnisze najczęściej wykonuje się z metalu w różnych kolorach – szczotkowany chrom, biel, czerń, mosiądz, dlatego można dobrać je do kolorystyki aranżacji.

Karnisze kwadratowe najczęściej są wyposażone w żabki umieszczone na specjalnych zawieszkach – zawieszki te są z góry wykończone na płasko, dlatego pasują idealnie do konstrukcji karnisza i łatwo się po nim ślizgają – nie mamy więc problemu z przesuwaniem zasłon i firanek. Druga opcja to specjalna prowadnica umieszczona wewnątrz karnisza – wtedy znajdują się w nim małe rolki, na których zamocowane są żabki.

Każda z tych konstrukcji karnisza pełni taką samą funkcję, dlatego możemy kierować się przy wyborze swoimi indywidualnymi oczekiwaniami czy stylem, jakiego oczekujemy.

Karnisze kwadratowe mogą mieć również ozdobne wykończenie – jako końcówki stosuje się zwykle proste zatyczki w kształcie większych kwadratów, ale również możemy zdecydować się na inne propozycje, na przykład na końcówki wysadzane kryształkami, z przezroczystą gałką czy ażurową rozetą.

W przypadku karniszy kwadratowych, podobnie jak innych konstrukcji, możemy wybrać także te podwójne. Karnisze sufitowe oraz karnisze ścienne podwójne, ponieważ kupimy je w dwóch wariantach montażu, posiadają wtedy dwa drążki umieszczone równolegle do siebie. Dzięki temu na jednym z nich możemy zawiesić firanki, a na drugim zasłony. Taka podwójna konstrukcja powoduje, że tkaniny te mogą być przesuwane niezależnie od siebie, na przykład w celu przesłonięcia okna zasłoną. Podwójne karnisze dają też efekt trójwymiarowości okna.

Karnisze linkowe

Druga opcja to karnisze linkowe – są one wykonane z cienkich, ale mocnych linek stalowych o charakterystycznej, skręconej fakturze. Stosowane w tych karniszach linki wyglądają bardzo efektownie i świetnie wpisują się w nowoczesne aranżacje. Do produkcji stosuje się wytrzymałą stal nierdzewną, która jest odporna na czynniki takie jak wilgoć.

Karnisz linkowy może mieć niemalże dowolną długość. Gdy chcemy zakupić gotowy zestaw, najczęściej otrzymujemy w nim linkę o długości około 5 metrów oraz dwa wsporniki. Linkę skracamy zgodnie z naszymi oczekiwaniami, aby dopasować ją do długości okna. Zaleca się wtedy pozostawienie około 20-30 centymetrów po każdym boku okna.

Możemy też zdecydować się na dokupienie dodatkowych wsporników, także do montażu narożnego. To duża zaleta karniszy linkowych, ponieważ możemy wtedy łatwo stworzyć efektowną osłonę okna znajdującego się w narożniku czy okien we wnęce okiennej.

Karnisze linkowe posiadają specjalny system naciągu we wspornikach, dlatego linka znajduje się wtedy w linii prostej, nawet jeśli umieścimy na niej cięższe zasłony. Na lince umieszcza się wtedy żabki pozwalające na zawieszenie zasłonek i firanek.

Jeśli chcemy zdecydować się na karnisze ścienne albo sufitowe podwójne, wtedy powinniśmy poszukać odpowiednich modeli ze wspornikami z dwoma miejscami do przeciągnięcia linek. Druga opcja to zamontowanie dwóch zestawów karniszy linkowych obok siebie, przy czym ten na zasłony montujemy wtedy nieco dalej od tego na firanki.

Karnisze kwadratowe i linkowe można kupić także on-line

Zatem zarówno karnisz linkowy, jak i karnisz kwadratowy to atrakcyjna propozycja przeznaczona do różnych pomieszczeń, na przykład od salonów, sypialni czy do pokojów dziecięcych. Stanowią one interesującą alternatywę dla tak popularnych obecnie karniszy z drążkami w kształcie walców oraz karniszy apartamentowych – szynowych. Co więcej, ich ceny wcale nie są bardzo wysokie.

Oba rodzaje przedstawionych powyżej karniszy możemy zakupić również przez internet – znajdziemy je w wielu wersjach do wyboru. Także możemy wybrać firmy, które zajmują się produkowaniem tych typów karniszy na wymiar lub ich personalizacją, dlatego możemy wtedy dobrać ich poszczególne elementy, aby stworzyć najbardziej odpowiadającą nam konstrukcję.

Podsumowując, jeśli poszukujemy karniszy innych niż wszystkie, warto także wziąć pod uwagę karnisze kwadratowe oraz linkowe. Doskonale sprawdzają się jako karnisze ścienne podwójne, ale również możemy kupić je w wersji do montażu sufitowego oraz jako pojedyncze. Z propozycjami producentów można zapoznać się już teraz on-line – życzymy udanych zakupów!

Tags: