Końcówki do karniszy, kółka do karniszy, karnisze bez żabek

Końcówki do karniszy, kółka do karniszy, karnisze bez żabek

W sprzedaży znajdziemy nie tylko gotowe karnisze, ale również szeroką gamę akcesoriów do nich. Przy doborze karnisza na zamówienie często mamy też możliwość samodzielnego wybrania różnych jego elementów. Jak znaleźć najlepsze oferty? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!

 

Klasyczne karnisze drążkowe składają się z kilku elementów – to drążek, na którym umieszczane są kółka z żabkami albo może mieć on specjalną przestrzeń wewnątrz do umieszczenia żabek na rolkach, końcówki do karniszy umieszczane na jego zakończeniach, a także elementy montażowe – wsporniki. W sprzedaży znajdziemy jednak wiele innych modeli karniszy, na przykład karnisze bez żabek.

Zamierzamy tutaj przyjrzeć się nieco bliżej dostępnym produktom i pomóc dobraniu tych o najlepszych właściwościach. Jak dobrać odpowiednie końcówki do karniszy? O czym pamiętać przy doborze kółek? A może lepiej zdecydować się na model bez żabek?

Końcówki do karniszy

Końcówki do karniszy są umieszczane na zakończeniach karnisza – zabezpieczają firanki i zasłony przed zsuwaniem się oraz pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną. Gotowe karnisze w zależności od tego, z jakich materiałów są wykonane, mogą mieć różne końcówki, na przykład w kształcie kulek, kapturków, grubszych rurek czy kwadratów. Oprócz nich do wyboru mamy też te ozdobne, które mogą przemienić nawet najzwyklejszy karnisz w efektowny dodatek do wnętrza.

W sprzedaży możemy znaleźć dzisiaj takie końcówki do karniszy jak końcówki wykończone połyskującymi w świetle kryształkami, także znanej firmy Swarovski, z przezroczystymi, wykonanymi z akrylu kulami, końcówki poddawane specjalnemu procesowi wycinania laserowego, dzięki któremu można uzyskać misterne wzory, końcówki w kształcie rozet oraz gniazd wykonanych z metalu, końcówki przypominające ozdobnie zawinięte haki czy nawet rośliny. Oczywiście, to tylko kilka propozycji, ponieważ do dyspozycji jest ich znacznie więcej.

Najlepiej, aby końcówki do karniszy dobierać do aranżacji wnętrza. Przykładowo, do wnętrza urządzonego klasycznie możemy wybrać te o wzorach florystycznych lub z rozetami, z kolei do wnętrza w stylu glamour te z kryształkami. Do minimalistycznych, nowoczesnych wnętrz najbardziej będą pasowały końcówki proste, bez zbędnych udziwnień. Ze względu na szeroki wybór końcówek możemy też zmienić karnisz wtedy, gdy znudzi nam się już jego wygląd.

Montaż końcówek do karnisza jest bardzo łatwy – dobieramy je do określonego modelu karnisza (należy zwrócić uwagę na zastosowane śruby), a następnie wykręcamy obecnie używane końcówki i wkręcamy nowe – to takie proste!

Kółka do karniszy

Elementy takie jak kółka do karniszy znajdują się już w zestawie z karniszem, ale możemy również dokupić je osobno, na przykład wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowych żabek albo kółka uległy uszkodzeniu.

Rodzaj kółek dobierany jest w zależności od materiału, z którego wykonano karnisz, na przykład do karniszy drewnianych dobiera się kołka drewniane, natomiast do tych metalowych te z metalu. Wart wskazać, że kółka do karniszy stosuje się też w przypadku karniszy kwadratowych – w tym przypadku nie mają one jednak kształtu kółka, ale są spłaszczone u góry, aby pasować do profilu karnisza.

Na kółkach umieszczane są również żabki. Pod względem ich typu mamy też do wyboru parę konstrukcji. Najłatwiejsze w obsłudze są żabki posiadające sprężynkę zakończone niewielkimi haczykami uchwyty – stabilnie przytrzymują nawet cięższe tkaniny i zapobiegają ich spadaniu przy pociągnięciu. W sprzedaży możemy znaleźć też kółka z haczykami wykonanymi z giętkiego tworzywa, które także ma uchwyty, w które wpina się tkane – nie zapewniają one jednak tak dobrego trzymania jak zwykłe uchwyty, dlatego tkaniny mogą z nich spadać.

Żabki również możemy dokupić dodatkowo, jeśli okaże się, że są uszkodzone. Przy doborze pamiętajmy o tym, aby dopasować je do średnicy posiadanego karnisza oraz do jego długości, aby ich liczba wystarczyła do ładnego i stabilnego podpięcia tkaniny.

A może karnisz bez żabek?

Jeśli jednak nie odpowiada nam karnisz z żabkami, możemy zdecydować się na te bez nich. To wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że założenie zasłony albo firanki na karnisze bez żabek trwa znacznie krócej. Nie oznacza to jednocześnie, że uzyskamy niezbyt ładny efekt – wprost przeciwnie!

Jeszcze jedna propozycja na kółka do karniszy to specjalne haczyki, które przeznaczone są do stosowania z firankami oraz zasłonami z wszytą taśmą. W tym przypadku haczyk umieszczany jest w taśmie i cała taka konstrukcja dobrze podtrzymuje tkaninę.

Druga propozycja dla osób, które chcą mieć w domu karnisze bez żabek to wybranie zasłon oraz firanek z tunelem, szelkami albo z metalowymi oczkami, które przeznaczone są do montażu na karniszu. Wówczas nie potrzebujemy zarówno kółek, jak i żabek, ponieważ tkanina jest nakładana bezpośrednio na karnisz. Do tego celu najlepiej sprawdzają się karnisze drążkowe rurowe, ale możemy też wykorzystać karnisze kwadratowe czy linkowe. Gdy będziemy chcieli założyć zasłonę albo firankę na karnisz, musimy jednak go rozmontować, na przykład rozkręcić albo odkręcić z niego końcówki.

W sprzedaży możemy znaleźć karnisze dostępne bez kółek i żabek w zestawie, ale możemy też po prostu zdjąć je z karnisza, jeśli nie chcemy z nich korzystać. Nie warto ich jednak wyrzucać, ponieważ mogą przydać się w przyszłości, gdy będziemy chcieli wykorzystać firanki albo zasłony bez tuneli, szelek czy oczek.

Podsumowując, przy wyborze odpowiedniego karnisza do swojego domu warto też pamiętać o takich kwestiach jak końcówki, a także kółka czy żabki. W ten sposób dobierzemy perfekcyjny karnisz!

Tags: