Karnisze pokojowe do salonu, sypialni i do kuchni – wybieramy najlepsze karnisze okienne do zasłon i firanek

Karnisze pokojowe do salonu, sypialni i do kuchni – wybieramy najlepsze karnisze okienne do zasłon i firanek

 

Chociaż w sklepach możemy znaleźć wiele różnych karniszy, to jednak wiele osób ma problemy z doborem tych najlepszych. Aby nie popełnić błędu przy zakupach, warto poznać kilka ważnych porad dotyczących doboru określonych typów karniszy do poszczególnych pomieszczeń. Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze karnisze okienne do zasłon i firanek!

 

Karnisz ma za główne zadanie podtrzymywanie zasłon ora firanek w oknie. Niektórzy wykorzystują karnisze okienne tylko do montażu zasłon, inni z kolei zawieszają na nich zarówno zasłony, jak i firanki. Karnisze mogą też posłużyć do zawierzenia paneli z tkaniny czy do rolet rzymskich.

Jeśli chcemy zdecydować się na zakupienie nowych karniszy do domu albo do mieszkania, warto wziąć pod uwagę kilka czynników – rodzaje karniszy i materiały, z których są one wykonane, sposób ich montażu, a także liczbę drążków i sposób zawieszenia na nich tkanin. O czym musimy pamiętać?

 

Rodzaje konstrukcji karniszy okiennych:

  • karnisze drążkowe – posiadają drążek rurowy albo kwadratowy, na którym zawieszane są kółka z żabkami albo w drążku znajduje się specjalna prowadnica z rolkami i żabkami
  • karnisze apartamentowe, szynowe – wykonane ze spłaszczonych profili prostokątnych, w których umieszcza się prowadnice z rolkami i żabkami
  • karnisze linkowe – składają się z naciągniętej linki ze stali nierdzewnej umieszczonej pomiędzy dwoma podporami, na lince umieszcza się kółka z żabkami
  • karnisze rozporowe – są przeznaczone głównie do montażu zazdrostek, ale również pozwalają na montaż zwykłych zasłon i firanek, na przykład we wnękach okiennych
  • karnisze uchylne – dzięki specjalnej konstrukcji karnisze te pozwalają na uchylanie przy otwarciu okna albo drzwi balkonowych lub tarasowych

Oczywiście, karnisze pokojowe możemy też podzielić pod względem wykorzystanych materiałów – tutaj dominują przede wszystkim modele metalowe, ale spotkamy się też nadal z karniszami drewnianymi, z tworzywa sztucznego.

Zatem, jak dobrać najlepsze karnisze okienne do poszczególnych pomieszczeń? Poniżej prezentujemy dobór karniszy do trzech głównych pokojów w domu – salonu, sypialni oraz do kuchni.

Karnisze do salonu

Do salonu możemy dobrać niemalże każde karnisze do zasłon oraz do firanek. To reprezentacyjne pomieszczenie, dlatego wiele osób decyduje się również na karnisze bardziej dekoracyjne, na przykład wykończone ozdobnymi końcówkami, dopasowane kolorem do wyposażenia wnętrza.

W salonach możemy umieścić karnisze drążkowe albo apartamentowe. Jeśli mamy do czynienia z oknem umieszczonym w kącie budynku lub też z wnęką okienną, wtedy te rodzaje karniszy również się sprawdzą – możemy wtedy wybrać gotowe rozwiązania albo zamówić karnisze do salonu na wymiar w firmach, które specjalizują się w ich wykonaniu.

W przypadku drzwi wiodących na balkon albo na taras, ciekawym pomysłem będą karnisze uchylne, które pozwalają na uchylenie firanki albo zasłony. Warto jednak wskazać, żeby przy doborze zobaczyć, jaka jest ich dokładna nośność, ponieważ nie wszystkie karnisze uchylne mogą utrzymać cięższe zasłony.

Gdy chcemy mieć w salonie zarówno firanki, jak i zasłony, warto wybrać karnisze pokojowe podwójne, które pozwalają na zamontowanie tych tkanin na równoległych drążkach. Możemy wtedy uzyskać efekt głębi okna i łatwo korzystać z zasłon, aby zasłonić okno czy drzwi.

Karnisze do sypialni

W tym pomieszczeniu, podobnie jak w przypadku salonu, możemy zdecydować się na różne rodzaje karniszy.

W sypialni najczęściej wybieramy podwójne karnisze, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy w nich dodatkowych osłon okiennych, na przykład żaluzji albo rolet – wtedy karnisze okienne pozwolą nam na zasłonięcie okna i zapewnią większą prywatność, a także pomogą nam w osłonięciu wnętrza przed nadmiarem światła.

 

W sypialni będą dobrze prezentować się zarówno karnisze drążkowe, jak i apartamentowe, dlatego możemy dopasować je w zależności od efektu, jakiego oczekujemy.

 

Karnisze do kuchni

Kuchnia to pomieszczenie, w którym okno także może być uzupełnione o ozdobne zasłony oraz firanki. Warto jednak pamiętać o tym, żeby patrzeć nie tylko na ich funkcję dekoracyjną, ale również na poszukiwać rozwiązań praktycznych.

Najczęściej jako karnisze do kuchni wybierane są te drążkowe – z metalu albo z drewna. W kuchniach rzadko kiedy umieszcza się zarówno zasłony, jak i firanki, dlatego zwykle nie ma potrzeby kupowania modelu podwójnego. Kuchenne zasłonki lub firanki są wtedy krótsze od zwykłych, co jest również pomocne w utrzymaniu tego pokoju w czystości. Jeśli wybierzemy karnisze uchylne, możemy wtedy łatwo uchylać je wraz z oknem, aby przewietrzyć pomieszczenie.

Jako karnisze do kuchni również wybiera się te przeznaczone na zazdrostki, czyli na krótkie firanki montowane w poprzek szyby okna. Dają one dodatkową ochronę przed wzorkiem, a także nadają kuchni rustykalnego, swojskiego klimatu. Do zamocowania zazdrostek najlepiej nadają się karnisze rozporowe, które możemy montować bezinwazyjnie we wnękach okiennych oraz na ramach okiennych.

Jako że firanki lub zasłony w kuchni mogą szybciej się brudzić oraz pochłaniać zapachy, zalecane jest ich częstsze pranie. Warto zatem wybrać taki karnisz, który pozwoli nam na łatwe zdemontowanie tkaniny. Możemy wybrać też zasłony i firanki z szelkami, tunelami albo metalowymi oczkami, które nie wymagają przypinania do żabek.

Podsumowując, jeśli chcemy zdecydować się na karnisze okienne do różnych pomieszczeń w naszym domu, powinniśmy pamiętać o tym, aby zwracać uwagę nie tylko na ich wygląd, ale również na praktyczne zastosowanie. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej korzystać z zasłon i firanek w poszczególnych pomieszczeniach.

Tags: