Firany rzymskie, sznurkowe, makarony, firanki ozdobne gipiurowe – efektowne ozdoby okienne

Firanki mogą być również stylową dekoracją w oknie – do wyboru mamy obecnie wiele interesujących modeli, które różnią się pomiędzy sobą wzorami i kolorami. Gdy poszukujesz czegoś innego do swojego domu, zapraszamy do sprawdzenia naszych propozycji!

 

Zwykła firanka jest w stanie nadać wnętrzom przytulnego wyglądu, ale zamiast niej możemy też wybrać inne modele, które mają nieco inną konstrukcję, ale pełnią taką samą funkcję. Warto zwrócić uwagę między innymi na firany rzymskie, sznurkowe oraz na te gipiurowe, które są coraz częściej spotykane w polskich domach.

Firany rzymskie

Są wzorowane na roletach rzymskich, ale możemy zawiesić je po prostu na karniszu. Ozdobne firany rzymskie doskonale sprawdzają się w różnych wnętrzach – w salonach, sypialniach oraz w kuchniach, a nawet możemy zawiesić je w toalecie albo w łazience.

Firany rzymskie zbudowane są z prostych paneli, które mogą być także podwijane albo podpinane z użyciem zapinek albo małych magnesów. Dzięki temu możemy regulować ich wysokość oraz ilość wpuszczanego do wnętrza światła. W oknach najczęściej umieszcza się po kilka paneli, więc można wtedy uzyskać ozdobny efekt, ale w mniejszych oknach stosuje się pojedyncze panele. Takie firanki ozdobne mogą być też uzupełnione o zasłony, ale nie jest to konieczne.

Jeśli chcemy zdecydować się na firany rzymskie, pamiętajmy o tym, że najlepiej, aby były one powieszone na karniszu montowanym do ściany – powinien on znajdować się jak najbliżej okna. Karnisz powinien być nieco większy od wnęki okiennej. Jeśli chcemy zawiesić zarówno firany rzymskie, jak i zasłony, najlepiej dokupić do nich karnisz podwójny.

Firanki sznurkowe

Firanki sznurkowe, czyli inaczej makarony albo spaghetti to kolejna interesująca propozycja do różnych wnętrz. Są o firanki, które wykonane są z żakardowych sznureczków zawieszonych na pasie z tunelem albo z oczkami. Nie wymagają gęstego marszczenia. Pasują do różnych wnętrz, ale najlepiej prezentują się w salonach i sypialniach.

Dekoracyjne firanki sznurkowe zakupimy w różnych długościach, ale najbardziej efektownie wyglądają wtedy, gdy sięgają ziemi. Żakardowe sznureczki dają ozdobny efekt w oknie. W sprzedaży możemy znaleźć także makaroniki firanki z dodatkowymi dekoracjami, na przykład z nawleczonymi koralikami albo sztucznymi cyrkoniami.

Uwaga! Firanki sznurkowe mogą być niebezpieczne dla zwierząt oraz dla małych dzieci – istnieje ryzyko zaplątania się oraz uduszenia przez firankę owiniętą wokół szyi.

Firanki gipiurowe

Firanki z dekoracyjną gipiurą prezentują się najlepiej we wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym – to ozdobne firanki, które najczęściej mają motywy florystyczne na końcach, ale mogą być również w całości wykonane z gipiury. Gipiura, inaczej koronka klockowa, jest efektownym ornamentem, który wyróżnia się delikatnym, ażurowym wzorem.

Efektowne firany gipiurowe kupimy jako krótka oraz długie, możemy wybrać modele proste, albo wykończone w łuki lub z dekoracyjnymi ząbkami. Najładniej wyglądają wtedy, gdy są marszczone, dlatego warto kupować przynajmniej dwa razy większą długość firanki gipiurowej w stosunku do szerokości okna.

Najczęściej firanki z gipiury oferowane są w kolorze bieli, ale możemy też spotkać się z innymi kolorami, na przykład ecru. Świetnie wyglądają z prostymi zasłonami w jednolitym kolorze, które pozwalają na wydobycie misternego wykończenia gipiury.