Lambrekiny i firany panele do kuchni – nie tylko stylowe firany żakardowe z gipiurą, ale też firany panelowe

Dobranie ciekawych firanek do kuchni może być problemem, ponieważ powinny one nie tylko pasować do wnętrza i naszego gustu, ale również powinny być wygodne w używaniu i funkcjonalne. Właśnie dlatego w kuchniach coraz częściej widzimy lambrekiny oraz firany panelowe. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę przy urządzaniu swojej kuchni?

 

Chociaż nie każdy chce mieć w kuchni dekoracyjne firanki, to jednak wiele osób decyduje się na ich zawieszenie w oknie. Mogą one wtedy stać się dodatkowym elementem dekoracyjnym wnętrza i sprawić, że będzie ono prezentowało się jeszcze ładniej.

Krótkie firanki – najlepsze do kuchni

Jednak do kuchni nie powinniśmy dobierać takich samych firanek jak do salonu czy sypialni – wynika to głównie z kwestii praktycznych. Długie, sięgające ziemi firanki będą przeszkadzały w utrzymaniu czystości w tym pomieszczeniu. Ponadto nie zawsze możemy je zastosować, ponieważ pod oknem może znajdować się stół czy szafka kuchenna.

Jednak nie musimy decydować się na zwykłe firanki krótkie, ponieważ zamiast nich możemy znaleźć też inne modele, na przykład dekoracyjne ekrany firany w formie paneli, a także lambrekiny, które świetnie prezentują się nie tylko w salonie czy w sypialni, ale też możemy dobrać je do kuchni.

Firany panelowe – ekrany

To jeden z ostatnich hitów – są to firany panele, które składają się z prostych, wieszanych na karniszu kawałków materiału, które mogą być też dodatkowo zdobione. Panele firany pasują dobrze nie tylko do wnętrz nowoczesnych, ale również do tych urządzanych w stylu klasycznym, dlatego są uniwersalnym wyborem do różnych aranżacji.

Do wyboru mamy między innymi firanki panelowe przypominające modne rolety rzymskie – mogą być także podciągane przez dekoracyjne wstążeczki, gdy chcemy wpuścić do wnętrza więcej światła. Możemy też zdecydować się na firany ekrany składające się z dwóch lub trzech osobnych elementów o takiej samej wysokości albo różnych wysokościach.

Aby okno wyglądało jeszcze ładniej, możemy wybrać firany panele do kuchni wykańczane różnymi materiałami dekoracyjnymi, na przykład tkaniną w kratkę, w paski, w kwiaty. Wtedy uzyskujemy efektowny kontrast pomiędzy półprzezroczystą firanką oraz tkaniną we wzory. Spotkamy też firany z gipiurą w formie paneli.

Panele najczęściej posiadają tunel albo szelki, dlatego możemy powiesić je bezpośrednio na drążku karnisza. Oczywiście, jeśli mamy karnisz z żabkami, także możemy zastosować go do powieszenia takiego tkaninowego ekranu.

Lambrekiny do kuchni

Druga ciekawa propozycja to lambrekin to kuchni. Lambrekiny mają formę dekoracyjnego, długiego i wąskiego pasa, który jest umieszczany bez pośrednio pod karniszem. Można zastosować go razem z firankami, ale można również stosować go samodzielnie – właśnie w takiej formie spotykamy lambrekiny w kuchniach.

Lambrekin dekoracyjny może wyglądać pięknie także jak firany żakardowe, dlatego może być on dobrym wyborem do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu, w którym modele panelowe nie będą prezentowały się tak dobrze.

Jeśli chcemy zakupić ozdobny lambrekin Warszawa jest jednym z wielu miast, gdzie znajdziemy je w sklepach. Lambrekiny zakupimy zarówno jako gotowe, jak również możemy zdecydować się na ich wykonanie na wymiar.