Jaką tapetę wybrać? Rodzaje i zalety

Tapety nie są rozwiązaniem nowym. Mimo iż wielu osobom kojarzą się przede wszystkim z latami osiemdziesiątymi i dziewięćdziesiątymi, ich historia sięga znacznie dalej – wykorzystywane już w epoce renesansu, szybko zyskały sobie wielu zwolenników. Dziś wracają do łask, zarówno w postaci sprawdzonych rozwiązań, jak i w kompletnie nowych odsłonach.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje tapet wraz z ich zaletami, a także kilkoma poradami odnośnie ich stosowania.

Tapety mniej lub bardziej znane

Służące przede wszystkim jako element dekoracyjny, tapety stanowią interesującą alternatywę dla gładzi oraz farb pokojowych. Ze względu na coraz większe wymagania jakie są im stawiane, pojawiło się wiele nowych rodzajów, dostosowanych do konkretnych potrzeb. Niektóre są znane praktycznie wszystkim, inne zaś owiewa mgła tajemnicy.

Tapety papierowe, składające się z jednej, dwóch, a nawet trzech warstw, to najpopularniejsza i najtańsza odmiana. Drukowane lub wytłaczane, stanowią idealny element dekoracyjny do salonu oraz pokoju dziennego. Niezbyt dobrze kryją nierówności (z wyjątkiem tapet trzywarstwowych) i są wrażliwe na wodę oraz wilgoć.

Tapety winylowe idealnie maskują drobne niedoskonałości na ścianach. Dostępne w formie twardej lub spienionej, są odporne na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym, a nawet w łazience.

Na tapety rauhfaser składa się kilka warstw papieru (2 lub 3) połączonych drzewnymi włóknami. Nie są co prawda wodoodporne, ale doskonale maskują nierówności ścienne. Ich dużą zaletą jest niska cena.

Tapety korkowe coraz częściej goszczą w łazienkach i nie tylko. Dzięki unikalnym właściwościom korka, ocieplają i wyciszają pokój, a zabezpieczone specjalnym lakierem stają się również odporne na szkodliwe działanie wilgoci.

Fototapety, wykorzystywane przede wszystkim jako tapety pokojowe, składają się ze zdjęcia lub obrazu umieszczonego na podkładzie (papierowym bądź fizelinowym). Nadają wnętrzu charakteru i stwarzają niezwykłe wrażenie optyczne.

Rodzaj pomieszczenia

Podczas wyboru tapety należy mieć na uwadze jej przeznaczenie, a więc przede wszystkim to, w jakim pomieszczeniu zostanie położona. Istnieje kilka podstawowych zasad związanych z właściwościami tapet, dzięki którym łatwiej uniknąć pomyłki (często dość kosztownej).

Pomieszczenia narażone na intensywne działanie wilgoci, takie jak kuchnia czy łazienka, to miejsce w którym powinno się wykorzystywać tapety wodoodporne i zmywalne.

Tam gdzie często spotyka się zabrudzenia (przedpokój) ważna jest odporność na uszkodzenia i łatwość w utrzymaniu.

Pokój dziecięcy stanowi zagwozdkę – w zależności od wieku i temperamentu maluchów można zdecydować się na tanią tapetę papierową bądź droższą (lecz wytrzymałą i zmywalną) tapetę z włókna szklanego.

Salon to miejsce, którym mamy swobodę wyboru, ważne jest jednak by tapeta nie odcinała brzydko się na tle reszty wystroju.

Tapety stanowią wygodne i eleganckie rozwiązanie, jednak kluczową rolę odgrywa właściwy wybór ich koloru, wzoru i użytego do ich produkcji materiału. Jeśli wykorzystamy je odpowiednio z przeznaczeniem będziemy cieszyć się pięknym wnętrzem przez długie lata.

Tags: