Jak udekorować okna w salonie?

Zasłony to znacznie więcej niż mówi nam ich nazwa. Nie tylko ochraniają nas przed niepożądanymi spojrzeniami i światłem słonecznym, ale również stanowią piękny element dekoracyjny. Wydobywają z pomieszczenia ukryte piękno, maskują drobne niedoskonałości, a także stanowią swoisty wyraz naszego gustu i stylu. Zasłony nie są jednak jedynym elementem, którym możemy ozdobić nasze okno – równie popularne są rolety i żaluzje wewnętrzne.

Przede wszystkim dopasowanie

Wybierając tkaninę i wzór, zarówno zasłon jak i rolet, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim styl w jakim utrzymane jest pomieszczenie oraz jego kolorystykę. Niebagatelne znaczenie ma tutaj również wielkość okien, ich proporcje oraz oczywiście kształt – dekoracja okna wpływa bowiem na wygląd całego salonu.

Wykorzystanie zasłon wiąże się z dwiema podstawowymi zasadami: Po pierwsze – muszą one zasłaniać framugę okna. Po drugie – ich długość powinna sięgać parapetu, bądź podłogi.

Mały salon to nie najlepsze miejsce na ciężkie, lejące się zasłony. Zamiast nich, lepiej wykorzystać zwiewne firany w jasnych kolorach – rozświetlą one wnętrze i nadadzą mu przestronności.

Rolety materiałowe w kolorze jasnym działają podobnie jak zasłony i firany – optycznie powiększają pomieszczenie. Nie przesłaniają okna ani parapetu dzięki czemu wrażenie większej ilości miejsca jest dodatkowo spotęgowane. Ciemne kolory dają efekt zgoła odwrotny i niewłaściwie użyte mogą sprawić, że salon będzie wyglądał nieco klaustrofobicznie.

Coś dla każdego

Bez względu na nasz wybór, zarówno rolety, jak i żaluzje oraz zasłony powinny pasować do mebli i pozostałych dekoracji w salonie. Na fantazyjne ozdoby możemy pozwolić sobie w przypadku dużego pomieszczenia, mały pokój zostanie przez nie jedynie zagracony. Z kolei minimalizm i porządek jest w stanie nadać klasy nawet najmniejszemu salonikowi.

Rozwiązań proponowanych przez architektów wnętrz i producentów okiennych dekoracji jest bardzo wiele, dzięki czemu każda osoba jest w stanie znaleźć wśród nich coś dla siebie. Warto postawić na sprawdzone rozwiązania w nowym wydaniu (drewniane żaluzje, rolety typu dzień-noc), dzięki czemu będziemy w stanie nadać wnętrzu jeszcze bardziej unikalnego charakteru.

Tags: