Garść sposobów na upięcie zasłon

Dla niektórych osób okno jest jedynie otworem w ścianie służącym do wentylowania i nasłoneczniania pomieszczenia. Patrzą oni praktycznym okiem, nie dostrzegając faktu, że okna mogą być również elementem dekoracyjnym. Odpowiednio przystrojone, podkreślają styl całego pomieszczenia i sprawiają, że wygląda ono wyjątkowo.

Jednym z głównych elementów służących do dekoracji okien są zasłony – znane i wykorzystywane od wieków, na stałe zadomowiły się w naszych domach. W swojej historii przechodziły wiele zmian, zarówno w kwestii wyglądu, jak i wykorzystanego materiału. Ciężkie i bogato zdobione, dekorowały wnętrza średniowiecznych zamków, zaś lekkie i zwiewne były wykorzystywane już w starożytnym Rzymie. Dzisiejsza aranżacja wnętrz czerpie garściami z bogatej historii zasłon, oferując wszystkim rozwiązania najlepiej dopasowane do ich gustu i potrzeb pomieszczenia.

Prawidłowo upięte zasłony pokazują pełnię swojego piękna i wydobywają je z reszty pokoju. Poniżej prezentujemy kilka, naszym zdaniem, ciekawych porad, które sprawią, że dekoracja okna będzie udana.

Upinanie zasłon za pomocą taśm, kół i szelek

Nad sposobem upięcia zasłon powinniśmy zastanowić się jeszcze zanim je kupimy. Przykładowo, taśmy systemowe, wszyte w zasłony, pozwalają marszczyć je według potrzeb.

Sztancowanie zasłon (zawieszanie ich na karniszu za pomocą metalowych kółek) to rozwiązanie idealne w przypadku grubych, ciężkich zasłon. Wykorzystywany przede wszystkim w nowoczesnych wnętrzach, pozwala na swobodne przesuwanie zasłonami.

Szelki stosuje się zarówno do upinania zasłon jak i firanek. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, a jednocześnie proste. Z tego powodu, jest coraz częściej wybierane niż popularne jeszcze kilkanaście lat temu „żabki”.

Podsumowanie

Kupując zasłony (i karnisz), przede wszystkim zastanówmy się czy będą pasowały do naszego mieszkania, zarówno kolorystycznie, jak i pod względem użytego wzoru. Odpowiednio dobrane i upięte, nie tylko poprawią wygląd wnętrza, ale również korzystnie wpłyną na jego proporcje. Dobre, eleganckie zasłony to niemała inwestycja jednak jeśli odpowiednio o nie zadbamy, szybko się nam ona zwróci.

Tags: