Żaluzje czy rolety wewnętrzne?

Rolety czy żaluzje? Która opcja będzie bardziej odpowiednia dla naszego mieszkania? Na te pytania nie da się udzielić prostej odpowiedzi, zależy ona bowiem od zbyt wielu czynników. Przede wszystkim osłona okienna powinna być dopasowana stylem do reszty pomieszczenia lub, na zasadzie kontrastu, podkreślać go. Musi chronić przed słońcem, niepożądanymi spojrzeniami oraz zapewniać komfort i spokój.

W poniższym artykule prezentujemy zalety i wady żaluzji oraz rolet okiennych.

Światło i klimat

Rolety oraz żaluzje chronią pomieszczenie przed światłem słonecznym, blokując je całkowicie lub tylko rozpraszając. Jeśli chodzi o regulację intensywności światła, lepsze rozwiązanie stanowią żaluzje – ich obracane o 180 stopni lamelki pozwalają ustawić kąt padania promieni słonecznych. Są również grubsze niż rolety i z tego powodu lepiej nadają się do pomieszczeń silnie nasłonecznionych.

Klasyczne rolety nie pozwalają na tak skuteczną regulację, jednak pewnego rodzaju rozwiązanie stanowią rolety typu dzień-noc. Składające się z naprzemiennie ułożonych, poziomych pasów (jeden przepuszcza światło, drugi nie) pozwalają regulować dostęp promieni słonecznych w podobnym zakresie co żaluzje.

Oba rozwiązania chronią przed światłem i ciepłem jednak w upalne dni rolety stanowią znacznie lepsze rozwiązanie. Aluminiowe lamelki żaluzji nagrzewają się bardzo szybko i oddają ciepło do pomieszczenia niczym kaloryfer. Podczas gorących dni jest to ostatnia rzecz, na jaką mamy ochotę.

Aranżacja

Szeroki wybór typów, modeli oraz wykorzystanych materiałów sprawia, że ani rolety ani żaluzje nie są przypisywane do określonego typu wnętrza. Aranżacje klasyczne zdecydowanie lepiej komponują się z roletami i zasłonami, z kolei nowoczesne pomieszczenia świetnie uzupełniają eleganckie żaluzje na pilota . Coraz częściej nie blokują one promieni słonecznych, a jedynie je rozpraszają, tworząc w pokoju przyjemny półmrok.

Generalnie, dobrym pomysłem jest zakup rolet w stonowanych barwach. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy mają, na zasadzie kontrastu, podkreślić surowy styl naszego mieszkania.

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie wskazać czy lepsze rozwiązanie stanowią żaluzje czy rolety wewnętrzne. Każda z opcji posiada swoje plusy i minusy – żaluzje gromadzą kurz (morze to być problem dla alergików), jednak lepiej blokują światło słoneczne. Są również cięższe i nie poleca się montowania ich na dużej framudze. Dodatkową zaletą jest rosnąca w ostatnich latach popularność żaluzji i rolet elektrycznych, sterowanych radiowo bądź przewodowo. Podnoszą one komfort użytkowania i znacznie ułatwiają kontrolę nasłonecznienia w całym domu.

Tags: