Karnisze na wymiar – 250 cm, 300 cm i inne. Zamówisz także w Warszawie!

Efektownie zaprezentowane firanki i zasłony to zasługa odpowiednio dobranych karniszy – drążków do ich zawieszenia. W sklepach znajdziemy głównie modele w określonych, gotowych długościach, ale również możemy zdecydować się na zamówienie ich na wymiar, aby pasowały idealnie do danego miejsca.

Wybranie odpowiednich karniszy może być poważnym problemem w miejscach, w których nie można zastosować standardowych, gotowych produktów. Ponadto nie każdej osobie odpowiadają dostępne w sklepach wzory.

W takiej sytuacji dobrym wyborem będą karnisze na wymiar Warszawa, które można dopasować nie tylko pod względem ich długości, ale również kształtu oraz estetyki. Mogą być to karnisze tylko z jedną rurą albo podwójne z dwoma na zasłonę i firankę jednocześnie. Są one dostępne w wielu różnych miejscowościach w całej Polsce – również w Warszawie. Jak jednak dobrać najlepszy karnisz do swojego domu?

Dobierz odpowiedni rozmiar karnisza

Najczęściej usługa wykonania karnisza na wymiar jest wybierana wtedy, gdy w sklepie nie możemy znaleźć karnisza w odpowiednim rozmiarze, na przykład może być to karnisz 250 cm czy karnisz 300 cm, a nawet jeszcze dłuższy na duże, przeszkolone ściany. W firmach wykonujących drążki tego rodzaju na wymiar, możemy określić z dokładnością co do centymetra, jaka długość będzie nam potrzebna.

Niepisana zasada wskazuje, że karnisz powinien być o około 20-30 cm dłuższy z każdej strony od wnęki okiennej. Dzięki temu będzie można uzyskać efekt estetyczny oraz praktyczny, ponieważ zasłona lub firanka przysłonią krawędzie wnęki okiennej i zapewnią większą prywatność po zasłonięciu okna.

Wobec tego wtedy, gdy interesuje nasz karnisz 3m, wówczas w skład tej długości powinna wchodzić też długość poza wnękę okienną, czyli wnęka powinna wynosić około 250 cm, natomiast po obu stronach pozostawiamy po około 25 cm.

Gdy chcemy zdecydować się również na dekoracyjne wykończenie karnisza specjalnymi końcówkami, wówczas musimy pamiętać o tym, że zajmą one również parę centymetrów dodatkowo w zależności od ich długości.

Karnisze na wymiar w różnych kształtach

Firmy zajmujące się sprzedażą karniszy na wymiar mogą nie tylko wykonać je w wyznaczonej przez klienta długości, ale również określonym kształcie. Możemy zamówić zatem karnisze narożne czy półokrągłe, które będą wpasowywały się w kształt wnęki okiennej.

W przypadku wnęk czy narożników stosuje się najczęściej specjalne łączniki przegubowe, które pozwalają na estetyczne połączenie rur karnisza pod dowolnym kątem. W łącznikach stosuje się specjalne łączenia zawiasowe, w których można płynnie zmieniać rozwarcie. Otrzymujemy wtedy komponenty, które montujemy zgodnie z przebiegiem wnęki czy narożnika.

Z kolei karnisze półokrągłe wymagają już dokładnych pomiarów w miejscu, w którym mają być zamontowane i wykonywane są na indywidualne zamówienie w pracowniach.

Estetyka odpowiadająca twojemu gustowi

Niezależnie od tego, czy chcemy zamówić karnisz 3 m czy też krótszy lub dłuższy, możemy też określić jego styl. To duży plus, ponieważ nie zawsze dostępne w sklepach wzory odpowiadają klientom w pełni. W przypadku firm wykonujących karnisze na zamówienie możemy określić kolorystykę, ponadto grubość i przekrój karnisza oraz jego końcówki.

Największym zainteresowaniem cieszą się karnisze wykonane z rur, które uzupełnione są końcówkami – mogą być one również ozdobne, na przykład z kryształem albo cyrkoniami. Inna propozycja to karnisze apartamentowe, inaczej szynowe, które wykonane są ze spłaszczonych, prostokątnych profili. Dostępne są też karnisze drewniane.

Karnisze najczęściej oferowane są w takich kolorach jak biały, czarny, srebrny, miedziany czy złoty. Kolory metalowe mogą być też wykończone jako błyszczące albo szczotkowane – matowe. Zatem dzięki możliwości doboru kolorystyki oraz wykończenia karnisza mamy możliwość dopasowania go indywidualnie do aranżacji wnętrza.

Montaż karnisza na wymiar

Karnisze możemy zamontować na dwa sposoby – do sufitu albo do ściany. Dobór metody montażu zależy głównie od wysokości sufitu oraz od położenia okna, parapetu i grzejnika.

Tradycyjna metoda montażu to montaż do ściany. Takie rozwiązanie sprawdza się niezależnie od wysokości stropu oraz wymiarów okna. Mocowanie do sufitu odbywa się przeważnie wtedy, gdy strop jest niższy, dlatego pomiędzy wnęką okna a karniszem nie ma zbyt dużej odległości.

Zaleca się, aby karnisz zamontowany był w odległości około 5-10 centymetrów od wnęki okiennej, ale nie jest to konieczna do spełnienia reguła. Zastosowanie montażu sufitowego przy niższych oknach pozwala na optyczne podwyższenie pomieszczenia.

Pojawia się też kwestia montażu karniszy dla okien głęboko położonych. W tym przypadku można zastosować wsporniki wnękowe umieszczane we wnękach okiennych.

Jak zamówić karnisze na wymiar?

Jeśli również interesują cię wysokiej jakości karnisze na wymiar Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie można zamówić je stacjonarnie. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią firmę, w której będziemy mogli zakupić karnisz przygotowany na wymiar.

Zamówienia możemy składać także przez internet, czyli nie musimy nawet wychodzić z domu, aby niedługo później odebrać spersonalizowany drążek na zasłony i firanki. W formularzu do zamówienia określamy wtedy dokładne informacje dotyczące karnisza, w tym jego długość, kształt, kolorystykę, wykończenie. Przy zamawianiu karnisza na wymiar otrzymujemy wszystkie potrzebne elementy do dokonania samodzielnego montażu.

Podsumowując, jeśli zależy ci na doborze takiego drążka, który będzie pasował idealnie do wymiarów i kształtu wnęki okiennej, w takim przypadku warto wybrać firmę, która przygotuje go na wymiar i zgodnie z naszym gustem.

Tags: