Wystrój pokoju dziecięcego – na co zwrócić uwagę?

Wystrój pokoju dziecięcego – na co zwrócić uwagę?

Zaaranżowanie przestrzeni, w której będzie rozwijało się dziecko stanowi nie lada wyzwanie dla rodziców. To właśnie w swoim pokoju dziecko będzie stawiać pierwsze kroki, wypowiadać pierwsze słowa, odrabiać lekcje. Uczyć się i bawić. Należy zatem wyposażyć pokój we wszystkie niezbędne elementy, a jednocześnie wprowadzić do niego ciepły, przyjazny klimat. Jak to zrobić?

Pokój dziecka powinien być przede wszystkim funkcjonalny i dostosowany do jego potrzeb oraz zainteresowań. Warto przed remontem niektóre decyzje skonsultować z dzieckiem tak, aby w nowo zaaranżowanej przestrzeni czuło się dobrze i komfortowo. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się strefowa aranżacja. Co to oznacza w praktyce? To nic innego, jak podzielenie pokoju na strefy. I tak oto możemy wyróżnić:

  • strefę do nauki,
  • strefę do zabawy,
  • strefę wypoczynkową.

W strefie do nauki obowiązkowo powinno znaleźć się biurko – najlepiej postawić je pod oknem, żeby było dobrze oświetlone. Z pewnością przyda się także kilka półek, na których swoje miejsce znajdą książki i podręczniki.

W strefie do zabawy można nieco “zaszaleć” i pokusić się o wybranie fototapety z ulubionym bohaterem dziecka lub motywem przyrodniczym. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko poczuje się jak w bajce lub baśni, co sprzyja rozwojowi jego wyobraźni. Bardzo ciekawe aranżacje można także stworzyć z tapetami dekoracyjnymi. Wystarczy na fragmencie ściany umieścić wybrany wzór, np. w gwiazdki. W strefie do zabawy koniecznie musi znaleźć się dywan, który będzie chronił dziecięce stopy przed chłodem podłogi. Podobnie jak w przypadku tapet, liczba wzorów dywanów jest ogromna. W przypadku rozbudowanego motywu na tapecie lub fototapecie, najlepiej będzie pasował dywan jednokolorowy. Wybierając natomiast geometryczne kształty, optycznie powiększy się pomieszczenie. Jedno jest pewne – dywan musi być miękki, żeby przyjemnie się na nim siedziało.

W ostatniej strefie musi znaleźć się wygodne łóżko, na którym będą spoczywać poduszki. To taki przytulny dodatek uwielbiany przez wszystkie dzieci. Podobnie jak bajecznie kolorowy koc, pod którymi można uciąć sobie krótką drzemkę w ciągu dnia.

Idealne uzupełnienie pokoju będą stanowić firany i zasłony dobrane pod kolor ścian tudzież dywanu. Powinny przeważać jasne, pastelowe kolory. Zwłaszcza jeśli chodzi o podstawowe elementy wystroju wnętrz – ściany, dywany, meble. Natomiast drobniejsze dodatki takie jak poduszki wybrane w mocniejszych, soczystych kolorach będą świetnym akcentem i uzupełnieniem całości.

Niebagatelną rolę odgrywa także oświetlenie – żyrandol sprawi, że w całym pokoju zapanuje jasność, natomiast biurkowa lampka pomoże podczas odrabiania lekcji. Warto jeszcze zastanowić się nad zainwestowaniem w lampkę nocną, przy której dziecko będzie mogło w komfortowych warunkach czytać wieczorami książki bez ryzyka uszkodzenia wzroku.

Tak zaaranżowana przestrzeń dziecięcego pokoju będzie sprzyjała jego rozwojowi i kreatywności – miejsce, w którym spędzanie czasu na nauce i zabawie będzie samą przyjemnością i radością. 

Tags: