Rodzaje rolet

Rolety okienne są coraz bardziej popularne między innymi ze względu na fakt, że dostępnych jest kilka ich rodzajów, co daje dużą możliwość wyboru i dopasowania ich do pomieszczeń o różnym wystroju i przeznaczeniu. Oferowane przez nas rolety występują w trzech wariantach. Są to rolety dzień – noc, rolety rzymskie, a także rolety elektryczne. Wszystkie wyróżniają się specyficznymi cechami, które decydują o ich przeznaczeniu.

Rodzaje rolet

Rolety dzień – noc są niezwykle popularnym rodzajem osłon okiennych. Naprzemiennie ułożone pasy materiału pozwalają na dozowanie światła w zależności od pory dnia i naszych wymagań.  Rolety te są łatwe w użytkowaniu i pozwalają lepiej dostosowywać jasność pomieszczenia, dzięki czemu sami decydujemy o tym, czy chcemy je w zupełności zaciemnić, czy może tylko częściowo ograniczyć dopływ światła. Takie duże możliwości dotyczące sterowania pozwalają na skuteczną ochronę przed nadmierną ilością promieni słonecznych, które często niosą ze sobą wysokie temperatury. Rolety dzień- noc bez problemu można również odsłonić w całości, co sprawdza się w ponure dni, by trochę rozpogodzić mieszkanie. Są one niezwykle uniwersalne, pasują do każdego pomieszczenia, nie tylko mieszkalnego, jak sypialnia, salon czy kuchnia, ale także do biura. Pasy, które charakteryzują ten rodzaj osłon okiennych, nie tylko porcjują światło, ale także nadają nowoczesny wygląd, przełamując nudę.

Rolety rzymskie są równie często stosowaną formą osłony okien. Cechują się swoistym wyglądem, ponieważ uniesione układają się w specyficzne zakładki, natomiast opuszczone są zupełnie proste. Stanowi to znakomitą dekorację, a jednocześnie czyni pomieszczenie ciekawszym. Rolety rzymskie są świetną alternatywą dla tradycyjnych zasłon i firanek, szczególnie w przypadku niewielkich okien. Mają nieco lżejszy design, aniżeli inne rodzaje rolet, dlatego mogą być delikatnym akcentem dopasowanym do całości wystroju. Poza estetyką, pełnią także funkcję ochrony przed światłem słonecznym, a wybór grubości tkaniny decyduje o intensywności tej ochrony. Ten rodzaj rolet posiada dodatkowy atut, jakim jest łatwość czyszczenia. Można je zdjąć i z powodzeniem wyprać w delikatnych warunkach, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że po jakimś czasie przestaną nadawać się do użytku. Ich ponowne założenie również nie sprawia problemu. Zarówno ich pierwszy, jak i ponowny montaż jest wyjątkowo łatwy i nie wymaga dużego wysiłku.

Rolety elektryczne zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność, głównie dzięki temu, że ich użytkowanie jest niesamowicie wygodne. Są one innowacyjne, co nie oznacza, że pasują tylko do nowoczesnych mieszkań- doskonale sprawdzą się także w połączeniu z klasycznym wystrojem wnętrz, gdyż istnieje możliwość wyboru różnych materiałów i kolorów. Rolety te odróżnia od innych sposób sterowania. Można je ustawiać bez sznura napędowego, a jedynie za pomocą przycisków wbudowanych w ścianę lub pilota. Daje to ogromny komfort, szczególnie w przypadku, gdy okien jest wiele lub osadzone są one wysoko, w związku z czym trudno byłoby sterować roletami przy użyciu sznurka. Idealnie wkomponują się one w wystrój biur i gabinetów oraz podkreślą profesjonalizm tego typu pomieszczeń. Poza tym bardzo często wykorzystuje się je również w domu, gdyż są nie tylko bardzo łatwe w obsłudze, ale także wyjątkowo estetyczne.

Wybór rolet okiennych zależy od poziomu naszych możliwości finansowych oraz od tego, w jakim pomieszczeniu są montowane i jakie jest ich główne przeznaczenie, ponieważ każde z nich różnią się pod względem funkcjonalności i ceny. Niemniej jednak rolety, niezależnie od ich rodzaju, są warte tego, by zdecydować się na ich montaż.