Inspiracje z tkaninami

Każda tkanina jest przedmiotem niezwykle uniwersalnym, z którego można stworzyć niemalże wszystko. W związku z tym pomysłów na ich wykorzystanie jest mnóstwo.

Najpopularniejszym zastosowaniem tkanin jest wykonanie z nich firan i zasłon. Oczywiście w sklepach aktualnie jest szeroki wybór gotowych produktów przeznaczonych do okien, jednakże dla każdego, kto ceni sobie oryginalność i nietuzinkowość, odpowiednie będzie wybranie czegoś bardziej spersonalizowanego. Doskonałym pomysłem jest urozmaicenie monotonnego, skromnie urządzonego pomieszczenia zasłonami w odważnych, soczystych kolorach. Szczególnie dobrze współgrają ze sobą białe, czarne, szare i czerwone barwy, co tworzy bardzo elegancki, lecz nie nudny efekt. Mieszkania, w których króluje biel zdecydowanie idealnie komponują się z mocno kontrastowymi kolorami, poczynając od prostych, metalicznych, na intensywnych kończąc. Ciepła i poczucia nastrojowości do takich pomieszczeń dodają odcienie różu, szczególnie te soczyste, na przykład malinowe. Jeśli zależy nam na utrzymaniu chłodnego klimatu, warto postawić na stonowane kolory, jak na przykład błękit czy zieleń. Jasne barwy powiększają pomieszczenie, co przy zasłonach najbardziej widać w sytuacji, gdy posiadamy duże okna. Prócz operowania kolorami, świetnie spisują się także upięcia zasłon. Można tutaj użyć tak zwanych taśm lub sznurów z chwostami, za pomocą których uniesiemy zasłony i nadamy im wyszukanego wyglądu, pożądanego zwykle w salonie, a także w sypialni, będącej często iście królewskim miejscem.

Tkanin używać możemy nie tylko do dekoracji okien. Jest to również doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy chcemy odnowić stare meble i dodać im indywidualności. Z powodzeniem można wyposażyć naszą kanapę i fotele w nową tapicerkę. Wybór jest tutaj ogromny, a w sklepie Ardeko zamówić możemy dokładnie takie tkaniny, o jakich marzymy. Nietracące na popularności klasyczne, nieco antyczne wnętrza wymagają idealnie dopasowanych mebli. Z jednej strony możemy postawić tu na idealną kompozycję, w której ciężkie, masywne i drewniane meble współgrać będą z równie majestatyczną kanapą w jednolitym kolorze. Z drugiej zaś strony takie klasyczne elementy wyposażenia można przełamać nieco szalonymi akcentami, bo odciążyć całość i dać wrażenie bardziej swobodnej elegancji. Tutaj sprawdzą się zarówno jasne barwy, jak i wyszukane wzory. Równie dobrze takie mieszkanie ożywić możemy bieżnikami i serwetami o niebanalnych motywach i kolorach, które stanowić będą delikatny akcent przełamujący nudę. W pomieszczeniach nowoczesnych zwykle stawia się na prostotę – tu wystarczy zabawa barwami. Aktualnie na topie jest wyposażanie wnętrz w rzeczy o podobnej gamie kolorystycznej. Na popularności straciły wielobarwne, nieuporządkowane designy, natomiast zyskały wszelkie pastele. W takim nowoczesnym mieszkaniu wspaniale prezentują się jasne zasłony, które czynią pomieszczenie jasnym i przestrzennym. Królują również szarości, zarówno w formie obić na kanapy i fotele, jak i pod postacią różnego rodzaju dodatków.

Pomieszczeniem, które wymaga od nas wiele dopieszczenia jest zazwyczaj sypialnia. To w niej chcemy czuć się komfortowo, by wypocząć po całym dniu. Tkaniny pozwolą nam na wprowadzenie do niej dowolnego stylu. Najprzyjemniejsze dla oka i pomagające odpocząć barwy to te, które nie drażnią oczu. Spokojne odcienie są szczególnie pożądane w sytuacji, gdy nasza codzienna praca polega na intensywnym angażowaniu wzroku. Wtedy idealnie ukoją go kolory jasne – delikatny błękit, pudrowy róż czy beże. Właściwości uspokajające i kojące umysł przypisuje się barwom zielonym, dlatego o nich również należy pomyśleć w sypialni. Poza ścianami, których kolor powinien być jak najdelikatniejszy, nie można zapomnieć o dopasowanych do nich dodatkach, takich jak pościel czy zasłony. Wykorzystanie tutaj tkanin da nam możliwość stworzenia unikatowego klimatu, a dodatkowo pozwoli nam to na wprowadzenie do pokoju tych kolorów i wzorów, które korzystnie na nas wpływają i w otoczeniu których czujemy się najlepiej. Białe sypialnie warto urozmaicić zasłonami w kolorze beżu, które wprowadzą do pomieszczenia nieco ciepła. Podobnych odcieni dobrze jest użyć w sytuacji pościeli czy narzuty. Ponadto w sypialni z powodzeniem można wykorzystać jasne kolory w odcieniach niebieskiego, fioletu, różu oraz szarości. Korzystnie wyglądać mogą też ciemne barwy, na przykład bordowe, które zapewnią ograniczenie dostępu światła, a jednocześnie nie będą nachalne.