Tkaniny akustyczne

Odpowiednia akustyka to jeden z czynników, który wpływa na nasze poczucie komfortu w pomieszczeniu. Echo, odbijające się dźwięki i słaba słyszalność to zmora podczas rozmów, szczególnie tych ważnych, jak na przykład w pracy, podczas szkoleń i konferencji. W takich sytuacjach szukamy rozwiązań, dzięki którym dźwięk nie będzie się rozchodził poza interesującą nas strefę. Ponadto wiele okoliczności wymaga jak największej prywatności, dlatego tak ważne jest, by głos nie był słyszalny poza miejscem, z którego dochodzi. Idealnie sprawdzą się tutaj tak zwane tkaniny akustyczne. Są to materiały, które oprócz typowych zastosowań, takich jak estetyka oraz praktyczne zasłonięcie danej przestrzeni, posiadają też inne, niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim jest to funkcja wytłumiająca dźwięki.

Tkaniny akustyczne nadają się w zasadzie do każdego pomieszczenia. Najbardziej przydatne będą one jednak w biurach. Dźwięk, jego słyszalność i rozprzestrzenianie się mają tutaj niemałe znaczenie, gdyż podczas pracy muszą panować jak najlepsze warunki, by możliwe było poczucie pełnego komfortu. Zasłony akustyczne zapewniają przede wszystkim dużą prywatność. Powoduje to, że rozmowy prowadzone w obrębie jednego pomieszczenia nie wychodzą poza nie. Zatrzymywanie dźwięków wewnątrz jest istotne także tam, gdzie wykonuje się dużo telefonów, ponieważ nic nie powinno zakłócać takich rozmów, a ponadto zazwyczaj konieczna jest ochrona danych osobowych. Tkaninywykonane z materiałów, które nie przepuszczają dźwięków doskonale sprawdzą się w każdym miejscu, w którym panuje uciążliwy i intensywny hałas. Najbardziej dokucza on na terenach miejskich, gdzie ciągle obecny jest zgiełk, słychać samochody i krzyki ludzi. Wtedy naszym celem jest odcięcie się do tego hałasu oraz wprowadzenie nieco spokoju do pomieszczenia i naszego życia. Tkaniny akustyczne z pewnością podołają zadaniu. W znacznym stopniu ograniczą dopływające z zewnątrz dźwięki, co ułatwia zarówno pracę, jak i odpoczynek.

Rozwiązania takie jak tkaniny akustyczne niezbędne są również w niektórych miejscach użyteczności publicznej, na przykład w teatrze. To tam zazwyczaj za kurtyną dzieje się naprawdę wiele, zachodzi mnóstwo zmian, które mają być niewidoczne dla oka widza. Doskonale jest, jeśli widz również nie słyszy tego, co dzieje się za kurtyną, gdyż to buduje napięcie i niczego nie zdradza. Poza tym tkaniny takie są równie popularne w szkołach, gdzie także występują sytuacje, kiedy trzeba wytłumić dźwięki. Rzadziej stosuje się tego typu rozwiązania w gospodarstwach domowych, gdyż nie jest to na tyle konieczne. Niemniej jednak zdarza się, że również w mieszkaniach zawiesza się zasłony z tkanin akustycznych, chociażby wtedy, gdy hałas jest nie do zniesienia lub mamy do czynienia z niezwykle wrażliwą na dźwięki osobą.

Tkaniny akustyczne to niesamowicie praktyczne elementy wyposażenia. Stosuje się je raczej w formie wiszącej lub jako swego rodzaju parawany. Dostępne są one w wielu wariantach i kolorach, jednak najczęściej stawia się na barwy ciemne, które nadają stylowi powagi i profesjonalizmu. Tak naprawdę wszystkie tkaniny w pewnym stopniu pochłaniają dźwięki, aczkolwiek w przypadku tych standardowych nie jest to raczej wystarczający efekt. Tkaniny akustyczne, które ten efekt zapewniają, są także łatwe w utrzymaniu, ponieważ bez problemu można je poddawać czyszczeniu. Są bardzo trwałe, a to w połączeniu z ich praktycznością i efektywnością powoduje, że cechuje je niezawodność.