Tkaniny niepalne

Z tkaninami mamy do czynienia na co dzień – wyposażony jest w nie w zasadzie cały nasz dom. Oprócz tego bardzo często wykorzystuje się je również w pomieszczeniach użyteczności publicznej. Zwykle pierwszorzędną kwestią, o której myślimy jest estetyka. Chcemy, by nasze zasłony, obicia mebli i różnego rodzaju dodatki idealnie komponowały się z całością wnętrza. Często jednak priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo. Szczególnym strachem napawają zagrożenia pożarem. Życie jest nieprzewidywalne, a wypadki chodzą po ludziach, po co więc kusić los? Nie można oczywiście zawsze mieć czarnych scenariuszy, aczkolwiek w sytuacjach, gdy mamy możliwość zwiększyć swoje bezpieczeństwo, warto to czynić. Zwykłe tkaniny to materiały bardzo łatwopalne – wystarczy mały płomień, by ogień zajął całe pomieszczenie. W związku z tym producenci stanęli na wysokości zadania i podjęli się innowacyjnego rozwiązania. Sklep Ardeko oferuje tkaniny niepalne, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach.

Na obrażenia spowodowane ogniem najbardziej narażeni jesteśmy zazwyczaj w miejscu pracy, w którym panują trudne warunki. W zakładach pracy bezpieczeństwo jest najważniejsze. Odpowiada za nie pracodawca, dlatego tak istotne jest, by wybrał do swojej firmy takie wyposażenie, które zapewni bezproblemowe funkcjonowanie i pewność każdego  ruchu. Niepalne tkaniny sprawdzą się tutaj doskonale. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie – można z nich wykonać rolety, markizy, ścianki działowe i obicia na różnego rodzaju meble. Ponadto niezbędna jest również odzież ochronna, która wykonana jest z materiałów niepalnych.

Tkaniny wykonane z niepalnych materiałów doskonale sprawdzą się także w innych pomieszczeniach użyteczności publicznej, jak na przykład w teatrze, gdzie kurtyna wykonana z takiej tkaniny znacznie zwiększy bezpieczeństwo. Poza tym każde miejsce, które narażone jest na zaistnienie pożaru i jego szybkie rozprzestrzenienie powinno być wyposażone w jak najmniej łatwopalnych rzeczy. Szczególnie istotne jest to w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo drewnianych elementów. Wiele osób decyduje się także na zakup tkanin niepalnych do swojego mieszkania. Jest to świetne rozwiązanie dla każdego, kto ceni bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Niepalne tkaniny podczas jakiegokolwiek kontaktu z ogniem nie zapalą się. Zamiast tego ulegną stopieniu, a ogień nie rozprzestrzeni się dalej, co znacznie ograniczy ryzyko potężnego pożaru. Spowodowane jest to wykorzystaniem do ich wykonania specjalnych materiałów. Są to tkaniny szklane, aluminiowane i glinokrzemianowe oraz szklane teksturowane, a także szklane gumowane. Od tkanin trudnopalnych tkanin różni je to, że te drugie są zaimpregnowane, by nie uległy łatwemu zapaleniu i są one jedynie bardziej odporne na zniszczenia mechaniczne, aniżeli tradycyjne tkaniny.

Każde elementy wyposażenia wykonane z różnego rodzaju tkanin muszą być co jakiś czas poddawane czyszczeniu. Specjalne tkaniny, czyli między innymi te niepalne nie ulegną przy tym zniszczeniu, nawet jeśli użyjemy do tego środków chemicznych. Nie są więc one trudne w utrzymaniu. Dodatkowo tkaniny te wyglądają zupełnie jak te tradycyjne, dlatego nie musimy obawiać się, że nie będą do czegoś pasować. Wszystko to sprawia, że są one zarówno estetyczne, jak i praktyczne. W ostatnim czasie zyskują one na popularności, tym bardziej, że rośnie nasza świadomość na temat zagrożeń. Wykorzystanie tych tkanin w miejscach różnego przeznaczenia niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego warto na nie postawić, jeśli zastanawiamy się nad zakupem tego typu produktów.