Zastosowanie plisów

Rolety plisowane, czyli tak zwane plisy to bardzo popularny rodzaj osłon okiennych. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznych zasłon, ponieważ pełni podobne funkcje- chroniące przed słońcem oraz dekoracyjne. Coraz częściej wybierane są do nowoczesnych mieszkań, w których stanowią funkcjonalną ozdobę.

Zastosowanie plisów

Głównym zastosowaniem plis okiennych jest ochrona przed światłem słonecznym. Dostępnych jest wiele ich wariantów, które różnią się przepuszczalnością wspomnianego światła i to od wyboru materiału zależy, jak intensywna będzie ta ochrona. Rolety plisowane szczególnie przydatne są w słoneczne, letnie dni, kiedy to razem z promieniami słońca do domu przedostaje się także wysoka temperatura. Bywa to naprawdę uciążliwe, ponieważ mieszkanie przestaje być wtedy schronieniem przed upałem. Zasłony często nie zatrzymują wystarczającej ilości światła i ciepła, ponieważ niedostatecznie przylegają do szyb okiennych. Plisy są natomiast tutaj świetnym rozwiązaniem, gdyż stanowią izolację termiczną i nie pozwalają na nagrzanie pomieszczenia. Analogicznie dzieje się w czasie zimnych dni, kiedy to zasłonięte plisy nie pozwalają na uciekanie z mieszkania na zewnątrz ciepłego powietrza. Zastosowanie ich jako osłony przed światłem słonecznym jest tutaj niezwykle wygodne, ponieważ zaciemnienie pomieszczeń można dozować i to w dość oryginalny sposób, bowiem są one przesuwalne w pionie- w górę i w dół, w przeciwieństwie do rolet i żaluzji, które działają tylko w jednym kierunku. Plisy mogą w ten sposób tylko częściowo zasłonić okno w interesującym nas miejscu, chociażby po to, by nie zaciemniać pomieszczenia zupełnie, a jedynie zakryć punkt, w którym aktualnie jest na niebie słońce.  

Plisy, oprócz skutecznej ochrony przed światłem słonecznym i wysokimi temperaturami, mają swoje zastosowanie w zapewnianiu prywatności. Każdy z nas zapewne dobrze zna ciekawskie spojrzenia sąsiadów i przypadkowych przechodniów, którzy niby ukradkiem zerkają w nasze okno. Taki brak prywatności powoduje, że nie czujemy się swobodnie nawet w swoim domu. Zamontowanie plis w oknach sprawi, że pozbędziemy się „obserwatorów” i wreszcie nasz dom stanie się ostoją, w której możemy być sobą. Fantastyczne jest tutaj to, że odcinając się od wścibskich podglądaczy, nie musimy w zupełności zasłaniać dopływu światła- wystarczy że plisy przesuniemy w odpowiednie miejsce okna, a będziemy mogli cieszyć się zarówno prywatnością, jak i naturalnie jasnym pomieszczeniem.

Osłona okien w formie plis daje możliwość zakrycia także tych bardziej niewymiarowych okien o wymyślnych kształtach, jak chociażby w formie trójkątów czy kół. W takich sytuacjach niewykonalne jest zastosowanie jakiekolwiek innego rozwiązania- nie sprawdzą się tu żadne zasłony, żaluzje czy zwykle rolety. Plisy natomiast mogą być wykonane w niestandardowych kształtach, dzięki czemu wpasują się w każde okno. Bez problemu zamontować je można też w oknach dachowych, gdzie ściana jest pochyła i zasłony oraz żaluzje po prostu nie przylegałyby do niej.

Plisy stosuje się także jako dekorację wnętrz. Szczególnie popularne jest umieszczanie ich w mieszkaniach nowoczesnych, gdzie często rezygnuje się z tradycyjnych zasłon. Ogromny wybór kolorów i wzorów pozwoli na idealnie dopasowanie plis do całości wystroju. Plisy mogą stanowić także motyw przewodni, nadający charakter pomieszczeniu.

Wielość zastosowań plis okiennych jest ich niezaprzeczalnym atutem, a łatwość ich użytkowania sprawia, że wybierane są one coraz chętniej. Z jednej strony są one niesamowicie funkcjonalne, z drugiej zapewniają doskonały, niepowtarzalny wygląd w każdym pomieszczeniu.