Rodzaje plisów

Plisy są coraz częściej wybieranymi osłonami okiennymi do domów urządzanych zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym, w związku z czym konieczne jest, by istniał ich szeroki wybór. To one są najbardziej uniwersalne, pasują do różnych rodzajów okien, dlatego tworzone są w wielu kształtach i są ze względu na nie dzielone. Nasza firma oferuje wiele modeli plis w kilku kategoriach.

Rodzaje plisów

Pierwszym rodzajem plis są te montowane do okien w pionie, które obsługiwane są uchwytem. Stanowią najbardziej standardową grupę tego typu osłon. Nie są wyposażone w sznurek sterujący- do tego celu służy specjalna rączka, zamontowana na górnej i dolnej części plis. Montuje się je w tradycyjnych, prostokątnych oknach, najlepiej umiejscowionych stosunkowo nisko, by bez problemu dosięgnąć uchwytu, za pomocą którego zasłania i odsłania się szyby okienne.

Podobne są plisy montowane w pionie, obsługiwane za pomocą sznurka. Ich konstrukcja różni się jedynie sposobem sterowania- nie odbywa się to za pomocą wbudowanego uchwytu, lecz poprzez pociąganie za przymocowaną obok linkę. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w sytuacji, gdy nasze okna znajdują się w trudno dostępnych miejscach i sięganie do szyb jest problematyczne. Istnieją plisy wyposażone w jeden lub dwa sznurki, w zależności od tego, w jakim kierunku chcemy odsłaniać okna- drugi sznurek pozwala na przemieszczanie osłon w obie strony- w górę i w dół. Ten rodzaj plis jest więc bardziej funkcjonalny i pozwala łatwiej modyfikować ilość wpadającego światła.

Ciekawym rozwiązaniem są także plisy wykonane z dwóch tkanin. Mogą być one połączone w jedną całość lub stanowić dwa odrębne elementy, przesuwane osobno. Tutaj także istnieje możliwość zastosowania zarówno uchwytów, jak i sznurków sterujących, w zależności od tego, jak jest nam wygodniej.

Inną grupą plis są te dedykowane do okien ze skosami. Mają one nietypową budowę, ponieważ rozkładają się w innej płaszczyźnie, aniżeli te standardowe. Mogą one być połączone z plisami standardowymi, jeśli okno ma nietypowy kształt tylko w jednym miejscu. Takie plisy sprawdzają się wszędzie tam, gdzie żadna inna osłona nie miałaby szans się wpasować.

Świetnym pomysłem jest również zastosowanie plis na okna dachowe. Każdy, kto posiada tego typu okna, doskonale wie, jak problematyczne jest zasłonięcie ich czymkolwiek. Wpada przez nie dużo światła, w wyniku czego pomieszczenie mocno się nagrzewa. W takiej sytuacji nie mamy możliwości zawieszenia zasłon, ponieważ nijak nie będą one przylegać do ściany. W związku z tym osłona na okna musi być zamontowana tak, by ściśle stykać się z szybą. Pozwalają na to właśnie plisy, które możemy zamontować w dowolny sposób, wedle naszego uznania. Możemy tutaj pozwolić sobie na pojedyncze plisy lub podwójne, dzięki czemu zadecydujemy o miejscu wpadania światła słonecznego do środka. Warto wspomnieć, że w wypadku okien dachowych stosuje się raczej uchwyty zamiast sznurków sterujących.

Na popularności zyskują ostatnimi czasy plisy dedykowane do plafonów i okien zimowych. Mogą być one montowane w oknach różnego rodzaju, niezależnie od tego, jaki mają kształt. W nowoczesnych domach coraz częściej tworzy się ogrody zimowe, które cieszą swoim pięknem przez długi czas, jednak wymagają stałego dostępu światła, w związku z czym okna muszą być tam duże. Czasem, gdy potrzebujemy odpocząć pośród roślin, mamy ochotę odciąć się od świata, w czym pomogą nam plisy. Są one wykonane z materiału odpornego na kurz i wilgoć, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że nie posłużą nam one odpowiednio długo.