Inspiracje z plisami

Plisy to niezwykle ciekawy rodzaj osłon do okien, który stosowany bywa w celach dekoracyjnych. Różnią się one od typowych zasłon, żaluzji czy rolet wyglądem i dają większe możliwości tworzenia nietypowych kombinacji. Pozwalają one na oryginalne aranżacje, dzięki którym możemy wyrażać swoją osobowość, a także nadawać charakter pomieszczeniom. W przeciwieństwie do innych sposobów zasłonięcia okien, tutaj możemy z powodzeniem wybierać nie tylko wzory i kolory, ale także kombinacje materiałów oraz kierunki ich przemieszczania. To, jakie plisy wybierzemy, zależy od nas, jednak warto czasem zorientować się w aktualnych trendach.

Inspiracje z plisami

W pomieszczeniach biurowych, gabinetach czy salach konferencyjnych najlepiej jest postawić na prostotę. Zwykle znajdują się tam tradycyjne okna o prostokątnym kształcie, dlatego wybór nie jest skomplikowany- w takich sytuacjach doskonale sprawdzą się standardowe plisy. Sterowanie może tutaj odbywać się zarówno za pomocą uchwytów, jak i linek, w zależności od tego, jak wysoko i łatwo dostępne są okna. Do ciemnych biur, wykończonych drewnianymi elementami pasują plisy w łagodnych, jasnych barwach, które rozświetlą pomieszczenie i złagodzą ciężki, poważny charakter. W nowoczesnych biurach, które w większości składają się z jasnych kolorów, można pozwolić sobie na ciemniejsze barwy, a nawet regularne wzory.

Mieszkanie to miejsce, gdzie tak naprawdę nie obowiązują żadne zasady dotyczącego tego, jakie dodatki można, a jakich nie wypada umieszczać w pomieszczeniach. Wszystko tutaj zależy od nas samych, możemy wyrażać siebie w dowolny sposób i tworzyć takie warunki, w jakich czujemy się najlepiej, aczkolwiek wiele połączeń barw i wzorów warunkuje charakter wnętrza, o czym powinniśmy pamiętać. W sypialni zwykle stawia się na jasne, relaksujące odcienie, gdyż jest to miejsce odpoczynku także dla zmęczonych oczu. Pastelowe kolory ścian idealnie będą komponować się z białymi lub śmietankowymi plisami – w ten sposób plisy wzmocnią efekt lekkości. Śnieżnobiałe ściany dają duże pole do popisu- sprawdzą się tu każde dodatki, jednakże w sypialni lepiej unikać jaskrawych barw. Salon stwarza już nieco większe możliwości- tutaj energetyczne, soczyste barwy mogą dać wspaniały efekt i każdego dnia wzmagać w nas pozytywne odczucia. Jasne ściany łączy się tutaj zazwyczaj z kontrastowymi kolorami, zarówno ciepłymi, jak i chłodnymi, ciemnymi. Warto tutaj zastosować plisy złożone z kilku, nawet wielokolorowych elementów, szczególnie gdy zależy nam na nowoczesnym designie. Podobnie jest w kuchni- musi ona budzić nas do życia, bo w końcu to w niej „ładujemy baterie” przed wyjściem do pracy. Najprościej sytuacja wygląda w łazience- tam zwykle przeważają odcienie chłodne, do których pasują jasne plisy. Poza tym jest to miejsce, w którym często decydujemy się na niestandardowe okna, których nie wyobrażamy sobie odsłoniętych, dlatego plisy są tutaj najodpowiedniejszą opcją.

W celu osiągnięcia efektu ciepłego mieszkania, kiedy nie wpada do niego zbyt wiele słońca ze względu na lokalizację, poleca się zastosowanie rolet w jasnych, żółtawych barwach. Dają one efekt nasłonecznienia, dzięki czemu pomieszczenia wydają się być mniej ponure, także w te deszczowe czy zimowe dni. Nasz dom będzie przytulniejszy, jeśli postawimy na plisy w odcieniach żółci, czerwieni, fuksji czy brązu, natomiast odwrotny efekt uzyskamy, jeśli wybierzemy elementy niebieskie, zielone, szare lub białe. Dodatkowo każde małe pomieszczenie stanie się optycznie większe, jeżeli plisy okienne będą jasne.