Nowoczesna dekoracja ścian

Gładkie, chropowate, ze strukturą, pomalowane farbą, ozdobione tapetą – zaprojektowanie ścian w domu warunkuje kolejne decyzje zakupowe. Od ich wyglądu będzie także zależał klimat i nastrój pomieszczeń. Granica między estetyką a kiczem w tym wypadku jest niesamowicie cienka – trzeba bardzo uważać, żeby jej nie przekroczyć. Co zatem wybrać?

Nowoczesne dekoracje ścian pozwolą zachować umiar i stylowo zagospodarować zarówno całą ścianę, jak i jej fragment. Zanim zacznie się przeglądać strony internetowe oraz alejki sklepowe, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • jak oświetlony jest pokój?
  • czy ma dostęp do światła słonecznego?
  • czy zależy mi na jego optycznym powiększeniu?

Dzięki odpowiedziom na te pytania, jasne będzie jaka kolorystyka oraz motywy powinny zostać wybrane. Projektanci zalecają, aby do ciemnych pomieszczeń wybierać jasne kolory – ta zasada sprawdza się od lata, nie należy jej zatem lekceważyć.

Tradycyjnym i pierwszym przychodzącym na myśl sposobem udekorowania ściany jest nałożenie tapety. Liczba wzorów oraz bogactwo motywów mogą niejedną osobę wprawić w osłupienie – nie traćmy jednak zdrowego rozsądku. Jeśli chcemy wprowadzić nieco luksusu, zdecydujmy się na tapetę tekstylną. Zwiewne motywy kwiatowe odświeżą nieco wnętrze, natomiast geometryczne kształty to propozycja dla osób ceniących skandynawski minimalizm.

Coraz większą popularnością cieszą się także struktury takie jak stiuk, trawertyn lub tynk. Ten ostatni zdecydowanie przeżywa swój rozkwit – nie tylko jest łatwy w użyciu, ale także świetnie prezentuje się na ścianie. Projektanci i architekci skłaniają się na ozdabianie nim jedne ściany w pokoju.

Do łask powraca także fototapeta, która nadaje ścianie nowego wyrazu zamieniając ją w puszczę, kosmos, Nowy Jork – wszystko zależy od tego, jak bardzo wybujała jest wyobraźnia właściciela domu. Decydując się na fototapetę najlepiej wybrać fragment ściany, przy którym nie będą znajdować się żadne meble, i na którym nie zawisną obrazu lub lampa – zepsuło by to efekt końcowy.

O fototapecie warto pomyśleć zwłaszcza w kontekście dekorowania ściany w pokoju dziecięcym – z pewnością mały domownik będziemy szczęśliwy mają w pokoju ulubionego bohatera. Fototapety są ponadto zmywalne i odporne na zabrudzenia – to niezwykle funkcjonalny i użyteczny element dekoracji.

I ostatni, co nie oznacza, że najgorszy, pomysł na udekorowanie ściany to sztukateria. Zapewne większość zastanawia się, co to takiego – już spieszymy z wyjaśnieniami. Sztukateria to nic innego jak rzeźbione elementy  lub listwy dekoracyjne. Można z nich stworzyć kształt na ścianie lub umieścić pomiędzy ścianą a sufitem. Elementy te wprowadzają do pomieszczenia szyk i elegancję, które panowały niegdyś na salonach i w zamkach. Nie należy bać się wykorzystania sztukaterii także i w nowoczesnych pomieszczeniach – to ponadczasowe piękno komponuje się ze wszystkim.

To tylko kilka pomysłów na estetyczne zagospodarowanie ścian w domu. Mamy nadzieję, że choć jedno z nich stanie się inspiracją wykorzystaną we własnym domu.

Tags: