Rodzaje dywanów – Jak udekorować podłogę?

Podłoga w mieszkaniu to często miejsce, na którym bawią się dzieci, zwierzęta. Na którym się siedzi grając w gry, czytając. To miejsce, które chce się szczególnie zagospodarować, gdy domu jest kominek. Jak to zrobić? Dziś podrzucimy garść inspiracji!

Dzieląc dywany na rodzaje bierze się pod uwagę włókno, z którego zostały wykonane. Od włókna zależy także to w jaki sposób będzie czyścić się dywan, i jak długo posłuży on w domu. Dziś jednak nie będziemy koncentrować się materiale, z którego dywan został wykonany, a na motywach i ich wykorzystaniu. Zapraszamy do lektury!

1. Miękka elegancja, czyli wełna nigdy nie wychodzi z mody.

Wełniany dywan to gwarancja jakości i trwałości zazwyczaj goszcząca w salonach oraz w pokojach gościnnych. Elegancki, gustowny dodatek, na którym chętnie będzie spędzało się zimowe wieczory z kubkiem herbaty i książką. To synonim domowego ogniska, o jakim marzy każdy z nas.

2. Dziury są na czasie, czyli wycinanka na podłodze.

Zapewne jeszcze 10 lat temu dziurawy dywan byłby oznaką zaniedbania, ale czasy nieco się zmieniły i obecnie wycinankowy dywan jest postrzegany jako nowoczesny i designerski dodatek, a przy tym nietypowy. Moda na tego typu dywany dopiero się rozwija, więc jeśli ktoś pragnie podążać za tym trendem warto przyjrzeć się fascynującym i wyrafinowanym wyciętym wzorom.

3. Perska klasyka wraca do łask

Kiedyś ozdabiały podłogi w każdym polskim domu, potem poszły w zapomnienie, a obecnie powracają do łask. Nic dziwnego – w końcu Persja słynęła ze sztuki tkania dywanów, które uważano za najpiękniejsze i najdroższe. Wykonywano je ręcznie, na specjalne zamówienia władców w całej Europie. Dywany perskie charakteryzuje bogactwo i mnogość orientalnych motywów w żywych barwach. Sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach o stonowanych kolorach subtelnie nadając im charakteru i niepowtarzalnego klimatu. Perskie dywany są zazwyczaj w standardowych kształtach – najbardziej popularnym jest prostokąt, świetnie dekorujący przestrzeń w korytarzu. Nie brakuje jednak także okrągłych dywanów – te z kolei projektanci najchętniej umieszczają na środku w salonie. Wnętrze nabiera wówczas dostojnego i tradycyjnego wyglądu.

4. Nauka i zabawa w jednym, czyli dywan do pokoju dziecięcego.

Pamiętacie dywan z drogami i ulicami, który był niemalże w każdym przedszkolu? Obecnie oferta dywanów dla dzieci jest bardzo szeroka, trudno zdecydować się na jeden motyw. Warto pamiętać, że ten dekoracyjny dodatek spełnia inne ważne funkcje w pokoju dziecka – amortyzuje od upadków, chroni stopy przed zimną podłogą, a umieszczone na nim motywy i postaci stymulują zmysły dziecka. Ponadto wprowadzają do pokoju przytulną i ciepłą atmosferę, która sprzyja rozwojowi każdego malucha. Pozostaje tylko pytanie na co się zdecydować: na księżniczki, samochodziki, czy może misie?

Na koniec mała rada od nas – dywan powinien być wybierany na sam koniec procesu aranżowania wnętrz. Ma on przede wszystkim dopełnić charakter pokoju, podkreślić jego walory i współgrać z pozostałymi elementami. Jak w przypadku każdej decyzji podejmowanej podczas urządzania wymarzonego domu –  nie trzeba spieszyć się z jego wyborem.

Tags: