Metalowe karnisze sufitowe – pojedyncze czy podwójne?

Karnisze metalowe są obecnie jednymi z najbardziej popularnych. Możemy znaleźć je w sklepach w wielu wariantach do wyboru. Przy ich zakupie musimy podjąć zatem jedną ważną decyzję – czy wybrać karnisz pojedynczy czy podwójny?

Karnisz pełni nie tylko rolę praktyczną, ale również może być on ozdobą pokoju. Jeśli chcemy kupić wytrzymały i efektowny model, warto postawić na karnisz metalowy, który będzie wykonany z wysokiej jakości materiału, na przykład aluminium.

Asortyment kolorów i wzorów jest bardzo szeroki, ale skupmy się tutaj na jednej kwestii, a mianowicie na tym, czy lepiej wybierać karnisze metalowe podwójne czy pojedyncze. Na co warto się zdecydować?

Czym różnią się karnisze podwójne od pojedynczych?

Jeśli chodzi o karnisze podwójne metalowe, stosuje się w nich dwa drążki – jeden przeznaczony jest do zawieszenia firanek, drugi zasłon. Można też zawiesić na nich panele dekoracyjne. Z kolei karnisze pojedyncze metalowe mają tylko jeden drążek – można powiesić na nim tylko zasłony albo firanki, ale można również powiesić na nich zarówno zasłony, jak i firanki obok siebie.

Zatem jeśli chcemy zdecydować się na karnisz do domu, powinniśmy przemyśleć, co dokładnie chcemy na nim powiesić – czy zależy nam tylko na zasłonach, czy też wolimy mieć zarówno zasłony, jak i firanki.

Dzięki swojej konstrukcji karnisz metalowy podwójny będzie lepszym wyborem wtedy, gdy chcemy zastosować zarówno zasłony, jak i firany. Możemy wtedy przesuwać je niezależnie od siebie, ponieważ tekstylia te znajdują się na innych płaszczyznach. Takie rozwiązanie pozwoli na uzyskanie efektu trójwymiarowości i nada wnęce okiennej głębi. Podwójne karnisze sprawdzają się również wtedy, gdy często zasuwamy zasłony, na przykład, aby zapewnić sobie większą prywatność, osłonić wnętrze przed światłem.

Z kolei karnisz metalowy pojedyńczy najlepiej sprawdzi się wtedy, gdy będziemy chcieli zawiesić na nim tylko zasłony. Wówczas zamiast firanek możemy wykorzystać inne osłony okienne, na przykład rolety czy żaluzje. Gdy na karniszu pojedynczym zawiesimy jednocześnie zasłony i firanki, wtedy nie będziemy mogli ich przesuwać względem siebie.

O czym jeszcze warto pamiętać przy zakupie?

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na karnisze sufitowe metalowe podwójne czy pojedyncze, musimy również pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach związanych z ich doborem.

Karnisze te możemy kupić w dwóch głównych wariantach – jako rurowe oraz jako apartamentowe, czyli szynowe. W karniszach rurowych mamy do czynienia z rurą, na której mogą być zawieszone kółka z żabkami albo w rurze może być zastosowany system ukrytych żabek na ślizgach. Mogą być montowane jako ścienne albo sufitowe.

Z kolei karnisze szynowe są najczęściej montowane jako podsufitowe i tworzą prostokątny pas pod sufitem, który zakrywa prowadnice z żabkami do powieszenia zasłon albo firanek, ale można również przeprowadzić montaż ścienny. Karnisze tego rodzaju wykonuje się najczęściej z profili aluminiowych, wewnątrz których umieszcza się prowadnice na żabki.

Oczywiście, nie zapominajmy również o kwestiach estetycznych, aby zakupiony przez nas karnisz pasował do aranżacji wnętrza. Możemy zdecydować się na modele bardziej nowoczesne albo w tradycyjnym stylu. Do wielu modeli karniszy możemy też dokupić dekoracyjne końcówki w różnych wariantach.

Karnisze pojedyncze i podwójne – także na wymiar

W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę gotowych karniszy, ale zdarza się, że wśród dostępnych modeli nie możemy znaleźć odpowiedniego. Na szczęście, metalowe karnisze możemy zamówić również na wymiar i mogą one również mieć wybrany przez nas wzór i kolor.

Karnisze metalowe można wykonać w niemalże dowolnej długości, na przykład może być to karnisz metalowy 300 cm czy 250 cm. Także istnieje możliwość wykonania karnisza w różnych kształtach, na przykład do ściany z oknami pod kątem prostym albo innym kątem – do wykusza okiennego.

Jeśli zamawiamy karnisze metalowe pojedyncze lub podwójne, możemy wtedy wybrać odpowiednią kolorystykę oraz końcówki, na przykład z dekoracyjną rozetą, z kryształem albo cyrkoniami.

Ile zapłacimy za karnisze podwójne lub pojedyncze?

Jeśli chodzi o karnisze metalowe cena wynika przede wszystkim z ich długości, rodzaju materiału, a także jego średnicy. Ponadto na cenę wpływa także fakt, czy mamy do czynienia z modelem pojedynczym czy podwójnym, a także rodzaj końcówek w karniszach oraz typ mocowania żabek.

Za karnisz pojedynczy zapłacimy naprawdę niewiele – ceny rozpoczynają się już od około 20 złotych za zwykłe, proste karnisze z tworzywa albo z metalu o mniejszej średnicy. Za drążek lepszej jakości zapłacimy od około 50 do 100 złotych. Z kolei ceny za karnisze podwójne rozpoczynają się od około 70 złotych. Maksymalne ceny mogą wynosić kilkaset złotych.

Ceny wykonania karniszy na wymiar również nie są bardzo wysokie – zamówienia możemy składać w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Gdy chcemy zdecydować się na zamówienie karnisza na wymiar przez internet, najczęściej na stronach sklepów znajdziemy specjalne kalkulatory, które pozwalają na błyskawiczne obliczenie ceny drążków.

Pojedyncze i podwójne karnisze – Warszawa

Jeśli chodzi o karnisze metalowe Warszawa jest jednym z tych miast, gdzie możemy znaleźć je w różnych wariantach do wyboru. Znajdziemy je w popularnych marketach, a także w sklepach specjalizujących się w sprzedaży tego rodzaju artykułów. W sklepach zajmujących się sprzedażą karniszy wybór jest szerszy – w nich mamy też najczęściej możliwość wykonania ich na zamówienie.

Istnieje także możliwość zamówienia karniszy przez internet – wówczas będą one dostarczone pod wyznaczony adres.

Tags: