Okna wizytówką domu i mieszkania

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie okna świadczą o mieszkaniu czy domu, a tym samym ich mieszkańcach. To właśnie okna widoczne są z zewnątrz, dzięki czemu tworzą wrażenie (niekiedy mylne) na temat wyglądu wnętrza. Równocześnie to właśnie dekoracje okna determinują wygląd całości, bo źle dobrane rzutują na oświetlenie pomieszczenia, a tym samym na jego ogólny wygląd. Światło i cień są bowiem ostatnim elementem wystroju, który decyduje o wyglądzie całości.

Rolety okienne są jednym z tych elementów wystroju, których wartość funkcjonalna ma równie istotne znaczenie jak wartość estetyczna. Rolety nie tylko chronią przed spojrzeniami sąsiadów, zapewniając prywatność, ale również pomagają w kontrolowaniu temperatury w pomieszczeniach dzięki regulowaniu nasłonecznienia, co znacząco wpływa na komfort domowników. W ofercie firmy Ardeko znajdują się rolety zarówno najbardziej klasyczne, jednokolorowe, jak również bardziej urozmaicone, z intrygującymi wzorami, które doskonale dopasują się do wymarzonego wystroju. Z uwagi na różnorodność materiałów, z których są szyte, oraz na ich uniwersalność, stanowią jeden z lepszych sposobów kreowania wystroju.

Na szczególną uwagę zasługują rolety rzymskie, których oferta obejmuje najszerszy wybór rodzajów tkanin oraz wzorów i kolorów z funkcjonalnych dekoracji okien. Ze względu na sposób szycia, użyty materiał oraz sposób montażu są rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i użytkowych. Zapewniają pełnię prywatności, możliwość całkowitego zaciemnienia, a także wygodę, bowiem w ofercie znajdują się modele sterowane pilotem, co w przypadku wysoko umiejscowionych okien będzie najlepszą alternatywą dla innych form zaciemnienia.

Żaluzje to inny, ciekawy sposób na dekorację okna oraz zadbanie o intymność ogniska domowego. Minęły już czasy jednorodnych, metalowych żaluzji – obecnie w ofercie znajdują się stworzone z tkaniny, PCV, a także drewna. Odpowiednio dobrane pomogą nie tylko w regulacji zaciemniania, ale przede wszystkim wizualnie ocieplą wnętrze. Żaluzje można dobrać także pod kątem szerokości pojedynczego pasma oraz ułożenia pionowego lub poziomego. Ten rodzaj dekoracji sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych, modnych wnętrzach, jednak równie dobrze będą się komponowały w innych stylach.

Żaluzje panelowe to rozwiązanie wyjątkowe. Niezwykle wytrzymałe, nietypowe, przyciągające spojrzenia, a przy tym odwołujące się do stylu japońskiego sprawdzą się w surowych czy też modernistycznych wnętrzach. Mnogość kształtów oraz kolorów nada znamion indywidualności każdemu pomieszczeniu przesłoniętemu żaluzjami panelowymi.

Elementem często niedocenianym w wystroju wnętrz są karnisze, tymczasem stanowią one niezwykle istotny detal w ogólnej aranżacji wnętrza. Począwszy od bardzo popularnych karniszy drążkowych, poprzez linkowe, które doskonale pasują do modernistycznych wnętrz, a na szynowych skończywszy. Te ostatnie dedykowane są szczególnie dla dużych pomieszczeń ze względu na swoja zdolność dopasowania się do różnych kształtów ścian.

Wybór karnisza powinien być powiązany z decyzją dotyczącą firan i zasłon – najbardziej powszechnej i zarazem najczęściej stosowanej formy dekoracji okna. Firany częściowo chronią przed ciekawskimi spojrzeniami, jednak przede wszystkim nadają wnętrzu lekkości oraz estetyczności. Zasłony natomiast są dopełnieniem całości, swoistym wykończeniem zdobienia okna. Zarówno firany, jak i zasłony to rodzaj „ubrania” dla okna – jak każdy strój, mogą być wykonane z różnych materiałów, w rozmaitych kolorach i wzorach. Powinny być jednak dopasowane do charaktery wnętrza: eleganckiego lub rustykalnego. Modernistycznego lub staromodnego.

Plisy to rozwiązanie szczególnie polecane tym, którzy chcą nadać swojego wnętrzu charakteru. Pokryte perłową powłoką zapewniają bardzo dobrą ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem, a dodatkowo umożliwiają zasłonięcie wybranego fragmentu okna – od góry, od dołu lub obu tych fragmentów. Plisy mogą być wykonane z różnych materiałów i tkanin, co pozwala na dopasowanie ich do każdego wnętrza, a dodatkowo również do niestandardowych kształtów okien (okrągłych, trapezowych i innych).

W każdym pomieszczeniu okno jest tym elementem, na który zwraca się od razu uwagę. To źródło światła, ku któremu kierują się automatycznie spojrzenia. To zarazem wizytówka domu z zewnątrz, dlatego tak istotne jest, by dekoracje okna były dopasowane do wnętrza, a przy tym nie traciły swej funkcjonalności. Dzięki szerokiej ofercie nie trzeba już rezygnować z estetyki na rzecz praktyczności.

Tags: