Rodzaje tapet dekoracyjnych

Decyzja zapadła! To tapeta zagości na ścianach, by wyeksponować piękno i niepowtarzalny charakter domu. Tylko jaka tapeta do sypialni, a jaka do kuchni? Winylowa, a może papierowa? A tu jest jeszcze jakaś fizelinowa! Dzisiejszy wpis poświęcimy krótkiej charakterystyce najbardziej popularnym rodzajom tapet dekoracyjnych. Mamy nadzieję, że po jego lekturze wszystko stanie się jasne, a jedyny problem będzie w wybraniu wzoru.

Tapety fizelinowe

Od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze względu na mały wysiłek włożony w ich położenie – wystarczy jedna warstwa kleju i gotowe! Tapety flizelinowe są także odporne na zmywanie i promieniowanie słoneczne, w związku z czym świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym i w salonie. Można brać je również pod uwagę podczas aranżowania korytarza czy holu. Liczba wzorów oraz motywów na tapetach flizelinowych jest ogromna – każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Warto także dodać, że pozbycie się tej tapety ze ściany również nie sprawia żadnego problemu.

Tapety winylowe

Zdecydowanie do zastosowania w kuchni i w łazience. Ich wierzchnia warstwa pokryta jest odpornym na zmywanie winylem, który świetnie zniesie nawet szorowanie środkami chemicznymi. Niestraszne są im także tłuszcz, woda i… ogień. Jeżeli ktoś zatem sądził, że płytki i kafelki to jedyne elementy, które sprawdzą się w kuchni, to był w błędzie. Obecnie istnieje wiele motywów i wzorów tapet winylowych – od gładkich i jednokolorowych po kwiatowe, geometryczne wzory. Choć ich główne przeznaczenie to kuchnie i łazienki, świetnie sprawdzą się także w pokoju dziennym. Zwłaszcza w mieszkaniach, których domownikami są zwierzęta.

Tapety tekstylne

Materiałowe tapety to propozycja dla tych, którzy pragną mieć eleganckie i gustowne wnętrze przywołujące na myśl zamkowe lub pałacowe sale. W ostatnich latach chętnie wybiera się ciemne kolory wprowadzając tym samym element tajemnicy lub gotyckiego klimatu. Nie brakuje także jasnych kolorów tapet tekstylnych – delikatnie i dostojnie rozświetlających pomieszczenie. Są ponadto niesamowicie praktyczne i funkcjonalne – nie ma problemu z ich umyciem, materiały, z który je wykonano są odporne na promienie słoneczne. Z powodzeniem zatem mogą być użyte podczas aranżacji salonu i sypialni. Tapety tekstylne to współczesny synonim luksusu, który może zagościć w każdym domu.

Fototapety

Jeśli ktoś pragnie mieć w domu niesamowity krajobraz albo poczuć się jak w lesie, to fototapeta jest dla niego idealnym wyborem. Nie zabraknie wzorów dla wielbicieli fauny i flory, kosmicznych wypraw, niezapomnianych zabytków. Szczególnie wymagający mogą pokusić się o stworzenie własnego zdjęcia, które zagości potem na ścianie w salonie, sypialni czy też w holu. Fototapeta to oryginalny pomysł na dodanie czegoś od siebie do zaprojektowanego wnętrza – podkreślenie jego “ja”.

Zazwyczaj fototapetę kładzie się na jednej ścianie. Jest ona atrakcją sama w sobie zatem nie potrzebuje żadnych ozdobników w postaci obrazów lub kwiatów, które mogłyby zepsuć efekt wprowadzając niepotrzebne zakłócenie stylów.

Tags: