Rolety czy firanki?

Aranżacja okien z roku na rok staje się coraz ważniejszym elementem wystroju mieszkań i apartamentów. Do trendu tego systematycznie dostosowują się producenci zasłon i rolet, stale poszerzając swoją ofertę. Tradycyjne firanki i żaluzje coraz częściej zastępowane są eleganckimi roletami oraz zasłonami.

Czasy, w których niezbędną dekoracją każdego okna był zestaw firanki + zasłony powoli odchodzą do lamusa. Mimo iż wciąż możemy natknąć się na nie w domach naszych babć i dziadków, coraz częściej ustępują miejsca nowocześniejszym i znacznie wygodniejszym rozwiązaniom – roletom.

Zarówno tradycyjne, jak i rzymskie rolety charakteryzują się prostą konstrukcją i wyjątkowo wygodną obsługą. Z racji szerokiej gamy wykorzystywanych materiałów (i barw) są dużo bardziej uniwersalne i praktyczne niż firanki. Znacznie trudniej się kurzą, dzięki czemu dłużej pozostają schludne, zaś ich czyszczenie jest niezwykle łatwe.

Zarówno prosta, jak i fantazyjnie zdobiona firanka może wyglądać naprawdę pięknie, jednak jej upięcie i utrzymanie w dobrym stanie wymaga sporego nakładu pracy. Rolety są nie tylko znacznie prostsze w utrzymaniu, ale również lepiej komponują się z ogólnym wystrojem wnętrza. Można dopasować je do koloru ścian, mebli, a nawet pościeli, podczas gdy firanki zazwyczaj odznaczają się jednolitym, jasnym kolorem. Jedyną wadą rolet rzymskich jest fakt iż nie nadają się do dekoracji szerokich okien. Z racji swojej konstrukcji nie układają się na nich prawidłowo, co może negatywnie wpłynąć na ogólne wrażenie estetyczne.

Rolety podkreślają indywidualny styl domowników i tworzą niepowtarzalny nastrój, podczas gdy firanki kojarzą się raczej z czasami PRL bądź urodzinami u babci.

Tags: