Tapety dekoracyjne – czy warto na nie postawić?

Tapety dekoracyjne to zdecydowanie jeden z bardziej tradycyjnych sposobów na dekorowanie wnętrz.  W sklepach wybór wzorów, kolorów i faktur jest spory. Obecnie tapety stosować można już nie tylko w salonie czy sypialni, ale również w łazience czy kuchni.

Dobrze wytapetowane wnętrze prezentuje się zawsze estetyczne i efektownie. Dostępne w sklepach tapety dekoracyjne różnią się sposobem montażu oraz możliwościami zastosowania w różnych rodzajach pomieszczeń. Wszystkie jednak doskonale kryją wszelkie niedoskonałości i nierówności ściany, a przy tym wprowadzają do wnętrza przytulny nastrój. Od lat jednym z najpopularniejszych rozwiązań są oczywiście tapety w wersji papierowej, które wykonywane są z jednej lub dwóch warstw tego surowca. Z uwagi na niską cenę i szeroki wybór stosowane są przede wszystkim w pokojach dziecięcych i sypialniach.

Ciekawą propozycję stanowią również tapety dekoracyjne winylowe, które są zmywalne i odporne na wiele zabrudzeń. Zewnętrzna strona takich tapet pokrywana jest winylem, który łatwo można czyścić przy pomocy środków chemicznych. Takie tapety świetnie radzą sobie w kuchni i łazience, gdzie są narażone na częsty kontakt z wodą czy tłuszczem. W sklepach sprzedawane są w dwóch rodzajach – płaskie z błyszczącą powłoką oraz spienione. Te drugie świetnie maskują wszystkie nierówności na ścianie. Poza tym w kuchni warto postawić na tapety z włókna szklanego, które są odporne nie tylko na wodę, ale i ogień. Można je też czyścić i szorować.

Tapety dekoracyjne doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych. Maluchy i nastolatki lubią zmieniać wystrój swojego pokoju wraz z modą oraz zamianą własnych zainteresowań. W takiej sytuacji dobrym pomysłem są tapety na fizelinie, a więc tworzywie sztucznym wykonanym z drobnych włókien tekstylnych czy celulozowych. Są one łatwe w montażu i demontażu. Poza tym sprzedawane są w wielu wersjach kolorystycznych i wzorach do wyboru. Bez większego problemu znaleźć więc można w sklepie model odpowiedni dla dziecka.

Tags: