Tapety dekoracyjne jako ozdoba wnętrza

Nasze mieszkanie i dom to nasza wizytówka. To w nim przyjmujemy gości, a także odpoczywamy po ciężkim dniu w pracy. Odpowiednio dobrany, przyjemny dla oka wystrój, pozwoli nam cieszyć się w nim relaksem oraz bez skrępowania zapraszać w odwiedziny znajomych i rodzinę.

Jeśli zdecydujemy się na przeprowadzenie remontu naszego mieszkania, planując poszczególne prace, warto zapoznać się z aktualnymi trendami panującymi w wystroju pomieszczeń. Pozwoli to nam na odpowiednie dobranie dekoracji i rozwiązań, które będą modne i „na czasie”.

Niezwykle popularnym w ostatnich latach trendem w dekoracji wnętrz jest ozdabianie ścian tapetami dekoracyjnymi. Zastosowanie tapet w dekoracji wnętrz nie jest jednak takie samo, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Obserwuje się bowiem, że odchodzimy od kładzenia tapety na wszystkie ściany w danym pomieszczeniu, jak bywało wcześniej. Obecnie wybiera się jedną ścianę, którą przeznacza się właśnie pod tapetę, resztę murów pokrywa się natomiast farbą. Takie rozwiązanie pozwala na powiększenie optyczne pomieszczenia oraz wyodrębnienie w nim elementów, na których nam zależy. Takie rozwiązanie sprawdzi się takie doskonale, jeśli nie mamy pomysłu czym przyozdobić ścianę.

W ofercie sklepów budowlanych i dekoracyjnych istnieje szeroki wybór różnych tapet dekoracyjnych. Występują one w szerokiej gamie kolorystycznej oraz rozmaitych fakturach. Decydując się na ich zakup upewnijmy się jednak, że są one odpowiedniej jakości. Pozwoli to przez wiele lat cieszyć się ich niezmienioną barwą oraz wyrazistością. Nie warto kupować tapet najtańszych, z upływem czasu mogą one bowiem blaknąć, zwłaszcza jeśli znajdują się na ścianie blisko okna.

Tapety dekoracyjne mogą być wykorzystanie w każdym niemal pomieszczeniu naszego domu. Nie poleca się ich kładzenia jedynie w łazience lub pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Jest to spowodowane słabą odpornością tradycyjnych tapet na skroploną parę wodną. Jeśli z kolei zdecydujemy się na umieszczenie tapety w kuchni, wybierzmy produkt wykonany z odpowiednio trwałego materiału, przeznaczony specjalnie do kuchni. Da nam to gwarancję jego trwałości i wytrzymałości na warunki kuchenne.

Jeśli chodzi o tapety przeznaczone do montażu w salonie, sypialni czy pokoikach dziecięcych, wybór jest właściwie nieograniczony. Starajmy się jednak tak dobrać kolor wiodących elementów tapety, aby dobrze współgrała ona z kolorystyką pozostałych ścian pomieszczenia. Do wyboru mamy tapety dekoracyjne z motywami roślinnymi, geometrycznymi, ulubionymi postaciami z kreskówek naszych dzieci i wiele innych. Decydując się na położenie tapety we wzory geometryczne pamiętajmy jednak, że umieszczona na zbyt dużej ścianie może ona optycznie zmniejszać pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem tego problemu może być ozdobienie nią tylko wybranego fragmentu muru, np. za wezgłowiem łóżka.

Wykorzystanie tapety do dekoracji pomieszczenia sprawdzi się także, jeśli nie lubimy ozdób wieszanych na ścianach lub po prostu nie mamy pomysłu na jej pomysłowe zagospodarowanie. Odpowiednio i umiejętnie przyklejona tapeta z pewnością będzie estetyczną ozdobą każdego pomieszczenia.

Tags: