Co warto wiedzieć o roletach rzymskich na wymiar?

Coraz trudniej dzisiaj o znalezienie w polskim mieszkaniu firanek. Oczywiście, czasem jeszcze pojawiają się w pokojach i innych pomieszczeniach, jednak częściej zastępowane są one przez rolety rzymskie. Warto zastanowić się, skąd właściwie wzięła się ta zmiana oraz jak wybrać najlepsze w danych okolicznościach rolety rzymskie na wymiar.

Praktyczność – cecha rolet rzymskich

Bez wątpienia, rolety są zdecydowanie bardziej praktyczne od firanek oraz zasłon. Wynika to przede wszystkim z możliwej ich regulacji. Firanka albo zasłania okno albo nie. Jeśli chodzi o rolety rzymskie, możliwe jest częściowe lub też całkowite zasłonięcie szyby, tak aby do pomieszczenia nie wpadało w ogóle światło, lub też aby wpadało go niewiele. Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, że wieszając firanki, przeważnie trzeba również zdecydować się na zasłony. Firanka bowiem nie sprawdzi się w nocy, gdy konieczne jest całkowite zaciemnienie sypialni. Nie zasłoni również rażących w oczy promieni słonecznych w trakcie dnia.

Rolety rzymskie na wymiar – przezroczyste i matowe

Na uwagę zasługuje również wybór różnego rodzaju rolet rzymskich. Przede wszystkim, chodzi tu o wybór pomiędzy mocno przezroczystymi roletami, jak i tymi, które zapewniają pełny mrok w pomieszczeniu. Które jednak lepiej jest wybrać? Wydaje się, że zależy to od planowanego zastosowania rolet. Inna przezroczystość będzie wskazana w przypadku rolet rzymskich do salonu, a inna jeśli chodzi o te do sypialni.

Rzecz w tym, że w sypialni niezbędne są rolety rzymskie, które zapewniają całkowite przysłonięcie światła zewnętrznego. Zadaniem rolet w tym pomieszczeniu jest bowiem powstrzymanie świetlnych dystraktorów, które mogłyby zakłócać sen. Jednakże, w trakcie dnia rolety rzymskie w sypialni są przeważnie w ogóle nie używane. Stąd też, poziom ich przezroczystości powinien być niski lub też nie powinno być jej w ogóle. Inaczej wygląda jednak z pewnością sytuacja rolet rzymskich w salonie, bądź też na przykład w kuchni. W pomieszczeniach tych, pełny mrok właściwie nigdy nie jest konieczny. Ważniejsze jest natomiast lekkie ich przyciemnienie w ciągu dnia, polegające na zasłonięciu mocnych promieni słonecznych. Dlatego właśnie, rolety rzymskie na wymiar montowane w tego typu pomieszczeniach jak najbardziej powinny być dosyć mocno przezroczyste.

Odpowiedni wymiar rolet

Bez wątpienia, poleca się kupowanie rolet rzymskich na wymiar, a nie w uniwersalnych rozmiarach. Rzecz w tym, że tylko po dokładnym zmierzeniu okna i dopasowaniu do wymiarów rolet można mieć pewność, że będą one wyglądały estetycznie i elegancko. W przeciwnym razie, rolety są zawsze albo nieco za małe i nie zasłaniają całej szyby, albo też są za duże i wyglądają co najmniej dziwnie.

Kształt i kolor rolet

Kolejną kwestią jest wybór rolet rzymskich na wymiar w odpowiednim kolorze i o odpowiednim kształcie. Jeśli chodzi o kolor, powinien po prostu być dopasowany do ram okiennych, ale również do wystroju pomieszczenia. Kształt natomiast dotyczy przede wszystkim dolnej części rolety, która może być na przykład ścięta lub zaokrąglona.

Zadaj pytanie

Wyślij zapytanie aby dowiedzieć się więcej o naszej ofercie.