Co warto wiedzieć o roletach rzymskich na wymiar?

Coraz trudniej dzisiaj o znalezienie w polskim mieszkaniu firanek. Oczywiście, czasem jeszcze pojawiają się w pokojach i innych pomieszczeniach, jednak częściej zastępowane są one przez rolety rzymskie. Warto zastanowić się, skąd właściwie wzięła się ta zmiana oraz jak wybrać najlepsze w danych okolicznościach rolety rzymskie na wymiar.

Praktyczność – cecha rolet rzymskich

Bez wątpienia, rolety są zdecydowanie bardziej praktyczne od firanek oraz zasłon. Wynika to przede wszystkim z możliwej ich regulacji. Firanka albo zasłania okno albo nie. Jeśli chodzi o rolety rzymskie, możliwe jest częściowe lub też całkowite zasłonięcie szyby, tak aby do pomieszczenia nie wpadało w ogóle światło, lub też aby wpadało go niewiele. Ponadto, na uwagę zasługuje fakt, że wieszając firanki, przeważnie trzeba również zdecydować się na zasłony. Firanka bowiem nie sprawdzi się w nocy, gdy konieczne jest całkowite zaciemnienie sypialni. Nie zasłoni również rażących w oczy promieni słonecznych w trakcie dnia.

Rolety rzymskie na wymiar – przezroczyste i matowe

Na uwagę zasługuje również wybór różnego rodzaju rolet rzymskich. Przede wszystkim, chodzi tu o wybór pomiędzy mocno przezroczystymi roletami, jak i tymi, które zapewniają pełny mrok w pomieszczeniu. Które jednak lepiej jest wybrać? Wydaje się, że zależy to od planowanego zastosowania rolet. Inna przezroczystość będzie wskazana w przypadku rolet rzymskich do salonu, a inna jeśli chodzi o te do sypialni.

Rzecz w tym, że w sypialni niezbędne są rolety rzymskie, które zapewniają całkowite przysłonięcie światła zewnętrznego. Zadaniem rolet w tym pomieszczeniu jest bowiem powstrzymanie świetlnych dystraktorów, które mogłyby zakłócać sen. Jednakże, w trakcie dnia rolety rzymskie w sypialni są przeważnie w ogóle nie używane. Stąd też, poziom ich przezroczystości powinien być niski lub też nie powinno być jej w ogóle. Inaczej wygląda jednak z pewnością sytuacja rolet rzymskich w salonie, bądź też na przykład w kuchni. W pomieszczeniach tych, pełny mrok właściwie nigdy nie jest konieczny. Ważniejsze jest natomiast lekkie ich przyciemnienie w ciągu dnia, polegające na zasłonięciu mocnych promieni słonecznych. Dlatego właśnie, rolety rzymskie na wymiar montowane w tego typu pomieszczeniach jak najbardziej powinny być dosyć mocno przezroczyste.

Odpowiedni wymiar rolet

Bez wątpienia, poleca się kupowanie rolet rzymskich na wymiar, a nie w uniwersalnych rozmiarach. Rzecz w tym, że tylko po dokładnym zmierzeniu okna i dopasowaniu do wymiarów rolet można mieć pewność, że będą one wyglądały estetycznie i elegancko. W przeciwnym razie, rolety są zawsze albo nieco za małe i nie zasłaniają całej szyby, albo też są za duże i wyglądają co najmniej dziwnie.

Kształt i kolor rolet

Kolejną kwestią jest wybór rolet rzymskich na wymiar w odpowiednim kolorze i o odpowiednim kształcie. Jeśli chodzi o kolor, powinien po prostu być dopasowany do ram okiennych, ale również do wystroju pomieszczenia. Kształt natomiast dotyczy przede wszystkim dolnej części rolety, która może być na przykład ścięta lub zaokrąglona.

Tags: