Żaluzje rzymskie-elegancja i funkcjonalność

Rolety rzymskie, nazywane niekiedy także żaluzjami rzymskimi, to nie tylko stylowa ozdoba okna. To również sposób na to, by schować się przed wścibskim okiem sąsiadów i móc napawać nieskrępowaną prywatnością, jak również zaciemnić pomieszczenie i cieszyć półmrokiem. Ten funkcjonalny, jak i niezwykle estetyczny trend pojawia się w coraz większej ilości domów i mieszkań. Dzięki uniwersalności żaluzji rzymskich można je zastosować praktycznie w każdym pomieszczeniu oraz dopasować do konkretnego klimatu i kolorystyki wnętrza. W sprzedaży jest naprawdę ogromny wybór tkanin, zarówno gładkich jak i wzorzystych.

Rolety rzymskie w harmonii z różnymi stylami aranżacji wnętrz

Bogato zdobione, wzorzyste żaluzje rzymskie z falbanami będą centralnym punktem wnętrza, wobec czego uwaga gości będzie się kierować właśnie na nie. Dobrze więc, jeżeli reszta aranżacji w pobliżu tego punktu będzie dość skromna. Jednolita roleta w stonowanej barwie zaś będzie dekoracją bardziej subtelną. Wzór oraz kolor dobierać również do stylistyki mieszkania. Obecnie panujący trend skandynawski wymaga szarych lub białych rolet bez wzorów. Osoby zafascynowane ostatnio modnymi akcentami Maroko, mogą zaś wybrać roletę z marokańską koniczyną. W takiej sytuacji inne tkaniny, jak dywan czy narzuta, powinny być utrzymane w skromniejszym tonie. Do rustykalnego wnętrza będzie pasowała rzymska roleta w kwiaty czy w pastelowym kolorze. Podobnie jest ze stylem romantycznym. Do klasycznych aranżacji można dobrać zarówno białe rolety, jak i na przykład zdecydować się na wyrazistą barwę, która będzie dominować we wnętrzu. Tym kluczem warto się także posłużyć przy urządzaniu wnętrza nowoczesnego. Jeden kolor może grać tutaj rolę przewodnią, zaś reszta dodatków powinna pozostać w spokojniejsze kolorystyce.

Do pokoju dziennego lub sypialni

Biorąc pod uwagę funkcjonalność rolet rzymskich, można wyróżnić te przepuszczające światło w stopniu znacznym, niewielkim oraz te prawie całkowicie zaciemniające. W dużej mierze zależy to od gęstości i grubości materiału i jego kolorystyki. W sprzedaży można znaleźć także rolety duo, które spełniają rolę zaciemniająca jak zasłona i przepuszczającą światło jak firanka. Oczywiście warto dokonać wyboru na podstawie własnych potrzeb, jednakże zazwyczaj do sypialni są wybierane rolety rzymskie bardziej zaciemniające, zaś do pokoju dziennego, te, które pozwalają się w większym stopniu cieszyć słońcem. Czym się kierować przy wyborze materiału na rolety? Z pewnością nie może on być zbyt ciężki i sztywny, ponieważ on sprawia, że gadżet źle się układa. W przeciwieństwie do tradycyjnych rolet, te rzymskie zdają się sprawiać wrażenie bardziej eleganckich. Jeżeli osoba aranżując wnętrze, ma zamiar osiągnąć właśnie taki efekt, to najlepszy wybór. Na rynku bez problemu można znaleźć zarówno rolety szyte na miarę, jak i te już gotowe, które montuje się samodzielnie lub przy pomocy wykwalifikowanej firmy, oferującej oprócz sprzedaży rolet również taki serwis. Nawet posiadacze okien dachowych mogą się cieszyć roletami rzymskimi, jednakże w takim wypadku nieco inaczej wygląda ich konstrukcja.

Tags: