Zasłony rzymskie – idealna alternatywa dla firanek i zasłonek

Zasłony rzymskie, inaczej nazywane także roletami rzymskimi, to nowoczesne rozwiązanie do zastosowania w oknach. Ich zadaniem jest ochrona naszego mieszkania przed promieniami słonecznymi. Oprócz swojej funkcji użytkowej zasłony rzymskie stanowią także nietuzinkową i niezwykle oryginalną ozdobę okien. Znajdą one swoje zastosowanie w niemal każdym domu.

Ich funkcjonowanie jest oparte na specjalnym mechanizmie, który jest sterowany za pomocą łańcuszka wykonanego z PCV lub chromowanego metalu. Złożona w ten sposób roleta układa się w równe zakładki. Możemy dowolnie regulować jej wysokość oraz położenie. W dzień będzie więc mogła zapewnić w pomieszczeniu cień, a w nocy ochroni naszą prywatność. Sam mechanizm składania i rozkładania zasłon jest prosty w obsłudze.

Zasłony rzymskie od tradycyjnych rolet różnią się przede wszystkim miejscem montażu. Są one bowiem zwykle mocowane do ściany lub sufitu, a nie bezpośrednio do okna, co ma miejsce w przypadku zwykłych rolet. Sprawdzą się więc szczególnie u tych z nas, którzy nie chcą ryzykować uszkodzenia ram okiennych przy zakładaniu tradycyjnych rolet.

Niewątpliwą zaletą zasłon rzymskich jest duży wybór kolorów i materiałów, z jakich mogą zostać one wykonane. Decydując się na ich wykonanie na zamówienie możemy wybrać zarówno, z jakiego materiału zostaną uszyte, jak też zdecydować o sposobie ich wykończenia. Do wyboru mamy bowiem możliwość wykonania prostego dołu, jego wykończenia falbaną, wycięcia pod skosem itp. Firmy zajmujące się ich produkcją i montażem wykonają zamówiony towar dokładnie na wymiar naszego okna.

Kolejną zaletą wyróżniającą zasłony rzymskie jest możliwość ich zastosowania w każdym pomieszczeniu naszego domu lub mieszkania. Mogą być umieszczone zarówno w łazience, kuchni, salonie, jak i pokoiku dziecięcym czy garderobie. Z pewnością będą stanowiły doskonałą alternatywę od tradycyjnych firanek i zasłonek. Dzięki swojemu eleganckiemu i zarazem oryginalnemu wyglądowi staną się prawdziwą ozdobą naszych okien. Nie ważne też czy nasz dom jest urządzony w nowoczesnym, czy bardziej klasycznym stylu, zasłony rzymskie znakomicie sprawdzą się bowiem w obydwu przypadkach.

Dzięki ich zastosowaniu nie będziemy już musieli wieszać w oknie zarówno firanek, jak i zasłonek – obie te funkcje spełni sama zasłona rzymska. Dla miłośników tradycyjnych firanek poleca się zastosowanie rolet półprzeźroczystych, które będą przepuszczały światło i pozwolą na doświetlenie pomieszczenia. Dla tych z użytkowników, których mieszkania są słoneczne i chcieliby latem czuć przyjemny chłód, poleca się natomiast zastosowanie w roletach grubszych tkanin zasłonowych.

Nie ma także problemu z zachowaniem czystości zasłon rzymskich. Bez problemu można je bowiem samodzielnie zdjąć i wyprać w pralce w odpowiedniej temperaturze zależnej od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

Zasłony rzymskie są z pewnością ciekawą alternatywą dla tych osób, którym znudziły się spotykane w każdym niemal mieszkaniu firany i zasłony. Docenią je także ci z nas, którzy kochają elegancję oraz wysoką funkcjonalność zastosowanych w swoim domu rozwiązań.

Tags: