Atrakcyjne firany i zasłony to prosty sposób na odmianę wnętrza

Wygląd okna w znacznym stopniu decyduje o atrakcyjności całej aranżacji. Projektanci czy miłośnicy dekoracji wnętrz doskonale wiedzą, że to co znajdziemy na oknie i w jego bliskiej okolicy jest wyjątkowo oświetlone, w związku z tym nie może być niedbałe i krótko mówiąc kiczowate. Liczy się barwa, materiał, wzór i forma. Najlepiej widać to w przypadku tkanin kryjących szyby, tj. firanek i zasłon. To, które wybierzemy odznaczy się na całym wystroju. Gdy zdecydujemy się na półśrodki nawet wykwintne, eleganckie meble, modny kolor ścian czy liczne dodatki nie pomogą – wzrok osób w pomieszczeniu kierowany będzie na odstające jakością tkaniny. Dlatego jeśli chcemy gustownie urządzić mieszkanie nie możemy pominąć ozdób okiennych.

Jak dobrać odpowiednią aranżację okna?

Jeśli nie korzystamy z gotowych pomysłów projektantów, przed wyborem firanek czy zasłon do pomieszczeń naszego domu powinniśmy przeanalizować czego od nich oczekujemy. Produkty te są nie tylko atrakcyjną ozdobą, lecz pełnić mogą również wiele użytecznych funkcji. Zwróćmy zatem uwagę na funkcjonalność, ogólną charakterystykę pomieszczenia oraz królujący kolor i styl we wnętrzu. Na tej podstawie będzie nam łatwiej podjąć dobrą decyzję.

Bogactwo tkanin, z których wykonane mogą być firanki i zasłony pozwala nam wybrzydzać. Tylko w ten sposób dobierzemy produkty idealnie trafiające w gust. Nie ma sensu kupować tego, co aktualnie jest dostępne w najbliższym sklepie. Łatwość transakcji internetowych pozwala wybrać rzeczywiście poszukiwane produkty.

Zarówno firanki jak i zasłony mogą być nie tyko dekoracją okienną, ale również w znacznym stopniu mogą wpłynąć na poprawę komfortu życia. Jeśli zdecydujemy się na tkaniny ciemne, nieprzepuszczające światła zyskamy produkt gotowy uchronić nas przed zainteresowaniem sąsiadów, ale również promieniami słonecznymi. Jasne firanki zadziałają odwrotnie – rozjaśnią ciemne pomieszczenia, odsłonią widok za oknem.

Stojąc przed wyborem tkanin okiennych do pomieszczeń nie możemy zapomnieć o rozmiarze wnętrza, do którego trafią. Gdy mamy do czynienia z niewielkimi, kameralnymi pomieszczeniami najlepszym wyborem będą jasne, wizualnie i wagowo lekkie materiały, które optycznie powiększą pokój.

Gdy uda nam się spełnić wymagania funkcjonalne należy pomyśleć nad barwą tkanin. Tutaj warto kierować się przyjętym stylem i kolorystyką wnętrza. Dobrze jeśli firanki i zasłony nawiązują charakterem do wystroju, podkreślają jego styl. Niektórzy wbrew powyższym słowom postawią jednak na kontrastujące produkty – wówczas musi być to świadoma i przemyślana decyzja, będąca wynikiem pomysłu na wnętrze. W przypadku tego typu zachowań łatwo otrzeć się o kicz, dlatego polecane są jedynie doświadczonym projektantom i dekoratorom wnętrz.

Wybierajmy świadomie i z pomysłem

Pomysł to klucz do sukcesu aranżacji wnętrz. Gdy mamy w głowie wizję tego, jak nasz pokój powinien wyglądać, powinniśmy szukać rozwiązań by ją zrealizować. Szybki rozwój sklepów internetowych, idący za tym bogaty wybór tkanin sprowadzanych nawet z odległych zakątków świata, pozwala dopasować produkty do indywidualnych oczekiwań. Życzymy udanych aranżacji!