Dom przyszłości dostępny już dziś

Nasze życie nieustannie się zmienia, głównie za sprawą wszechobecnej technologii. Pojawiają się nowe urządzenia, a starym sprawdzonym rozwiązaniom nadaje się nowe formy. Technologiczna rewolucja nie omija również zwykłych domowych sprzętów.

Na konferencjach naukowych oraz różnego rodzaju targach, często przewija się motyw domu przyszłości. Wizja tego jak będzie wyglądał różni się w zależności od wyobraźni projektantów, większość zgadza się jednak w kwestii jego pełnej automatyzacji.

Dom przyszłości, w zamyśle wizjonerów, jest miejscem gdzie wszystkie procesy są zautomatyzowane, a każde urządzenie sterowane komputerowo za pomocą naszych gestów lub słów. W pogoni za tymi marzeniami, nie zauważamy, że wspomniana przyszłość powoli staje się naszą teraźniejszością, a cudowne technologiczne rozwiązania są powszechnie dostępne już dzisiaj.

Inteligentne sprzęty

Projektanci i inżynierowie prześcigają się w tworzeniu inteligentnych rozwiązań. Do fotokomórek oraz programowanych pralek i telewizorów zdążyliśmy się już przyzwyczaić, ale w dzisiejszych czasach obserwujemy znacznie bardziej nowatorskie rozwiązania. W sklepach oraz salonach dostępne są odkurzacze, które same przemierzają podłogi, unikając kolizji z meblami. Temperatura oraz wilgotność w mieszkaniu reguluje się samoistnie w oparciu o nasze wytyczne. Jeśli dodamy do tego światło sterowane głosem, żaluzje na pilota, inteligentnie przyciemniane szyby oraz ogromny postęp jaki dokonał się w technologiach informacyjnych, szybko zdamy sobie sprawę, że wizja domu przyszłości znana do tej pory jedynie z filmów i książek S-F staje się naszą rzeczywistością.

Forma i przeznaczenie

Dom przyszłości to jednak nie tylko inteligentne wyposażenie. To również nowe materiały, ergonomiczne bryły, a także przyjazne dla środowiska rozwiązania technologiczne pozwalające zaoszczędzić energię.

Domy przyszłości, poza komfortowym wnętrzem, powinny być również mądrze rozplanowane, maksymalizując przestrzeń do życia. Z punktu widzenia zagospodarowania przestrzennego niezwykle istotny jest fakt, jak budynek wygląda z zewnątrz i jak wpływa na swoje otoczenie. Pod tym względem również dogoniliśmy już wizję przyszłości. Architekci oraz urbaniści, coraz częściej biorą pod uwagę potrzeby przyszłych mieszkańców i mądrze gospodarują dostępną przestrzenią. Nowe budynki, zamiast odcinać się od otoczenia, uzupełniają je. Nie zakłócają naturalnego ruchu, a wręcz go wspomagają. Przyszłość to bowiem przede wszystkim prostota.

Coraz powszechniejsze jest również stosowanie ekologicznych materiałów oraz alternatywnych źródeł energii co pokazuje rosnącą świadomość społeczną w kwestii środowiska naturalnego. Dobry przykład stanowią tutaj, na przykład, domy zbudowane z drewnianych bali. Nie tylko są zbudowane z naturalnie dostępnych elementów, ale również wymagają do ogrzania znacznie mniejszych ilości energii niż konstrukcje murowane.

Zaawansowana prostota

Architektura oraz aranżacja wnętrze dąży, przede wszystkim, do wykorzystywania ergonomicznych oraz przyjaznych dla otoczenia rozwiązań. Nie dajmy się jednak zwieść. U podnóży wygody, prostoty oraz komfortu, w który celują projektanci domów przyszłości, leżą skomplikowane procesy oraz zaawansowane technologicznie elementy. Wszystko po to by zaoszczędzić nasz czas oraz energię. Warto jednak odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: Kiedy wszystkie procesy zostaną zautomatyzowane, co zrobimy z naszym wolnym czasem?

Tags: