Garść porad o dekorowaniu mieszkania

We własnych czterech kątach musimy czuć się przede wszystkim komfortowo. Osiągnięcie stylu, który najbardziej nam odpowiada, jest jednak procesem dość czasochłonnym i wymaga dużego zaangażowania z naszej strony. Niektóre osoby czują jednak przemożną potrzebę przełamania obowiązujących schematów i wyjścia poza tradycyjne sposoby aranżacji. Do nich właśnie adresowany jest niniejszy tekst.

Jak wybrać dekoracje do naszego mieszkania? Odpowiedzi na to pozornie proste pytanie szuka wiele osób, bezskutecznie próbujących nadać własnemu M oryginalny, a jednocześnie wysmakowany styl. Wbrew powszechnemu przekonaniu, właściwe udekorowanie mieszkania nie jest zadaniem łatwym. Wykorzystane elementy muszą pasować stylem i kolorem nie tylko do mieszkania, ale również do siebie nawzajem. W przeciwnym razie jedynym efektem jaki uda nam się uzyskać będzie zagracenie naszego lokum.

Ściany – ograniczenie czy dodatkowa przestrzeń?

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę są ściany – ich rozplanowanie, powierzchnia oraz stan. Ściany są ważnym elementem wystroju, dlatego należy zadbać o to by pasowały do jego pozostałych elementów. Dostępnych rozwiązań jest jednak naprawdę dużo. Możemy położyć i pomalować gładzie, wykorzystać tapety dekoracyjne, lub skuć tynk i pozostawić jedynie ścianę z gołych cegieł. Każda z tych opcji ma swoje zastosowanie, każda pasuje również do innego wystroju. Tapety charakteryzują się niezwykle szeroką gamą wzorów, kolorów oraz materiałów, z których są wykonane dlatego też stanowią najczęściej wykorzystywane rozwiązanie.

Ściany, zwłaszcza działowe, często stanowią przeszkodę do osiągnięcia wymarzonej aranżacji. Zanim jednak zdecydujemy się na ich wyburzenie, warto spojrzeć na nie jak na dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Poza wspomnianymi już tradycyjnymi tapetami, do udekorowania ścian mogą posłużyć nam fototapety, czyli wielkoformatowe obrazy bądź fotografie. Fototapeta świetnie sprawdza się zwłaszcza podczas dekorowania sypialni i pokoju dziecięcego. Kolejną opcję stanowi nieco już zapomniana drewniana boazeria, która, odpowiednio dobrana, potrafi nadać pomieszczeniu szyku oraz ciepła.

Do udekorowania ścian mogą nam również posłużyć elementy tradycyjne, takie jak obrazy, fotografie, kinkiety czy ażurowe naścienne szafki. Ważne jedynie aby pamiętać o dopasowaniu wszystkich elementów do siebie, w przeciwnym razie grozi nam pozbawiony stylu i męczący oczy nieład.

Meble nowe czy z odzysku?

Meble to elementy, od których zależą nasze codzienne czynności. Mieszkanie powinno być dla każdego człowieka oazą spokoju, pozostając jednocześnie przestrzenią funkcjonalną. Takie też powinny być meble – z jednej strony proste i funkcjonalne, z drugiej zaś wygodne i nie przeszkadzające w wykonywaniu codziennych czynności. Meble stanowią doskonały element dekoracyjny. Antyczny stół lub wygodna skórzana kanapa mogą stać się centralnym punktem każdego pomieszczenia. Wybierając meble należy zwracać uwagę na ich wiek oraz styl w jakim zostały wykonane. Zdecydowanie nie poleca się mieszania stylów!

Niezłym pomysłem, zwłaszcza dla osób nie mogących pozwolić sobie na zainwestowanie w nowe meble, są okleiny. Odpowiednio dobrane, nie tylko zapewnią starym meblom drugą młodość, ale również pomogą dopasować je do reszty pomieszczenia. Jest to często pomijane rozwiązanie, jednak za względu na niewielki koszt oraz duży wybór szablonów, okleiny niewątpliwie mogą stanowić cenny element dekoracji naszego mieszkania.

Decyzja jest w Waszych rękach!

Kluczem do dekoracji wnętrza są oryginalne pomysły. Powyższe porady mają na celu jedynie naprowadzenie zainteresowanych osób na odpowiedni trop. Konkretne decyzje każdy jednak musi podjąć sam. Dobrze skomponowane i dopasowane do siebie dekoracje, dodadzą klimatu każdemu mieszkaniu.W zależności od potrzeb, może ono stać się krzykliwe bądź oszczędne w wyrazie. Surowe albo przytulne. Dla twórczego umysłu, możliwości podczas aranżacji wnętrz są praktycznie nieograniczone.

Tags: