Firana z woalu – ekskluzywne, eleganckie wzory firan i materiały na firany

Woal to obecnie jeden z najczęściej używanych materiałów na firanki. Do wyboru mamy wiele kolorów woalu, możemy wybrać ten całkowicie gładki albo z dodatkowymi ozdobami. Zapraszamy do sprawdzenia ekskluzywnych i eleganckich wzorów firan woalowych razem z nami!

Z firankami woalowymi możemy spotkać się obecnie w wielu polskich domach. Mają praktycznie uniwersalne zastosowanie – pasują do aranżacji klasycznych i nowoczesnych. Dostępne są jako jednolite, ale znajdziemy też wzory firan woalowych bardziej ozdobnych. Dzięki temu każdy może znaleźć dla siebie coś interesującego. Co więcej, za ten materiał na firany wcale nie musimy płacić bardzo dużo.

Woal – co to jest?

Woal jest cienką, lekko prześwitującą tkaniną o splocie włosowo-wątkowym. Oznacza to, że jest ona dość gęsto tkana, ale jednocześnie pozwala na przepuszczanie promieni świetlnych, dając dekoracyjny efekt rozproszenia światła.

Obecnie woale najczęściej produkuje się z włókien sztucznych takich jak poliamid czy poliester albo ich mieszanka, ale również spotykamy się z woalami bawełnianymi czy jedwabnymi, które mają już wyższe ceny.

Woale używane są w branży odzieżowej, na przykład do szycia sukienek czy bluzek, a także w branży dekoracyjnej – najczęściej szyje się z nich eleganckie firany do wnętrz.

Firany woalowe – nie tylko gładka biel

Jeśli poszukujemy takiego materiału, który będzie lekki, zwiewny oraz uniwersalny, najlepszym wyborem będzie firana woal – jest ona doskonała nie tylko do stosowania jako firanka wraz z zasłonami, ale możemy także stosować ą samodzielnie po dwóch stronach karnisza zamiast ciężkich zasłon.

Najczęściej spotykane firany z woalu są gładkie i mają kolor biały, ale możemy też znaleźć je w wielu innych barwach do wyboru, na przykład kolorze kremowym, szarym, czerwonym, fioletowym, zielonym, błękitnym, a nawet czarnym, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. Dzięki temu możemy dobrać je do różnych aranżacji.

Oprócz gładkich firan woalowych, które mogą być wyposażona także w ołowiankę, czyli specjalny obciążnik, który powoduje, że firana dobrze się układa, możemy znaleźć także te zdobione. Przykładowo, eleganckie firany z woalu mogą być uzupełnione o ozdobne lamówki z satyny w różnych kolorach, mogą posiadać wykończenie z gipiury albo mogą być obszyte ozdobnymi kuleczkami, cekinami, koralikami.

Firana woalowa – doskonała do marszczenia

Z woalu wykonuje się też ekskluzywne firany o bogatych marszczeniach – woal jest doskonałym materiałem do formowania, ponieważ jest lekki i miękki. Można wykonać razem z nim piękne, ozdobne lambrekiny, firany podpinane, zbierane, asymetryczne. Woal daje wtedy efekt lejącej się tkaniny.

Marszczenie firan woalowych można wykonać samodzielnie – wystarczy dokupić odpowiednie dodatki, na przykład spinki, ale możemy również zdecydować się na gotowe firany marszczone, które są o wiele bardzie okazałe.

W firanach woalowych najczęściej stosuje się wtedy specjalne taśmy marszczące, na przykład typu smok, które pozwalają na uzyskanie świetnego efektu bez potrzeby ręcznego marszczenia na karniszu.

Firany z woalu – gotowe i na wymiar

Woal możemy zakupić na metry, ale możemy również zakupić gotowe firany wykonane z tego materiału.

Woalowe firany na wymiar są doskonałym wyborem wtedy, gdy wśród tych gotowych nie możemy znaleźć żadnego odpowiedniego dla nas modelu. Możemy wtedy wybrać taki materiał na firany, który będzie odpowiadał nam pod względem kolorystyki oraz dobrać ciekawe wykończenie, na przykład z użyciem lamówek, wstążek, gipiury. Firmy zajmujące się szyciem firan na zamówienie są w stanie spełnić praktycznie wszystkie życzenia swoich klientów.

Jeśli z kolei chodzi o firany gotowe, mogą być one dopasowane do wnętrz, w których karnisz zawieszony jest nad podłogą na wysokości 250-300 cm. Oczywiście, zakupimy też krótkie firanki woalowe, które sprawdzą się między innymi do pokojów dziecięcych czy do kuchni.

Firanki woalowe – także z oczkami, tunelami i szelkami

Firanki z woalu mogą być kupione jako kupon prostego materiału, który wieszamy na żabkach na karniszu, ale jeśli chcemy ułatwić sobie wieszanie, możemy wybrać firankę z taśmą marszczącą albo z oczkami, tunelami albo szelkami.

Firanki z oczkami, tunelami i szelkami najlepiej prezentują się na karniszach posiadających drążki – metalowe, z tworzywa sztucznego albo z drewna. Dzięki temu można wtedy łatwo zamontować je na karniszu i nie trzeba ich marszczyć. Firanki z metalowymi kółkami są również bardzo łatwe w przesuwaniu.

Podsumowując, jeśli poszukujesz firanek, które będą dobrze prezentowały się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i nowoczesnych, warto sprawdzić firanki woalowe. Wyglądają efektownie nawet wtedy, gdy nie mają żadnych dodatkowych ozdób. Doskonale prezentują się również z wzorzystymi zasłonami. To uniwersalny wybór do każdej aranżacji!

Tags: